Збитки Гостомеля складають 9,5 млрд грн: що треба для швидкої відбудови громади та залучення інвестицій

 

Сума, завданих росіянами збитків у місті, що захищало українську «Мрію», складає 9,5 млрд грн, згідно з оцінкою KSE в межах проекту RebuildUA.


Найбільше збитків завдано промисловості. Промислової забудови зруйновано та пошкоджено на 5,3 млрд грн. 130 із 285 господарських споруд знищено, зруйновані 59 будівництв, 72 промислові будівлі та більш ніж половина складів – 57 зі 101.

Зокрема, постраждали будівлі таких підприємств як «Ветропак Гостомельський Склозавод», НВП «ПІМ», «Екатерра Україна», «Хаус Еко», «Вікна Дизайн».

Вартість збитків житлової забудови становить понад 3 млрд грн і перевершує річний дохід усіх юридичних осіб та ФОПів, зареєстрованих у населеному пункті.

Так, за даними економічного профайлу громади, у Гостомелі до початку повномасштабного  вторгнення 24 лютого було зареєстровано 377 суб’єктів господарської діяльності. Загальні активи відповідно до останньої оприлюдненої фінансової звітності становили 3,5 млрд гривень, а чистий дохід ­– 3 млрд гривень.

 

 

«Найбільше у Гостомелі було бізнесу, пов’язаного з інформацією та телекомунікаціями. На другому місті опинилася оптова та роздрібна торгівля, а також ремонт авто та мотоциклів. Далі ­– будівництво, транспортування та складські господарства, переробна промисловість, освіта, охорона здоров’я» – уточнює Михайло Лейченко, аналітик Центру розвитку інновацій, який досліджував домінуючий кластер бізнесу та економічний профайл громади в межах підготовки звіту з даними RebuildUA.

Проект RebuildUA ініціювали SmartFarming і Vkursi Zemli. Таким способом перенацілили накопичену експертизу в сфері земельної аналітики та картографії на потреби воєнного часу. Проект має на меті оцифрувати та наочно показати руйнування, яких зазнала інфраструктура України. А потім у співпраці з KSE оцінити збитки у грошовому еквіваленті та забезпечити топ-менеджмент громад і регіонів цифровими даними про прямі втрати інфраструктури, спричинені окупантами. Ці зусилля в комплексі значно посилять позиції міст і сіл України у комунікації з інвесторами та донорами, а також пришвидшать відбудову.

«У громад дуже мало актуальних картографічних даних. Їх майже нема, або частина інформації з часом втратила актуальність. Поки що громади намагаються збирати дані про руйнування «польовими методами». Працювати з такою інформацією складно. Це – ексельні таблички та гори паперових документів» – говорять в RebuildUA.

 

Дані про руйнування Гостомеля: пошкодження зазнали 4 553 будівель із 11 874 наявних

24 лютого російська армія почала наступ на Україні й однією з перших цілей став саме Гостомель, який знаходиться поряд з Києвом. Місто бомбили, а на аеродром «Антонов» намагалися висадити ворожий десант. Пізніше у Гостомелі були запеклі бої, а місцевим жителям тривалий час довелося провести в окупації.

У проєкті RebuildUA розповідають, що Гостомель зазнав руйнувань на 40%: різного ступеня пошкодження зазнали 4 553 будівель із 11 874 наявних. Руйнації тут можна оцінювати навіть вулицями: так, Лугова постраждала на 95%, а Чумацький шлях та Свято-Покровська на 68% та 51% відповідно.

 

 

Загалом у місті зруйнували 57 зі 117 комерційних установ, 17 із 28 продуктових магазинів, 9 із 31 закладу харчування та 20 із 30 закладів торгівлі. Грошова оцінка цих збитків складає 482 млн грн. Також зруйновані всі 3 готелі, які були у місті та 4 із 7 закладів рекреації –  на 18,4 млн грн збитків.

У Гостомелі також не залишилося офісів, адже всі 11 споруд, які ідентифікували, як офісні центри, зазнали руйнувань. Сума збитків складає 146,3 млн грн, окрім того, ще й втрачено 909 робочих місць.

 

Збитки Гостомеля і наповнення місцевого бюджету

Михайло Лейченко каже, що такі суттєві руйнування мають величезний вплив на місцеву громаду. Адже це:

  1. втрата робочих місць;
  2. зменшення надходження податків до місцевого бюджету, як наслідок, це призупинення розвитку громади та відновлення самого селища.

«Бізнес був драйвером, який створював інфраструктуру, щоб покращити свої позиції, залучати більше покупців», – говорить Михайло Лейченко.

За оцінками KSE, загальна вартість збитків Гостомеля складає близько 9,5 мільярдів гривень (342,9 млн доларів), з яких:

  • 5,3 млрд гривень припадає на промислову забудову;
  • 3,2 млрд гривень на житлову та присадибну інфраструктуру;
  • 842,7 млн грн на соціальну інфраструктуру;
  • 1,5 млн грн на іншу інфраструктуру;
  • 68 млн грн на адміністративну інфраструктуру.

 

 

Для відновлення Гостомелю потрібно не менше 3 років

Попри страшні руйнування до міста повертаються люди, а влада поступово відновлює критичну інфраструктуру. Крім того, у Гостомелі після деокупації реєстрували новий бізнес – таких підприємців зафіксували більше 20. Так, вже створюються робочі групи, які будуть вирішувати питання відбудови та підписуються відповідні меморандуми. Втім, поки що все це відбувається лише на словах та на папері, а селище залишається зруйнованим.

У червні ексголова військової Гостомельської адміністрації Тарас Думенко в одному з інтерв’ю говорив про те, що для повноцінної відбудови Гостомельської громади за належного фінансування потрібно 2-3 роки.  Натомість новопризначений начальник ГСВА Сергій Борисюк говорить про те, що наразі у селищі опрацьовується нова модель стосовно експертної фіксації пошкоджень, щоб пришвидшити відбудову. Окрім того, в Гостомелі активно будують модульне містечко та обіцяють, що його вчасно здадуть в експлуатацію.

До відновлення Гостомеля місцева влада хоче залучити UNICEF і ООН. Про своє бажання допомогти у відбудові селища також заявила львівська влада та засновник компанії Virgin Galactic, мільярдер Річард Бренсон, який цікавився можливостями відновлення аеродрому ДП «Антонов».

Потрібно розуміти, що відбудова знищеного населеного пункту – довга і складна справа. Експерти розповіли, що зробити, аби швидко та ефективно відновити Гостомель. 

У проєкті RebuildUA зазначили, що рішення щодо відбудови зараз активно напрацьовують всі профільні міністерства. З досвіду польових виїздів та спілкування з громадами відомо, що місцева влада та підприємці вкладаються у відбудову своїх населених пунктів уже зараз та багато що вже змогли відновити. Однак є і суттєві руйнування інфраструктурних об’єктів, житлового фонду, відбудова яких потребує значних інвестицій, часу та, для початку, ретельного планування.

У співпраці з RebuildUA менеджмент громади безкоштовно отримує підсилення як мінімум за 6 напрямками для пришвидшення відбудови:

  1. добре візуалізовані цифрові дані про прямі втрати інфраструктури для синхронізації зі зверненнями власників про пошкодження нерухомості,
  2. базову грошову оцінку прямих втрат,
  3. англомовні аналітичні звіти для комунікації з інвесторами та іноземними донорами,
  4. конкретний план робіт для оцінювачів майна щодо оглядів будівель зі слабким та імовірним рівнем  руйнування,
  5. високоточні ортофотоплани для наповнення місцевих геопорталів та оновлення топокарт 1: 2 000,
  6. електронні карти забудови для потреб просторового планування та створення генпланів.

"На наш погляд, швидка відбудова базується на спільній роботі та синхронізації зусиль всіх зацікавлених сторін: від підрахунку та аналізу руйнувань до формування планів, бюджетів та пошуку джерел фінансування і конкретних підрядників. Має бути чітко визначений пріоритет влади, громади і  бізнесу оперувати неупередженими даними у комунікації з потенційними інвесторами та міжнародними донорами. Тим самим мінімізувати спроби корупції на місцевому рівні, штучного завищення оцінки збитків. Напрацювання RebuildUA у частині прямих втрат інфраструктури можуть стати міцною основою відновлення громади Гостомеля, заснованого на даних», – пояснює Оксана Сімонова, керівниця проекту RebuildUA.

Окрім того, не варто забувати про підтримку бізнесу. Так, Михайло Лейченко додає, що найкраще було б створити кластерні об'єднання бізнесу, щоб швидко залучати іноземні інвестиції. Президент України на Всесвітньому економічному форумі в Давосі закликав міжнародну спільноту країн-союзниць України долучитися до розвитку твінінгу на рівні регіонів, муніципалітетів і громад. Твінінгові ж проекти на рівні місцевих кластерів економіки здатні відкрити нові ринки, згенерувати партнерства, дати доступ до інвесторів для українських підприємств. Використання інструменту твінінінгу на рівні бізнесу та державних інституцій може дати відчутний економічно мультиплікаційний ефект.

Сама громада Гостомеля повинна тримати бізнес-клімат «на контролі», щоб відновити той бізнес, який був, та створити новий. Це означає бути готовими долучатися до процесу відбудови, оперуючи одночасно як сигналами справедливої критики, так і підтримки рішень влади.


Звіт з даними Гостомеля на сайті RebuildUA українською та англійською ТУТ

Теги:

інфраструктура війна історії війни бюджет

Область:

Київська область

Громади:

Гостомельська територіальна громада

Джерело:

Поділитися новиною:

Коментарі:
*Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Читайте також:

19 листопада 2024

19 листопада 2024

На Вінниччині обговорили, як втілити реформу профільної середньої освіти

На Вінниччині обговорили, як втілити реформу...

14 листопада у Вінниці відбулося громадське обговорення реформи профільної середньої освіти, яка передбачає вибір...

19 листопада 2024

19 листопада 2024

МОП та Мінсоцполітики запускають освітню програму для підготовки нянь у рамках проєкту підтримки сімей з дітьми

МОП та Мінсоцполітики запускають освітню...

Для забезпечення якісного догляду за малюками та підтримки новоспечених батьків у 2019 році в Україні було...