Партисипація у карантин: як громадяни і влада співпрацюють онлайн

Команда громадської організації SocialBoost проаналізувала, як українські міста, громади та держава співпрацюють з громадянами в умовах пандемії COVID-19, які інструменти використовують та з якими викликами стикаються. 

Пандемія коронавірусу змусила Україну разом з усім світом перейти в режим жорсткого карантину. Ми стикнулися з новими умовами, незвичними як для як для людей, так і для бізнесу, державної та місцевої влади. Проте швидко з’ясувалося, що перехід у віртуальний формат комунікації є цілком реальним — завдяки діджитал-інструментам та онлайн-платформам.

Громадянська участь в державному управлінні та децентралізація, що вже стали звичним явищем для українських міст і сел, вийшли на нову стадію розвитку. Завдяки курсу на діджиталізацію та civic tech-рішення сьогодні більшість активностей із залучення громадянської спільноти можна перевести у цифровий простір. Мобільні додатки, платформи громадських бюджетів, сайти для створення петицій чи обговорення ідей – далеко не повний перелік можливостей, доступних у 2020-му році.

Цифрова партисипація – реальний шанс для громадян навіть в умовах самоізоляції залишатись на зв’язку з органами влади за допомогою ноутбука чи телефона. Ми вирішили дізнатись, як вплинули карантинні заходи в Україні на громадянську залученість. Для цього ми проаналізували дані власних платформ Громадський проект та Dosvit і взяли коментарі експертів щодо поточної ситуації та прогнозів на майбутнє.

 

Бюджет участі в умовах пандемії COVID-19 

 

Громадський проект – інструмент, завдяки якому жителі українських міст можуть взяти участь в розподілі бюджетних коштів, запропонувавши власний проєкт та / або проголосувавши за вподобану ініціативу.

До опитування щодо бюджету участі 2020 року змогли долучитись 28 міст та ОТГ.

 

Робота з бюджетом участі 2020 у муніципалітетах 

 

Результати опитування демонструють, що в більшості населених пунктів (65%) карантинні заходи не змінили план роботи з бюджетом участі. Зокрема у Краматорську голосування вже завершено; Бориспіль, Львів, Рівне, Старосалтівська та Білоберізька ОТГ розпочали процес голосування у заплановані терміни. Не змінюють дати та готуються до старту голосування Дніпро, Маріуполь, Кременчук, Софіївська та Могилівська ОТГ.

Серед муніципалітетів, що проводять бюджет участі у зазначені раніше строки, — Присиваська ОТГ. Наразі в громаді триває прийняття проєктів. Цей етап буде продовжений до кінця карантину, оскільки для голосування передбачено виїзди в населені пункти.

Мереф’янська ОТГ перенесла початок конкурсу, однак впевнена у його проведені. Зараз громада чекає на початок інформаційної кампанії щодо старту бюджету участі. 

 

Сума бюджету участі 2020

 

Третина опитаних муніципалітетів не може наразі відповісти, як зміниться сума бюджету участі цього року. Шість учасників опитування говорять про зростання у порівнянні з 2019 роком. Лише одна ОТГ була змушена зменшити бюджет у зв’язку за пандемією коронавірусу. 

 

Гроші на інформаційну кампанію 2020

 

В 15 муніципалітетах не були виділені кошти для проведення інформаційної кампанії для бюджету участі 2020; 9 муніципалітетів вже проводять інформаційну підтримку; 2 ОТГ перенаправили кошти на боротьбу з COVID-19.

За словами представників органів влади, чим раніше оголошується про перенесення дати початку конкурсу, чим повніша інформація про умови надається, тим лояльніше ставлення жителів. Таким досвідом поділились великі міста. До речі, Дніпро наразі проводить онлайн-консультування із населенням щодо підготовки та оформлення проєктів 2020 року.

Леонід Донос, виконавчий директор Асоціації учасницького розвитку громад, експерт Фундації ПАУСІ, відзначає, що карантин став новим викликом для громад у побудові демократії та соціальної згуртованості:

«За останні роки бюджет участі став в Україні чи не єдиною ефективною мережею для налагодження співпраці. Тож, перерозподіл коштів, які спочатку планувалися для реалізації проектів, не міг не вплинути на комунікації між владою і мешканцями. Більш за все, ми б радили залишатися вірними принципам партиципації  і намагатися дотримуватися їх у цей непростий час, таких як: відкритість і обов’язковість до виконання рішення, залучення мешканців і мешканок на всіх етапах, транспарентність та інклюзивність». 

Леонід радить зібрати робочу групу з авторів і виконавців конкретного проєкту, провести онлайн-обговорення та розробити план дій з термінами для кожного етапу роботи. Засідання, наради та інші необхідні зустрічі також можна провести дистанційно. 

Так само в онлайні можна організувати тренінги для мешканців на період карантину, щоб покращити їхнє розуміння просторового планування, складання кошторису тощо. Це дозволить представникам громади готувати якісніші проєкти. 

«Пам’ятайте, що довіру людей важко здобувати, та легко втратити. Тож продовжуйте тримати контакти онлайн і допомагайте у вирішенні проблемних питань», — додає Донос.

 

Як місцева влада комунікує з громадою

 

Бюджет участі — не єдиний формат співпраці влади та громадян. Розглянемо на прикладі платформи Dosvit, як представники місцевих адміністрацій використовують онлайн-інструменти для залучення жителів у процес самоврядування та наскільки затребуваними є такі інструменти з боку самих українців.

Dosvit — платформа, що дозволяє ОТГ та містам створювати сучасні сайти та адаптувати їх під свої потреби. Окрім можливості створити веб-платформу за усіма технологічними канонами, Dosvit пропонує набір додатків, що полегшують комунікацію між владою та мешканцями. За їх допомогою користувачі можуть подавати звернення та петиції, залучатись до опитувань та громадських обговорень, дізнаватись останні новини громади.

Ми провели аналіз відвідуваності сайтів ОТГ, що підключені до різних додатків платформи Dosvit. Для порівняння взяли останній квартал 2019-го року та перший квартал 2020-го року (саме в березні цього року в Україні розпочався карантин). До аналізу потрапили громади з населенням від 3000 до 23 000 осіб, представники різних областей України. 

 

Кількість відвідувачів сайтів громад

 

Як бачимо на діаграмі, у більшості ОТГ відвідуваність сайтів збільшилась, а загальний приріст склав понад 37%. Громади, що продемонстрували найбільше зростання, активно наповнюють сайт актуальними новинами, корисними під час карантину матеріалами та обговореннями наявної ситуації.

Сергій Лобойко, Голова Центру розвитку інновацій, вбачає в карантинному режимі потенціал для розвитку проєктів та сервісів:

«Карантин очевидно каталізує попит усіх сторін на новітні інструменти е-демократії, диджіталізацію сервісів, документообороту, розвиток якості даних, інновації. Драйверами тут стануть ті сторони, які ініціюватимуть системні е-рішення та просвіту й розумне долучення мешканців, бізнесу, громад до всього бюджетного процесу, тематичних програм розвитку громад, а також до створення й аналізу місцевих даних та розвитку таких дієвих інструментів демократії, як громадський бюджет. 

Наприклад, у Києві влада спершу вирішила відмінити громадський бюджет у 2020 році, бо не знала, як організувати процес експертизи понад 1700 поданих проєктів від понад 800 команд. Але за тиждень під впливом громадськості прийняла рішення (без жодного депутата проти) продовжити терміни на опрацювання проектів, запланувати голосування на серпень-вересень та перевести поточну роботу в онлайн-формат.  Одночасно, наша спільна з ПРООН експериментальна пропозиція для громад та їх активних мешканців навчитися моніторити й аналізувати підпали на своїх територіях на основі  супутниковими даних за 3 тижні об’єднала біля 200 громад з усіх регіонів. 

Ми активно співпрацюємо з громадами/містами з усіх куточків України й побачили багатократний ріст попиту на вебінари щодо інструментів цифрової трансформації, на колективне користування клаудом “Е-рішення”, онлайн-курси з е-демократії, управління громадами на основі даних».

 

Українська держава в умовах карантину

 

До нових умов повинні були пристосовуватись і представники місцевих адміністрацій, і центральні органи влади. Карантинні заходи прискорили перехід державних послуг в онлайн: до цього закликали і громадяни, і бізнес-середовище. Серед прикладів діджиталізації останнього місяця слід згадати: 

  • Запуск порталу електронних держпослуг «Дія» із 27 послугами для громадян, підприємців та бізнесу;
  • Перехід до дистанційної форми навчання у школах та ВНЗ за допомогою сервісів Google Classroom, Microsoft Teams, Cisco Webex, Zoom. Старт проєкту «Всеукраїнська школа онлайн» – уроки з 11 предметів, які за чітким розкладом транслюють українські телеканали та YouTube-канал Міністерства освіти і науки.
  • Дозвіл Верховної Ради проводити судові засідання поза межами судів у режимі відеоконференції;
  • Зростання кількості онлайн-транзакцій з оплати комунальних послуг та вихід освітнього серіалу «Оплата комуналки онлайн. Залишайся вдома» від Міністерства цифрової трансформації та сервісу Portmone.com;
  • Онлайн-подання документів до Державної служби зайнятості;
  • Реєстрація нових автомобілів та відновлення посвідчення водія на сайтах центрів МВС;
  • Оформлення субсидій для громадян на сайті Міністерства соціальної політики.

«Цифрові інструменти незамінні для ефективної роботи сучасних, демократичних, відкритих органів влади — як державної, так і місцевої. Вимушений перехід в онлайн може суттєво прискорити діджиталізацію державного адміністрування та самоврядування жителів. Ми з командою вже сім років працюємо над тим, щоб створювати та просувати IT-рішення для електронної демократії та електронного урядування, і знаємо, що в умовах турбулентності українці традиційно демонструють готовність до співпраці і прогресу. Ми вже проходили цей етап, коли запускали Національний портал відкритих даних у рік Революції гідності. Зараз ми проходимо цей етап, коли бачимо якими темпами розвиваються наші продукти Dosvit та Громадський проект в умовах самоізоляції.

Карантин — одна з тих ситуацій, коли люди шукають нових рішень. Самоізоляція не лише захищає здоров’я людей, а й мотивує нас передивитись звичні підходи до роботи, оптимізувати процеси, знайти нові засоби для спілкування та співпраці між представниками різних владних структур, бізнесу, громадян. Це одночасно і прискорює розвиток існуючих інструментів, і у майбутньому пом’якшить наслідки пандемії в Україні», — вважає виконавчий директор SocialBoost Віктор Гурський. 

Карантин став новим викликом як для державних органів, так і для бізнесу та громадян. В той же час він дав можливість переглянути пріоритети та пришвидшити трансформацію держсектору. 

Сьогодні всі ми зрозуміли, що цифрова партисипація – це можливість вживати заходів, що відповідають реальним потребам у часі. Це гарантія прийняття рішень, що сприяє вирішенню актуальних питань.

Теги:

коронавірус DOBRE

Джерело:

Український кризовий медіа-центр

Читайте також:

30 грудня 2024

Міжмуніципальне співробітництво в 2024 році: чому нас навчив десятирічний досвід

Міжмуніципальне співробітництво в 2024 році:...

Міжмуніципальне співробітництво як інструмент взаємодії між громадами давно зарекомендувало себе у світі як...

30 грудня 2024

80% капітальних видатків – на безпечні середовища. Як у Ріпкинській громаді облаштували шкільне укриття

80% капітальних видатків – на безпечні...

Авторка: Марія Булейко (Марковська) «До того, як розпочалося повномасштабне вторгнення, усі ми не розуміли,...

27 грудня 2024

15 індустріальним паркам виділено 1,1 млрд грн державного стимулювання у 2024 році

15 індустріальним паркам виділено 1,1 млрд грн...

У 2024 році 15 індустріальним паркам виділили 1,128 млрд грн державної підтримки. Це дозволяє реалізувати 34 проєкти...

27 грудня 2024

Затверджено 95% місцевих бюджетів

Затверджено 95% місцевих бюджетів

Станом на 26 грудня 2024 року, за інформацією Мінфіна, затверджено 1520 місцевих бюджетів, що становить 95% від їх...