У Покровському районі Донеччини обирають свій шлях реформ
У Покровському районі на Донеччині поки не створено жодної ОТГ. За Перспективним планом формування територіальних громад Донецької області, останні зміни до якого були затверджені Кабміном у листопаді минулого року, на території Покровського району мають бути утворені три ОТГ - Покровська міська, Удачненська селищна та Мирноградська міська громади. Частина нинішнього Покровського району увійде до складу майбутніх міських ОТГ – Курахівської, Селидівської та Новогродівської, які також поки не об’єднались.
Донецький Центр розвитку місцевого самоврядування, створений за підтримки Програми «U-LEAD з Європою», постійно сприяє активізації процесів об’єднання в регіоні та впровадженню реформ, в тому числі створенню ОТГ навколо міст обласного значення. Центрами тяжіння в Покровському районі є два міста з таким статусом – Покровськ та Мирноград. І хоча законодавством передбачена спрощена процедура створення таких громад шляхом приєднання, в Покровському районі децентралізацію не назвеш активною.
Щоб роз’яснити представникам місцевого самоврядування сільських та селищних територій про перспективи реформи, команда Донцького ЦРМС провела в Покровську семінар «Переваги фінансової децентралізації». Участь у заході взяли спеціалісти фінансових та бухгалтерських служб сільських рад, розпорядники коштів районного бюджету.
Розпочали семінар з основ – говорили про суть децентралізації, передачу відповідальності, повноважень та ресурсів на місця. Учасники заходу висловлювали власні побоювання, що після створення об’єднаних громад частина з них залишиться без роботи. Також звучали невдоволення поділом на потенційні громади, затвердженим Перспективним планом.
Максим Ткач, радник з питань децентралізації Донецького ЦРМС, зауважив, що потрібно боротися не на папері, а робити реальні справи.
«При об’єднанні бажано дотримуватися перспективного плану формування територій громад, але перспективний план не є догмою, це живий документ, який можна змінювати. А тому можна створювати як сільські громади (законодавство це не забороняє, але при цьому треба завжди розраховувати свої можливості), так і приєднуватися до міст обласного значення», - зазначив Максим Ткач.
Експерт пропонував розібратись також з плюсами та мінусами приєднання до міст та створення окремих сільських громад. Разом з учасниками обговорили стратегії поведінки по кожному з тих шляхів, які оберуть люди для об’єднання в сільську чи міську ОТГ. Зробили акцент, що треба не формально, а зважено підійти до засідань робочої групи, продумати над створенням в органах місцевого самоврядування тих структур, які будуть захищати інтереси сільських територій, приділити детальну увагу розробці положення про роботу старост, їх повноваження та інструменти впливу на прийняття рішень, які староста отримає в об’єднаній громаді.
Андрій Рябуха, радник з юридичних питань Донецького ЦРМС, звернув увагу на важливість реорганізаційних заходів при приєднанні нових рад. «Треба завжди пам’ятати, що за будь яким рішенням стоять люди», - наголосив експерт. А щоб ОТГ мала можливість справлятись з повноваженнями, треба забирати майно з районної в комунальну власність.
Сергій Івахнін, директор Донецького ЦРМС, презентував учасникам семінару можливості фінансової децентралізації. Головною перевагою буде 60% ПДФО, які заходитимуть до бюджету ОТГ, а не району, як це відбувається нині, зазначив Сергій Івахнін. Разом з фінансистами обговорили можливості додаткових надходжень до бюджету громади.
Покровський район чекають не тільки зміни, пов’язані з утворенням об’єднаних громад на його території. Наразі тривають дискусії щодо моделювання адміністративно-територіального устрою Донецької області, зокрема, районного рівня. Експерти, які входять до складу робочої групи, пропонують утворити на території Донецької області від чотирьох до шести районів. Укрупнений Покровський район присутній у новому поділі регіону.
У червні до Покровська завітає всеукраїнська інформаційна кампанія «Я – громада!», організована спільними зусиллями Мінрегіону та Програми «U-LEAD з Європою». На один день тут відкриють «Містечко децентралізації», де жителям розповідатимуть про реформу, програма включатиме тематичну інформацію, дискусії, інтерактивні ігри, експертні поради, розваги та квест. Інформаційна кампанія крокує тими населеними пунктами в Україні, які поки не об’єднались, щоб не тільки роз’яснити місцевим жителям про переваги реформи, але й долучити якомога більше громадськості до перетворень.
Приєднані зображення:
Область:
Донецька областьДжерело:
Донецький Центр розвитку місцевого самоврядування

Поділитися новиною:
17 квітня 2025
Експерти підготували інфографіку до ухваленого...
Експерти Швейцарсько-українського проєкту DECIDE підготували інфографіку до ухваленого в першому читанні...
17 квітня 2025
Львів і шведське місто Уппсала стали містами-побратимами
Львів і шведське місто Уппсала стали...
Днями Львів та шведська Уппсала офіційно підписали угоду про партнерство, що стало черговим важливим кроком у...
17 квітня 2025
Селищу Олика повернули історичний статус міста – постанова Парламенту
Селищу Олика повернули історичний статус міста...
17 квітня 2025 року Верховна Рада України ухвалила постанову про віднесення до категорії міст селища Олика – центру...
17 квітня 2025
Вшанування загиблих під час війни: як громадам впроваджувати хвилину мовчання
Вшанування загиблих під час війни: як громадам...
На Міжнародному форумі згуртованості презентували Дорожню карту впровадження хвилини мовчання. Це короткий, але...