У порядку денному пленарного засідання Верховної Ради України 14 травня 2019 є три законопроекти, важливі для продовження децентралізації та розвитку громад.
У першому читанні народні депутати планують розглянути розроблений Мінрегіоном законопроект «Про засади адміністративно-територіального устрою України» №8051.
Законопроект в рамках чинної Конституції визначає засади, на яких має ґрунтуватися адміністративно-територіальний устрій України, але не змінює його.
Зокрема, законопроект дає визначення адмінтерустрою, адмінтеродиниць та їх рівнів, населених пунктів та їх категорій, визначає порядок утворення, ліквідації, встановлення і зміни меж адмінтеродиниць та населених пунктів тощо.
У законопроекті зазначено, що система адміністративно-територіальних одиниць залишається трирівневою. При цьому передбачено, що районний рівень має бути більш впорядкований і відповідати європейським стандартам.
Законопроект більш чітко визначає поняття «громада», як адміністративно-територіальна одиниця базового рівня, що складається з одного або декількох населених пунктів та земель за їх межами.
Як відомо, досі в Україні питання адміністративно-територіального устрою вирішуються Порядком, затвердженим ще у 1981 році Указом Президії Верховної Ради Української РСР. Цей документ не відповідає чинній Конституції України.
Також у першому читанні Парламент запланував на сьогодні розгляд Проекту Закону про внесення змін до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" № 8369. Він включає всі положення законопроекту про службу в органах місцевого самоврядування №2489, який Парламент відхилив під час розгляду вето Президента України ще 3 квітня 2018 року.
Законопроект передбачає новий поділ посад в органах місцевого самоврядування на категорії; встановлює вимоги до політичної неупередженості службовців; вимоги до рівня професійної компетентності особи, яка претендує на зайняття посади в органах місцевого самоврядування; порядок проведення конкурсу; змінює порядок і умови оплати праці, преміювання та заохочення.
До розгляду 14 травня запланований і Проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо посилення державних гарантій для гірських та високогірних населених пунктів №6439-д.
Законопроект пропонує:
Крім того, народні депутати планують розглянути Постанову Верховної Ради про призначення позачергових виборів сільських та селищних голів.
08 квітня 2025
Топ-3 перешкоди, які заважають громадам створювати проєкти і залучати фінансування
Топ-3 перешкоди, які заважають громадам...
Автори: Ярослав Жидик, асоційований партнер консалтингової компанії СІВІТТА, керівник напрямку регіонального...
08 квітня 2025
Міжкультурні відносини та професійна взаємодія у США: нотатки для лідерів громад
Міжкультурні відносини та професійна взаємодія...
Текст підготовлений на основі лекції Джеффрі Ґленна, що відбулася 18 жовтня 2024 під час Форуму...
08 квітня 2025
Оцінка фінансової спроможності територіальних громад за підсумками 2024 року
Оцінка фінансової спроможності територіальних...
Автори: Яніна Казюк, доктор наук з державного управління, професор, експерт з публічних фінансів та місцевого...
08 квітня 2025
«Усе змінила одна дитина». Як Ворохта й Верховина налагодили співпрацю навколо ІРЦ
«Усе змінила одна дитина». Як Ворохта й...
Авторка: Марія Булейко (Марковська) Ворохтянська територіальна громада, що на Івано-Франківщині, утворилася у...