Щоб розпочати ефективний розвиток регіонів, втілювати нову сучасну регіональну політику, потрібно завершити перший етап децентралізації – створення спроможних громад та районів.
Про це сказав перший заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України В’ячеслав Негода в ході Форуму місцевого самоврядування.
«Чергові місцеві вибори у 2020 році мають пройти на новій територіальній основі. Тобто до того часу ми маємо створити спроможні громади і райони. Без цього рівномірно розвивати території, втілювати ефективну регіональну політику в країні буде складно», - зазначив В’ячеслав Негода.
За його словами, зараз громади і райони розвиваються нерівномірно, у відриві від регіональних стратегій, а регіони часто не враховують у своїх стратегіях розвитку державні пріоритети. «І, як результат, маємо загострення проблем розвитку окремих регіонів і територій. Зростає міжрегіональна диспропорція. Це призводить до розриву загальноукраїнської єдності, солідарності – того, що тримає Україну вкупі. Ми не можемо допустити, щоб у нас одні території швидко розвивалися, а інші занепадали», - вважає перший заступник Міністра.
На його думку, органи місцевого самоврядування громад, районів і регіонів мають працювати спільно над створенням і реалізацією регіональної політики, а для цього треба підвищити їхню спроможність – ресурсну та інституційну. При цьому, конкретні проекти розвитку територій мають розробляти недержавні експертні організації.
«Ми переконалися, що органи державної влади і навіть органи місцевого самоврядування – це не ті структури, які можуть розробляти проекти. Влада взагалі має бути подалі від проектів розвитку територій. Вона повинна задавати політику, а не писати проекти. Отже регіони мають бути зацікавлені у формуванні недержавних інституцій, які б сприяли областям і громадам у створенні і реалізації проектів розвитку територій. Такими інституціями можуть бути агенції регіонального розвитку, які вже працюють у декількох областях. Зі свого боку у співпраці з міжнародними партнерами ми теж готові ці агенції підтримувати», - сказав В’ячеслав Негода.
Він також зазначив, що державна підтримка регіонального розвитку не має розподілятися за формулою. «Зараз ми враховуємо кількість мешканців та площу території і за цими показниками виділяємо регіонам гроші. Це не зовсім правильно. Регіони мають змагатися за державну підтримку - подавати на конкурси проривні проекти, які дійсно є розвитковими і важливими для людей», - вважає В’ячеслав Негода.
Теги:
3форумОТГ В'ячеслав Негода регіональний розвиток
Джерело:
Прес-центр ініціативи «Децентралізація»
26 грудня 2024
Розширення ЦНАПу та придбання нового сміттєвоза: учасники конкурсу Громада на всі 100
Розширення ЦНАПу та придбання нового...
10 листопада завершилося голосування та вибір 40 фіналістів серед територіальних громад, які подалися на конкурс...
26 грудня 2024
Партнерство і співпраця влади і бізнесу на місцевому рівні – запорука успішного розвитку громад
Партнерство і співпраця влади і бізнесу на...
Деякі соціально-психологічні аспекти взаємодії місцевої влади та бізнесу Територіальні громади в Україні...
26 грудня 2024
Антикорупційний потенціал ОМС: чому він важливий для відбудови і як його підсилити?
Антикорупційний потенціал ОМС: чому він...
Авторка: Олександра Койдель, зовнішня експертка Програми "U-LEAD з Європою" Довгострокове відновлення України...
26 грудня 2024
Як Вертіївська громада обʼєдналася з навколишніми, щоби надавати послуги ІРЦ
Як Вертіївська громада обʼєдналася з...
Авторка: Марія Булейко (Марковська) 2021 року, з реформою децентралізації постало питання: чи...