6 відтінків верховенства права в місцевому самоврядуванні. Історія одного проекту

«Верховенство права в місцевому самоврядуванні? Це про що? І так зрозуміло, що ми маємо працювати в правовому полі». «Коли три роки тому я побачив тему «Верховенство права в місцевому самоврядуванні», я, м’яко кажучи був налаштований скептично. Де верховенство права, а де каналізація. Як воно ліпиться одне до одного?»

Представники місцевого самоврядування чесно розказали про перше враження від тематики проекту «Місцеве самоврядування і верховенство права в Україні», який розпочала Академія Фольке Бернадотта в Україні за підтримки шведського уряду 3 років тому.

Та зараз учасники проекту кардинально змінили свою думку і готові ділитися реальними результатами, що змінюють життя мешканців міст.

Як це сталося?

Спочатку в обраних містах: Миколаїв, Южне, Вознесенськ, Івано-Франківськ, Самбір, Долина, Харків, Чугуїв, Пирятин було проведене дослідження.

Понад 6 тисяч користувачів адмінпослуг та працівників установ, що надають такі послуги, опитали, аби виявити рівень дотримання принципів верховенства права: законності, доступності, права бути почутим, права на оскарження, прозорості та підзвітності.

За словами представників органів місцевого самоврядування, результати опитування дозволили подивитися на себе зі сторони та поглянути, які проблеми виникають у людей під час отримання адмінпослуг.

Несподівано абстрактні слова «верховенство права в місцевому самоврядуванні» стали проявлятися у вигляді дуже конкретних проблем.

Наприклад, якщо в міській раді не працює сайт, або він незручний і люди не можуть знайти на ньому усю потрібну інформацію – це порушення принципу доступності. Так само, як і робота органу з надання адмінпослуг тільки в робочі для всіх часи. Адже люди, які працюють, не можуть потрапити в ЦНАП, коли самі зайняті на роботі.

А «ґендерна рівність» з притягнутого за вуха питання (як у нас це люблять називати) перетворилася на відсутність належних умов для обслуговування жінок з дітьми. Адже, наприклад, не всюди є пандуси, аби дістатися до приміщення з коляскою.

А чи знали ви, що керівництво швидше попросить залишитися понаднормово жінку, тому що вона швидше погодиться, ніж чоловік? Це також порушення ґендерної рівності.

Після того, як учасники проекту змогли побачити, як порушення принципів верховенства права ілюструються конкретними прикладами, ставлення до ситуації почало змінюватися. Представники місцевого самоврядування підготували плани дій, що мають виправити конкретні недоліки.

Наприклад, в місті Долина вже здійснили низку вдосконалень:

  • Переписали та осучаснили інструкцію з діловодства;
  • Зробили можливість отримувати послуги людям протягом усього робочого дня, без обідньої перерви;
  • Розробили карти послуг для людей, що пояснюють послідовність отримання тієї чи іншої послуги. Спростили і написали «людською мовою», до кого звертатися, які документи нести.;
  • Встановили систему електронного документообігу, за допомогою якої громадяни можуть відстежувати свої звернення.

А в Івано-Франківську процедуру, щодо якої було найбільше зауважень відвідувачів ЦНАПу (отримання будівельного паспорту земельної ділянки для будівництва) було переведено в онлайн-режим. І тепер отримати її можна, не виходячи з дому. Таких прикладів багато і в інших містах. На черзі – Дніпро, Мелітополь, Вільнянськ, Миргород, Тернівка, Трускавець.

Учасники проекту намагаються спростити отримання якісних адмінпослуг громадянам, та готові до інновацій. Наприклад, шляхом комунікації через скайп. Проте, існує невеличка перешкода. Такі послугу ще потрібно узаконити. Законодавці з цим поки не поспішають, а представники муніципалітету, не чекаючи на них, роблять тестові консультації.

Проект триває, а слова «дотримання верховенства права в місцевому самоврядуванні» стали для його учасників керівництвом до дій. І в першу чергу це відчули користувачі адмінпослуг.

04.10.2017 - 14:51 | Views: 10923
6 відтінків верховенства права в місцевому самоврядуванні. Історія одного проекту

Tags:

law

Source:

Share the news:

Comments:
*To add comment you should be authorized or sign_in
Read more:

18 September 2024

Закон про відновлення середньострокового бюджетного планування на місцевому рівні – експертний коментар

Закон про відновлення середньострокового...

18 вересня Верховна Рада України ухвалила Закон України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо...

18 September 2024

Відповіді на поширені запитання від учасників конкурсу «Громада на всі 100»

Відповіді на поширені запитання від учасників...

Конкурс «Громада на всі 100» – це конкурс для територіальних громад, які шукають нові можливості для втілення своїх...

18 September 2024

МЗС України орієнтує закордонні дипустанови на розвиток міжнародної міжмуніципальної співпраці

МЗС України орієнтує закордонні дипустанови на...

Питання розвитку мережі міжнародно співпраці громад і регіонів обговорили з керівниками закордонних дипломатичних...

18 September 2024

Гірськими стежками півдня Буковини: в Усть-Путильській громаді гостювали журналісти з різних регіонів

Гірськими стежками півдня Буковини: в...

Красива, працелюбна, згуртована – саме такими словами описали Усть-Путильську громаду Чернівецької області учасники...