Днями делегація з міста Канів відвідала Полтавську область з метою перейняти досвід створення та розвитку об’єднаних територіальних громад на прикладі районних центрів Полтавщини в рамках проекту «U-Lead з Європою: Україна – розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку».
Насамперед канівці відвідали першопрохідця реформи децентралізації місто Глобине. Загалом в Полтавській області реформа розвивається досить активно. Так, в 2015 році на Полтавщині було створено 12 ОТГ, в 2016-у – їх кількість зросла до 23-х, у 2017-у – наразі офіційно сформовано 40 ОТГ. До кінця року заплановано створити іще 3.
Глобинська ОТГ сформувалася в 2015 році із 6 територіальних громад (5 сільрад + місто Глобине). Заступник голови Олександр Артюшенко представив присутнім відео-презентацію про Глобинську ОТГ та її досягнення.
- Об’єднання дає фінансові ресурси і відкриває нові можливості. Насамперед ремонти доріг, вуличне освітлення. Також взялися відновлювати школи, дитсадки, будинки культури тощо. Раніше користувалися послугами перевізників. Тепер придбали 5 нових автобусів і відкриваємо своє комунальне підприємство, що надаватиме послуги перевезення пасажирів, – зауважив О.Артюшенко.
Основні джерела наповнення бюджету: податок та збір на доходи фізичних осіб, субвенції від держави та додаткові інвестиції. Так, з 9-ти конкурсів на отримання гранту, в яких брала участь Глобинська ОТГ, перемогу отримала в 4-х: придбання екскаватора-навантажувача, реконструкція каналізаційних очисних споруд, створення ЦНАПу, створення органів самоорганізації населення.
Зіткнулися і з проблемами. Це насамперед кадровий голод – немає кваліфікованих працівників. Також проблемним залишається питання освіти. Як повідомляють представники Глоблинської ОТГ, жоден заклад освіти, культури, соціального захисту не був закритий. Разом з тим відкрита опорна школа і питання закриття окремих шкіл у селах порушується.
- Наразі утримання одного учня в сільській школі з урахуванням заробітних плат персоналу і витрат на енергоносії коштує 25 тис.грн. Звичайно, питання порушуємо. Поки що батьки не погоджуються, але думаю, це питання часу, – говорить заступник Галина Токаренко. – Загалом у нас було все – дискусії, баталії… Але все вийде, якщо прагнути і рухатися вперед. Ми – першопрохідці, рухалися мов їжаки в тумані, вам уже буде не так складно.
Досить розвинута в Глобині індустріальна галузь, з якою мали змогу ознайомитися канівці. В місті працюють такі підприємства як Глобинський м’ясокомбінат (що формує 35% бюджету громади), цукровий завод, завод із виробництва сої, філія СП «Нібулон» тощо.
Наступного дня делегація із Канева відвідала вже іншу об’єднану територіальну громаду на Полтавщині – Семенівську, яка утворилася шляхом об’єднання з територіальними громадами 4-х сіл.
- Реформа децентралізації – насамперед для тих, хто вірить у власні сили і дивиться вперед, думає про розвиток міста. Треба думати стратегічно, сідати, прораховувати все, укладати договори про співпрацю… І, головне, одразу казати людям правду – що є певний ризик, що це невідомість, – сказала Л.Милашевич. – Локомотивом їхати важко, але й останнього вагона чекати не слід. Головне в нашій спільній справі – довіра та чесність.
Tags:
Область:
Черкаська область Полтавська областьSource:
Сайт Черкаської ОДА
Share the news:
19 November 2024
Державний бюджет на 2025 рік ухвалений: які ресурси матиме місцеве самоврядування
Державний бюджет на 2025 рік ухвалений: які...
19 листопада Верховна Рада України ухвалила в цілому Закон України «Про Державний бюджет України на 2025 рік»....
19 November 2024
В’ячеслав Негода про соцдослідження...
«77% українців підтримують реформу місцевого самоврядування навіть у складні часи. Це не лише підтверджує...
19 November 2024
Public support to decentralisation reform in Ukraine reaches 77%
Public support to decentralisation reform in...
Claudia Luciani, Director of the Congress, reviewed with Ukrainian partners and media the findings of a recent...
19 November 2024
Як Агенція регіонального розвитку Сумщини...
Агенції регіонального розвитку, створені як майданчики синергії між громадами, органами влади та міжнародними...