Експерт з децентралізації Запорізького Центру розвитку місцевого самоврядування Аскад Ашурбеков взяв участь у щорічному форумі «Ялтинська європейська стратегія», що пройшов 14-16 вересня 2017 року в Києві.
Форум YES традиційно зібрав лідерів країни, представників вищих ділових і політичних кіл Європейського Союзу та США. «Чи став світ новим? І що це означає для України?» - ключові питання YES. За три дні форуму кожен учасник зміг для себе знайти вичерпні відповіді. Світ став динамічнішим, світ став швидшим, а виклики стають дедалі гострішими. Чи готова до них Україна? Яким буде її місце в цьому новому світі? Це вже питання, на які потрібно буде відповідати реальними діями і реформами. Реформи були актуальні для країни завжди, але, напевно, тільки сьогодні від їх ефективності залежить цивілізаційне становище країни: або Україна крокує вперед разом з державами-лідерами, або в компанії країн третього світу.
Можна багато писати про геополітичні аспекти в виступах політиків Європи і США, але, думаю, значно важливішими є посили, з якими на Форумі виступили представники українського істеблішменту. Тільки від роботи всередині країни будуть залежати наші позиції в світі. Щоб з нами рахувалися, ми повинні бути сильними: сильними економічно, інтелектуально, науково, Україна повинна представляти цінність для світу. Сильні встановлюють правила... всюди.
Переходячи до внутрішнього порядку денного, варто виділити ключовий посил форуму - робити! Незважаючи ні на що, не боятися брати на себе відповідальність і головне не боятися помилок. Лише максимальна активність і безперервна робота з реалізації реформ здатні забезпечити Україні стрімкий та сталий розвиток. Варто виділити кілька конкретних фундаментальних тез, які озвучили спікери форуму, що найближчим часом стануть орієнтирами в розвитку країни:
1. Західний світ - надійний партнер України, але розвиток нашої країни - це в першу чергу справа рук українців. Партнери хочуть бачити нашу активність в реформах, в боротьбі з корупцією, в боротьбі з агресією. Відхід від патерналізму в цілому був лейтмотивом усіх спікерів, як щодо зовнішньої, так і внутрішньої політики.
2. Децентралізація. Регіональні лідери повинні взяти на себе відповідальність за свою територію, а держава створить для цього всі необхідні умови. Віце-прем’єр Геннадій Зубко чітко зафіксував, що формування професійної регіональної еліти - найбільш важливе завдання на сьогодні.
3. Місцева ініціатива і громадянське суспільство. Тільки у випадку підвищення активності кожної людини можуть наступити реальні зміни в країні.
4. Освіта як ключовий вектор внутрішніх інвестицій (саме інвестицій) в країні. Як ніколи багато було приділено уваги концепції Нової української школи та зміцненню середньо-технічної і середньо-спеціальної освіти.
5. Комунікації з громадськістю. Регіональні лідери повинні в своїх ініціативах спиратися на суспільний запит, а головне - бути зрозумілими для населення. Робота зі ЗМІ є однією з головних складових впровадження реформ.
6. Розвиток регіонів, спираючись на їх унікальність. У кожній території є сильні сторони, і тільки від місцевих лідерів буде залежати, зможуть вони їх використовувати або традиційно нарікати, що ситуація в країні не дозволяє нормально розвиватися. Особливо актуальні нові креативні підходи до муніципального управління.
7. Конкуренція територій. Кожен регіон має боротися за своє процвітання: демонструвати сильні сторони, інвестиційну привабливість, зручність ведення бізнесу, прозорість. Період патерналістської допомоги від держави минає. І тут два шляхи: нарікати на життя або домагатися результатів і бути в числі лідерів.
8. Уряд хоче від місцевих лідерів не переліку проблем, а переліку конкретних проектів, які ці проблеми вирішують. Тоді буде готовність державної участі як фінансової, так і законодавчої.
9. Сильна регіональна еліта. В особі регіональних еліт державна влада хоче бачити прагматичного та ефективного союзника.
10. Гордість як фактор мотивації. Ми всі повинні задуматися, чи маємо ми право допустити, щоб країна і далі була в такому стані? Чи не соромно нам бути там, де ми є?
На завершення хочеться озвучити символічне напуття Павла Шеремети: «Будьте тиграми, а не котами, і оточуйте себе тиграми». Самовіддача і боротьба на кожному напрямку роботи - основні характеристики нових лідерів.
Attached images:
Tags:
Область:
Запорізька областьSource:
Запорізький Центр розвитку місцевого самоврядування
Share the news:
19 November 2024
Державний бюджет на 2025 рік ухвалений: які ресурси матиме місцеве самоврядування
Державний бюджет на 2025 рік ухвалений: які...
19 листопада Верховна Рада України ухвалила в цілому Закон України «Про Державний бюджет України на 2025 рік»....
19 November 2024
В’ячеслав Негода про соцдослідження...
«77% українців підтримують реформу місцевого самоврядування навіть у складні часи. Це не лише підтверджує...
19 November 2024
Public support to decentralisation reform in Ukraine reaches 77%
Public support to decentralisation reform in...
Claudia Luciani, Director of the Congress, reviewed with Ukrainian partners and media the findings of a recent...
19 November 2024
Як Агенція регіонального розвитку Сумщини...
Агенції регіонального розвитку, створені як майданчики синергії між громадами, органами влади та міжнародними...