20 липня в рамках навчального візиту по обміну досвідом в соціально-гуманітарній сфері з колегами на Дніпропетровщині гуманітарії та голови об'єднаних громади Вінницької області відвідали мальовничий куточок Слобожанщини — Петриківку.
Відоме на увесь світ завдяки петриківському розпису селище зацікавило подолян і організаторів поїздки (Вінницький та Дніпровський ВП ЦРМС) з двох причин — недавно на базі місцевого освітнього закладу була створена опорна школа, а другою причиною була потреба ознайомлення з досвідом використання культурного потенціалу (народні промисли, бренд “Петриківський розпис”) Петриківської громади для розвитку власних територій і привернення уваги туристів.
На порозі Петриківської селищанської ради гостей радо вітала голова громади Ольга Гавриленко з активом селища і місцевим хоровим колективом. Після знайомства гості і господарі перейшли в сесійну залу, де почули, як планує розвиватись після завершення усіх юридичних процедур і проведених виборів майбутня Петриківська об'єднана громада. Досвід представників подільських ОТГ був також дуже корисним також для господарів. Вінничани розвіяли багато страхів петриківчан і у питаннях формування бюджету, фінансування освіти і ЖКГ.
- Мешканці нашого села характеризуються прямолінійністю. Так було 200 років тому, так є й сьогодні. В складі нашої громади є чотири населені пункти, у яких мешкає біля 7 тисяч населення. Чекаємо призначення виборів. […] Ми дуже любимо нашу Петриківку. Завжди хочемо вкласти усю цю нашу любов, наші зусилля у її розвиток. Статус, який надала Петриківському розпису UNESCO – це не лише престиж, але й зобов'язання щодо підтримування цієї культурної спадщини. Техніки малювання навчаємо з 3-6 років, видали навіть спеціальний підручник — говорила Ольга Григорівна.
Прогулюючись центром Петриківки від одного освітнього закладу до іншого, вінничани постійно натрапляли на чудові розписи — найдовшої розмальованої у Петриківському стилі огорожі, будиночків, дверей, а навіть — мобільних телефонів.
Цікава розмова, яка часом переростала у бурхливу дискусію відбулась у приміщенні Петриківської Районної Ради за участі голови Районної Ради Наталії Коваленко, представників районного відділу освіти та директорів опорних шкіл району. Відчувалась традиційне для такого роду спілкувань представників районної влади з представниками ОТГ деяка розбіжність у поглядах на фінансування соціальної сфери, але у випадку Петриківки видно, що районна влада за фінансової підтримки ОДА вкладає кошти в освітні заклади на терені громади з розумінням, що невдовзі вони будуть передані у комунальну власність громади.
Подоляни відвідали школи і садочки Петриківки. Всюди вони були вражені великою кількістю рослинних орнаментів, деколи увінчаних птахами, що є основою петриківського розпису.
Несподіванкою була можливість спробувати свої власні сили під наглядом досвідчених майстрів створити власний шедевр у стилі Петриківського розпису. Усі малюнки, намальовані вінничанами у Петриківці стануть прикрасою їхніх домівок і робочих кабінетів у себе на Поділлі.
Вражені гостинністю і теплим прийомом петриківчан гості з об'єднаних громад Вінниччини завершили перший робочий день поїздки мальовничою подорожжю катером по нічному Дніпру у супроводі офісного менеджера Дніпровського ВП ЦРМС Антона і експерта з децентралізації Ольги.
Другий день навчального візиту подолян на Слобожанщину розпочався у музеї Героїв АТО у Дніпрі. Багато хто, особливо жінки, не могли стримати сльози, дивлячись на прошиті кулями каски і одяг бійців, спалені авто і фото молодих захисників східних кордонів Європи перед загарбником зі Сходу. Картину доповнив створений за надсучасною технологією фільм, який показав у хронологічному порядку як реалізовано план окупації сходу і півдня України і ціною яких зусиль і втрат вдалось зупинити ворога.
Далі на вінничан чекала Новоолександрівська об'єднана громада на чолі з головою Олександром Візиром. Тут до гостей приєдналась директор Дніпровського ВП ЦРМС Олена Тертишна, яка поділилась враженнями від поїздки на форум з децентралізації, який відбувся під Тернополем. У Новоолександрівці подоляни побачили реконструйований дошкільний навчальний заклад, школу, у якій саме триває ґрунтовний ремонт, і з вуст голови почули, яку вигоду відчули мешканці села, що приєдналось до уже існуючої громади — водогін, вуличне освітлення і відремонтовані дороги.
Особливістю візиту до Новоолександрівської ОТГ була поїздка до фортеці Кодак, побудованої в часах польсько-литовської доби, яка була своєрідним форпостом європейської цивілізації, відбиваючи напади ординців.
Піснями під супровід акордеону проводжали подолян гостинні і успішні господарі. Підсумком поїздки стала попередня домовленість про приїзд делегації у складі представників ОТГ Дніпропетровщини на Поділля, а навіть — про міжмуніципальну співпрацю.
Юрій Войціцький, радник з регіонального розвитку, Вінницький ВП ЦРМС
Attached images:
Область:
Вінницька область Дніпропетровська областьSource:
Вінницький центр розвитку місцевого самоврядування
Share the news:
19 November 2024
Державний бюджет на 2025 рік ухвалений: які ресурси матиме місцеве самоврядування
Державний бюджет на 2025 рік ухвалений: які...
19 листопада Верховна Рада України ухвалила в цілому Закон України «Про Державний бюджет України на 2025 рік»....
19 November 2024
В’ячеслав Негода про соцдослідження...
«77% українців підтримують реформу місцевого самоврядування навіть у складні часи. Це не лише підтверджує...
19 November 2024
Public support to decentralisation reform in Ukraine reaches 77%
Public support to decentralisation reform in...
Claudia Luciani, Director of the Congress, reviewed with Ukrainian partners and media the findings of a recent...
19 November 2024
Як Агенція регіонального розвитку Сумщини...
Агенції регіонального розвитку, створені як майданчики синергії між громадами, органами влади та міжнародними...