21 February 2024
Logo slogan

Юні друзі децентралізації: як діти допомагають розбудовувати свою громаду

              Автор: Дмитро Синяк

 

 

 

Дитячі малюнки та уривки зі шкільних творів стали керівництвом до дії для очільників Новоборівської громади Житомирської області

- Я відразу сказав своїй команді: будь-яка ідея, навіть найабсурдніша, має право на життя, – розповідає голова Новоборівської громади Житомирської області Григорій Рудюк. – Тому не соромтеся, викладайте все, що приходить до вас у голову, будемо аналізувати…

Виконуючи це дещо незвичне розпорядження голови, хтось запропонував у рамках опитування громадської думки провести у Новоборівському опорному ліцеї конкурс дитячих творів та малюнків на тему: «Якою я хочу бачити громаду». Григорій Рудюк погодився, і результат здивував багатьох.

Директор Новоборівського ліцею Наталія Герасимчук гортає стоси дитячих малюнків, а начальник відділу освіти, охорони здоров’я і соціально-культурної сфери Новоборівської ОТГ Людмила Магдич зачитує уривки з найкращих творів.

«Мене звати Занчуківський Анатолій. Я учень 8-го класу, живу у селищі Нова Борова. Я дуже хочу, щоб у нас багато що змінилося. По-перше, це дороги. По вулиці не можна спокійно кататися на роликах та на велосипедах через те, що на дорогах багато ям. А ще я хочу, щоб у нашому селищі було побільше спортивних секцій. Боксу, наприклад».

«Селище у нас красиве. Люди дуже дружні. Але потрібні термінові зміни. У школах потрібно більше спортивного інвентаря. Також я хотів би парк відпочинку. А ще я хотів би зробити футбольне поле перед школою. І футбольний клуб. Дуже мрію про те, що все це збудеться. Сосновський Максим, учень

«Нова Борова – велике цивілізоване селище. Але йому ще далеко до міста. Хотілось, щоб тут були спорткомлекс, басейн, дитяче кафе, фонтан, рівні дороги, освітлення вулиць, парк. І ще, щоб була ветеринарна клініка. Треба зробити лавки біля доріг та більші пляжі. Треба очистити наш головний пляж від сміття. Ми маємо надію, що наші мрії стосовно селища збудуться. Горбач Аліна, 5 клас».

«У моєму селищі є багато магазинів, дві аптеки, три школи, два садочки, один музей та одне зданіє від сільської ради для ігор. Я б хотів, щоб у нас були фонтан, парки, музеї, дитячі майданчики, кафе, банки, мусорні баки, гарні дороги, заправка, зоопарк, заповідник, клумби, вуличні телефони, будинок для безпритульних собак і котів. Все це може трапитися у майбутньому. Журавська Віка, 5 клас».

«… головне – школу утеплити. Сахневич Надя, 4 клас».

- Ніхто з дітей не написав, що у майбутньому хоче виїхати з селища, – каже Наталія Герасимчук. – Вони тільки просять, щоб ми, дорослі, створили для них гідні умови проживання.

- Деякі малюнки та уривки з творів ми сприйняли, як керівництво до дії, – додає Григорій Рудюк. – Заасфальтували вулицю, утеплили Новоборівську гімназію, облаштували майданчик для міні-футболу, встановили просто неба тренажерний зал, навіть знайшли у Коростині тренера з боксу, який вже заснував у нас секцію. Цьогоріч плануємо утеплити й капітально відремонтувати ліцей, де взимку діти дуже мерзнуть. Адже його збудовано за казахстанським проектом, розрахованим на спекотні степи. Дехто у громаді обурюється: мовляв, створюйте робочі місця, ремонтуйте дороги, а не закопуйте гроші у ремонти шкіл! А я так вважаю: поки діти мерзнуть, ми просто не маємо права зосереджуватися на чомусь іншому.

У ліцей, що отримав статус опорної школи, Новоборівська громада вже зробила чималі інвестиції. Насамперед виділила 309 тис. грн на проект тепломодернізації закладу. Ще понад 500 тис грн ліцей отримав, виборовши ІІ місце у конкурсі серед опорних шкіл Житомирської області. Ці гроші пішли на обладнання чотирьох навчальних кабінетів.

- Щоб кілька років тому встановити до ліцею котли на твердому пальному, мені треба було добратися до Києва, – розповідає Наталія Герасимчук. – Спершу я регулярно їздила у район, згодом – в область, потім виходила на народних депутатів, зустрічалася ледь не з міністром. І усім пояснювала, що нам у Новоборівському ліцеї дуже холодно. Дехто з тих, кому я це пояснювала, вперше чув про Нову Борову. А тепер, після старту реформи децентралізації влади, у нашому селищі все якось відразу зажило, стало швидше обертатися. Влада – поруч, відтак до неї тепер простіший доступ. Вона наші проблеми розуміє і намагається вирішити у першу чергу.

 

 

Фото зліва - направо: Наталія Герасимчук, директор Новоборівського ліцею  та Людмила Магдич, начальник відділу освіти, охорони здоров’я і соціально-культурної сфери Новоборівської ОТГ 

 

Утеплення ліцею, на думку, пані Наталії, є наріжним каменем для створення на його базі освітнього простору цілої громади.

- Ми маємо тут унікальний комплекс – каже вона. – На 3,5 га площі розташувалися ліцей, дошкільний Центр розвитку дитини «Сонечко», Центр дитячої та юнацької творчості, хореографічна студія,  автошкола, тир, селищна бібліотека, відділ освіти і краєзнавчий музей. Усе це, звичайно, потребує ремонту, але діє. Я вважаю, що коли у нас буде тепло, діти не захочуть йти додому, переходячи після уроків на гуртки, беручи участь у тематичних вечорах тощо. А коли школярі мерзнуть, природно, що їм не до гуртків…

Незважаючи на потребу у негайному ремонті, Новоборівський освітній простір вже дає непогані результати. У Центрі розвитку дитини, де протягом двох років разом з вихователями працюють лікар-педіатр і медсестра, значно зменшилася кількість захворювань. Учні ліцею минулоріч здобули 6 призових місць на обласних олімпіадах. Минулого року на ЗНО один учень ліцею отримав максимальні 200 балів з математики, а позаминулого такий же результат показав ще один учень на тестуванні з біології.

- Коли дитина пишається власною школою, патріотизм набуває у її свідомості об’єму, – каже Наталія Герасимчук. – Дитині вже не треба пояснювати, що таке Батьківщина. Для неї це рідне село, яке з кожним роком стає дедалі краще, рідна школа, яка перемагає у цілій низці освітніх конкурсів. Згодом школярі підсвідомо намагатимуться перенести почуття цієї гордості на власну роботу, на цілу країну. Саме так і будується держава…

- Я часто буваю у закордонних відрядженнях, де за відвідую зокрема і школи, – додає Григорій Рудюк. – Так-от, єдине, що нам варто позичити із закордонного досвіду, це вміння створювати комфортні умови для навчання. Я маю на увазі нормальні туалети для різного віку, максимально забезпечені навчальні кабінети, різнокольорові фасади та розписані стіни у коридорах. А навчальними програмами та індивідуальними методичними розробками ми самі можемо допомагати нашим закордонним колегам. Приклад Нової Борової довів, що навіть у сільській місцевості можна отримувати високу шкільну освіту, навчаючись за передовими методиками.

 

Attached images:

Tags:

report

Область:

Житомирська область

Громади:

Новоборівська селищна об’єднана територіальна громада Новоборівська територіальна громада

Source:

Share the news:

Read more:

21 February 2024

Уряд затвердив фінансування 66 проєктів відновлення в регіонах - Мінінфраструктури

Уряд затвердив фінансування 66 проєктів...

Кабінет Міністрів України затвердив розподіл у 2024 році субвенції на відновлення в обсязі 2,3 млрд грн. Про це...

21 February 2024

Новомосковськ стане Самаром, а Южноукраїнськ – Гардом – рішення парламентського комітету

Новомосковськ стане Самаром, а Южноукраїнськ –...

21 лютого парламентський Комітет з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального...

21 February 2024

У 2023 році на придбання шкільних автобусів використано 97,5 % субвенції для забезпечення доступу до якісного освітнього процесу

У 2023 році на придбання шкільних автобусів...

Станом на 29 грудня 2023 року місцеві бюджети виділили на придбання шкільних автобусів 971,6 млн грн із передбачених...

21 February 2024

Добірку кращих практик громад у військовий час підготувала Асоціація міст України

Добірку кращих практик громад у військовий час...

Асоціація міст України у співпраці з Міжнародним Республіканським Інститутом, за фінансової підтримки USAID,...