Чому людям важливо зберігати традиції? Чому у маленьких містах Польщі є культ громадських пожежних? Що важливо розуміти нам українцям, почувши про їх довід? Продовжуємо цикл розповідей про життя поляків, проводимо паралелі...
Сільська гміна Домбрувка (близько 7 тис. населення) (Польща) 100-річчя місцевої пожежної охорони відзначала вкрай оригінально: у всіх громадських місцях, на вулицях і у скверах було розвішано фотографії історії пожежних. Портрети батьків і дідусів, яскраві кадри роботи - все це викликало хвилю зацікавленості мешканців, перехожі зупинялись і розмовляли один з одним про знайомі обличчя на фото.
Особливістю польської системи пожежної охорони є те, що окрім державних підрозділів там поширена практика, навіть традиція багатьох поколінь, - організовувати громадські пожежні дружини. Тобто чоловіки, які за професією є столярами, водіями, адміністраторами і живуть території міста чи гміни, змолоду навчаються основам рятування, гасіння пожежі. Така ініціатива виникла у людей самостійно віддавна: передумовою стало першочергове бажання допомогти швидко згасити пожежу, врятувати будинок чи врожай на полі. Поступово традиція набула організованих форм, а люди містечка Домбрувка з великою повагою почали ставитись до своїх рятівників. Ті в свою чергу залучали молодь. Зараз вже є і молодіжні пожежні загони, і навіть окремо жіночі.
До сьогодні всі активісти-пожежні роблять свою роботу задарма. За викликом телефону, який сповіщає сигнал надзвичайної ситуації, вони лишають свої робочі місця чи домівки і поспішають на допомогу людям.
Громадська активність і великий культ поваги до таких активістів-рятувальників нині у Польщі серед пожежних дружин набув державного значення. Такі рятувальні загони підтримують, заохочують вступати до їхніх лав і фінансують. Яскравим прикладом існування такого загону став візит до пожежної бригади у м. Домбрувка.
На щастя, пожежі того дня не було, але, на жаль, не вдалося зустрітися і з рятувальником із загону. Втім, дізнались, що кожен чоловік від 18 до 60 років, який має довідку про свій задовільний стан здоров'я і пройшов тренувальний курс, може потенційно стати пожежником. До розмови долучився відповідальний за пожежну охорону в мерії Домбрувки Марек Кашуба. Він розповів, що на балансі пожежної бригади 2 пожежні машини, повний комплект оснащення та одягу на 40 чоловік (у гміні 250 чол. рятувальників). Наприклад, одне з останніх придбань - пожежне авто за 800 тис. злотих ( 5,2 млн. грн.) Майже все придбано за кошти гміни, але за допомогою європроектів надходили кошти і з ЄС.
У повітових центрах (на зразок обласних у нас) є державні пожежні служби, але кличуть їх на допомогу тільки у разі серйозних надзвичайних ситуацій, вони ж і навчають громадських пожежних усім професійним навичкам.
Ми побачили такий гарний приклад співпраці самоврядування з державою на основі громадської ініціативи. На сьогодні це вже культурна традиція, є музеї пожежних дружин в різних місцях країни.
Із практики міста Знам'янки знаємо, що добровільних пожежних дружин у нас немає, єдиним зразком допомоги державним службам правоохоронних органів є охоронці громадського порядку зі складу жителів сіл району, громадського формування "Український напрям" (голова Олександр Куцов) та козаків Буго-Гардівської паланки.
Віримо, що це тільки початок проявів громадської активності...
Створення матеріалу про досвід Польщі стало можливим завдяки Швейцарсько-українському проекту "Підтримка децентралізації в Україні" DESPRO та Фонду міжнародної солідарності «Solidarity Fund PL».
Оксана Войчишина (місто Знам'янка)
Share the news:
08 November 2024
21 листопада - тренінг «Окремі питання...
21 листопада о 10.30 розпочнеться тренінг на тему: «Окремі питання благодійної та гуманітарної допомоги, яка...
08 November 2024
Оновлення Положення про атестацію педагогічних працівників: основні зміни
Оновлення Положення про атестацію педагогічних...
Міністерство освіти і науки України оновило Положення про атестацію педагогічних працівників, затверджене наказом від...
08 November 2024
Шполянська громада підтримує і розвиває своє волонтерське середовище
Шполянська громада підтримує і розвиває своє...
У Шполянській громаді Черкаської області сотні людей долучаються до волонтерської допомоги переселенцям та...
08 November 2024
Announcement: Presentation of findings of the...
On 18 November 2023 (12.30-13.30 EET) the presentation of findings of the eighth Nationwide Sociological Survey on...