Чому Новобузький районі досі залишається «білою плямою» на децентралізаційній карті області: науковці «Могилянки» пішли на експеримент
У Новобузькому районі відбулося обговорення процесу формування спроможних територіальних громад з наукової точки зору: арбітрами між позицією влади і громад району зголосився стати директор Інституту державного управління Чорноморського національного університету імені П.Могили, доктор наук з державного управління, професор, державний службовець 1 рангу Володимир Ємельянов та кандидат наук з державного управління Анастасія Ібрагімова.
Цей район, як і Вознесенський, досі залишається білою плямою у Перспективному плані Миколаївської області. Торік люди не погодились прийняти об’єднання за принципом «1 район – 1 громада», але й не змогли довести свій варіант. Місцева ініціатива полягала у бажанні подробити один пазл – Новобузьку об`єднану територіальну громаду на три малі – Софіївську, Новополтавську, Новобузьку міську ОТГ. Комісія ОДА, яка опрацьовували дану пропозицію, навела аргументи, що такі формування не можуть бути спроможними. Згідно з Методикою визначення фінансової спроможності існують певні критерії, що є визначальними при прийнятті рішенні щодо об`єднання. І процес досі стоїть на гальмах.
Думки розділені, хоч всі добре розуміють, що час іде, зволікання з рішенням грає не на користь жителям району. Зрозуміло, що якомога скоріше потрібно шукати консенсусу. Якась частка людей і нині адресує закиди фахівцям облдержадміністрації, які проводили обрахунки та приймали висновки, у владних амбіціях та небажанні прислухатись до думки жителів району. Інша – все-таки підтримує об`єднання за принципом «1 район – 1 громада», і готова розгорнути роботу в цьому напрямку.
Кандидат наук з державного управління Анастасія Ібрагімова присвятила темі реформи органів місцевого самоврядування власне наукове дослідження. І свою презентацію у Новому Бузу з допомогою кінопроектора побудувала на основі мови цифр, а не емоцій. Обговорення процесу формування спроможних територіальних громад у Новобузькому районі розпочала з прорахування витрат. Так, у законодавстві не прописано вимоги до обов’язкової кількості населення у громаді, але фінансові розрахунки свідчать, що громади з чисельністю 3 тис. осіб є менш фінансово спроможними, ніж громади з чисельністю понад 10 чи 20 тис. осіб. Міжнародний досвід свідчить про те, що оптимальна кількість населення в об’єднаній територіальній громаді - це 30-40 тис. осіб. Рекомендується відстань від центру громади до інших населених пунктів – до 25 кілометрів. Проте чинник території не є визначальним і його застосування різниться у кожному конкретному випадку. Набагато важливішою є наявність транспортної інфраструктури у новоствореній громаді.
Також Методика формування спроможних територіальних громад визначає певні критерії, що є визначальними при прийнятті рішення щодо об`єднання. Так, мінімальна кількість учнів у центральній громаді повинна бути не менше 250, а дітей дошкільного віку – не менше 100. Повинна бути наявною соціальна інфраструктура, дороги, адміністративні приміщення та ін. Анастасія Алімівна звернула увагу на необхідності прорахувати рівень дотаційності новостворюваних громад, доходів на душу населення, рівень залежності від видатків на апарат. Чи буде кому працювати у виробничих підрозділах, які нині є на території сільради, яка хоче сформувати об’єднану територіальну громаду, якщо уже нині більшість її населення пенсіонери, а через 15 років їх кількість зросте ще на третину. Доповідач зробила аналіз народжуваності по кожній сільській раді, а також дітях віком до 5-ти років. На цифрах довела, що через 20 років вони будуть представляти населення молодого працездатного віку, але не зможуть вирішити кадрову проблему у цій об’єднаній територіальній громаді через те, що їх замало. Хто буде наповнювати бюджет? Хто працюватиме на її фінансову спроможність? Навіть судячи з цього критерію подібне об`єднання не є спроможним. Моя позиція нейтральна, - підкреслила А. Ібрагімова. - Ми не маємо наміру підтримувати ту чи іншу сторону. Ми приїхали познайомити вас з тими розрахунками, над якими працювали тривалий час. Вам вирішувати. Однак сільським головам потрібно аналізувати перспективу, а не відстоювати ситуацію сьогоднішнього дня, як «волю людей», - зробила висновок доповідач.
У підсумковому слові голова Новобузької райдержадміністрації С.В.Іванов повідомив, що бере на себе ініціативу на наступному тижні запропонувати сільським головам спеціально зібратись, щоб знову обговорити питання об`єднання громад. Вірить, що крига скресне…
Share the news:
28 May 2025
П'ять рішень, що мають покращити фінансову спроможність громад та збалансувати розвиток територій
П'ять рішень, що мають покращити фінансову...
Народний депутат України Віталій Безгін поділився думками про те, які п'ять рішень має ухвалити Парламент, щоб...
28 May 2025
Попри війну, 64% людей в Україні вважають свій населений пункт безпечним
Попри війну, 64% людей в Україні вважають свій...
Попри постійні російські обстріли майже усіх українських регіонів, більшість людей в Україні вважають свій населений...
28 May 2025
Доброчесність в органах місцевого самоврядування: презентовано дослідження
Доброчесність в органах місцевого...
Майже 9 тисяч представників органів місцевого самоврядування зі всіх областей України взяли участь у дослідженні...
28 May 2025
До кінця року буде побудовано близько 200 підземних шкіл, – Олексій Кулеба
До кінця року буде побудовано близько 200...
Під час форуму «Освіта нової України» Віцепрем’єр-міністр з відновлення України — Міністр розвитку громад та...