Закон про народовладдя на рівні місцевого самоврядування дозволяє жителям долучатися до ухвалення рішень у громадах

Президент підписав Закон №3703 щодо народовладдя на рівні місцевого самоврядування (законопроект №7283) про народовладдя на місцевому рівні, що покликаний залучити якомога більше жителів до ухвалення рішень у громадах та сприяти розвитку локальної демократії.

Як основна авторка законопроєкту, переконана, що ефективне місцеве самоврядування можливе за умови, коли на його рішення вливають громадяни.

В межах своєї роботи я багато контактую з виборцями свого округу і бачу потребу жителів у комунікації та порозумінні з місцевою владою під час вирішення проблем, з якими вони зіштовхуються в громаді. Також я бачу бажання жителів покращити рівень звітування влади, яку вони обрали на місцевих виборах. Після початку повномасштабної війни ця потреба у взаємодії з владою виросла в громадах в рази.

Саме для цього ми новим законом встановили інструменти такої взаємодії та дали можливість людям активно брати участь в житті громади, а не бути просто пасивними спостерігачами. Впевнена, що це значно вплине на розвиток демократії та прозорості влади на місцях.

Отже, основними новелами законопроекту є:

  • Встановлюється обов’язковість затвердження статутів територіальних громад (з 1 січня 2027 року).
  • ВПО інтегруються в життя громад, де вони проживають.
  • Деталізується порядок проведення загальних зборів, громадських слухань, громадського оцінювання, внесення місцевої ініціативи.
  • Створюються механізми для залучення молоді до вирішення питань місцевого значення.
  • Надається визначення терміну «житель».
  • Надається можливість жителям брати участь у плануванні та розподілі коштів місцевого бюджету.
  • Визначається порядок участі жителів у публічних консультаціях, консультативно-дорадчих органах при органах та посадових особах місцевого самоврядування.
  • Деталізується процедура звітування голів громад та депутатів місцевих рад.

Згідно нового закону, органи місцевого самоврядування до 1 січня 2027 року мають привести у відповідність чинний статут територіальної громади або затвердити новий. Для прикладу, в деяких громадах мого округу статут громади прийнято, але в більшості вони відсутні. Відповідно, жителі не включені повністю в процес вироблення рішень, комунікації та співпраці з місцевою владою.

Відтепер основними формами участі жителів громади у вирішенні питань місцевого значення є: місцевий референдум, загальні збори (конференція) жителів, місцева ініціатива, громадські слухання, участь жителів у плануванні та розподілі коштів місцевого бюджету, публічні консультації, громадське оцінювання діяльності ОМС, консультативно-дорадчий орган при ОМС та інші форми участі, що не суперечать закону.

Серед важливого також відмічу, що законопроєктом 7283 ми інтегруємо внутрішньо переміщених осіб в життя громад, в яких вони проживають та залучаємо їх до активного життя громади.

Крім того, більше можливості для реалізації свого бачення розвитку громади надаємо і молоді (жителі, яким виповнилося 14 років). Вони отримують право ініціювати та брати участь в: місцевій ініціативі, громадських слуханнях, публічних консультаціях, консультативно-дорадчих органах тощо.

Посилюємо відповідальність голови та депутатів місцевих рад, які повинні звітувати про свою роботу перед жителями на відкритій зустрічі, щоб люди могли поставити запитання чи висловити пропозиції. Перед цим письмовий звіт оприлюднюється на офіційному веб-сайті ради не пізніше ніж за сім календарних днів до проведення відкритої зустрічі. Така форма звітування сприятиме більшій комунікації влади з мешканцями громад.

Детальніше про новели, прийнятого закону, який набере чинності після його опублікування, за посиланням, а також у презентації.

Україна прагне розвивати демократичне прозоре суспільство навіть в умовах повномасштабного вторгнення країни-агресора. І ми повинні зробити все, для того щоб побудувати спроможну Україну, де головне її люди, які активні і впливають на рішення, в тому числі органів місцевого самоврядування.

 

Колонка відображає винятково позицію її автора. За достовірність інформації відповідає автор колонки. Точка зору редакції порталу «Децентралізація» може не збігатися з точкою зору автора колонки.
Read more:

08 January 2025

10 січня - П’ятниця із Cities4Cites: Плануємо міжнародні події 2025

10 січня - П’ятниця із Cities4Cites: Плануємо...

Cities4Cites відкриває сезон традиційних зустрічей «П’ятниця із Cities4Cities» з обговорення календаря подій. 2025...

08 January 2025

Вакансія! Консультаційні послуги - Розширене дослідження викидів біогазу на місцях розміщення відходів

Вакансія! Консультаційні послуги - Розширене...

Avfall Sverige та SALAR International оголошують вакансію «Консультаційні послуги - Розширене дослідження викидів...

07 January 2025

Реабілітація в Охтирці та сміттєпереробна лінія у гірській Ясені: учасники конкурсу Громада на всі 100

Реабілітація в Охтирці та сміттєпереробна лінія...

10 листопада завершилося голосування та вибір 40 фіналістів серед територіальних громад, які подалися на конкурс...

07 January 2025

Зі складського приміщення і роздягальні – до сучасного укриття. Як у 22 ліцеї Чернігова облаштували простір

Зі складського приміщення і роздягальні – до...

Авторка: Марія Булейко (Марковська) 11 квітня 2022 року в усіх закладах загальної середньої освіти Чернігова...