10 листопада завершилося голосування та вибір 40 фіналістів серед територіальних громад, які подалися на конкурс Громада на всі 100.
Конкурс реалізується у партнерстві Starlight Media та Українського кризового медіа-центру за підтримки Програми USAID DOBRE.
Заявку могли подавати громади України, населення яких не перевищує 100 тис. осіб і які не є обласними центрами. У фінал вийшли 40 громад, про кожну з яких організатори конкурсу підготували окремі сюжети.
Серед фіналістів – Бедевлянська та Тячівська громади із Закарпаття.
Бедевлянська громада: проєкт спортивного майданчика
Дитячі тренування з греко-римської боротьби у закарпатському селі Бедевля проходять не в зручному і теплому залі, а просто неба, на старому стадіоні. Іншого місця для тренувань у селі немає. У цій секції майже 40 хлопчиків різного віку.
– Зараз, зимою, майже мінусова температура, тому потрібно виходити на двір. Я можливо і загартований, а діти, молодий організм, можуть і захворіти. Тому хотілося б набагато кращі умов, – говорить Іван Синьо, тренер із греко-римської боротьби.
Поруч на сільському стадіоні тренуються ще й футболісти – готуються до всеукраїнського турніру. Поле нерівне, із залисинами, вибита трава.
У таких умовах тут займаються три футбольні команди – дитячо-юнацька, доросла та ветеранська. Попри такий стан поля, ці діти досягають результатів. Минулого року, старша група – переможець обласного чемпіонату, молодша – бронзовий призер. Один із вихованців громади грав навіть за молодіжну збірну України.
Цей стадіон – єдиний у Бедевлянській громаді, до складу якої входить 5 сіл. Критого спортивного залу немає, як і можливості його зробити. Наявний майданчик селяни облаштовують, як можуть. Самотужки встановили лавки, відремонтували трибуни, провели воду, підключили освітлення.
– Ми готові працювати, але нам не вистачає основного поштовху, такої сили рушійної, яка б допомогла, щоби був дійсно стадіон, яким би ми могли пишатися в нашій громаді, – говорить Іван Країло, заступник голови Бедевлянської територіальної громади.
Тому і вирішили взяти участь у конкурсі Громада на всі 100. Мріють про сучасний багатофункціональний простір для спорту – зі штучним покриттям для футболу, волейболу й баскетболу, тренажерами, біговими доріжками та зоною для настільного тенісу.
Олеся Шелевер, представниця Бедевлянської сільської ради розповідає, що кожен житель зацікавлений, щоб стадіон був відновлений, відбудований і осучаснений. Вона впевнена, що молоде покоління буде з користю проводити свій вільний час на ньому.
– Багато людей із громади мають проблеми з опорно-руховим апаратом. А, займаючись тут, на спеціальних тренажерах, вони будуть тільки покращувати свій стан здоров’я, – додає Олеся Шелевер.
Цей стадіон чи не єдине місце у громаді, де місцеві проводять своє дозвілля. Новий спортивний простір відповідатиме вимогам безпеки і покращить якість життя ветеранів війни, які отримали інвалідність.
Тячівська громада: реабілітаційний центр
Новий і сучасний центр для лікування, відновлення та реабілітації військових і цивільних збираються створити у Тячівській громаді на Закарпатті.
Тут надаватимуть комплексну медичну, психологічну та соціальну допомогу. Центр функціонуватиме як денний стаціонар і сприятиме пацієнтам швидкій інтеграції у суспільство та покращуватиме якість їхнього життя.
Начальник відділу економічного розвитку, торгівлі та інвестицій Тячівської міської ради Микола Чех розповідає, що в громаді уже є створене реабілітаційне відділення. Але воно не може впоратися з тим потоком людей, пацієнтів, які звертаються за цими послугами.
– Тож було ухвалено рішення створити денну реабілітацію. Я, як ніхто інший, відчуваю, що воно потрібне, – говорить Микола Чех.
Реабілітаційне відділення у Тячівській районній лікарні громада відкрила цьогоріч у травні, бо була потреба. Розраховане на 30 пацієнтів, 11 із них – поранені військові.
Олександр – військовослужбовець із Маріуполя, який воював на Донецькому напрямку. У жовтні отримав поранення, був прооперований та у Тячеві проходить реабілітацію – відновлює рухливість руки.
– З перших днів, коли я сюди прибув, то навіть таких елементарних рухів у мене не виходило робити. Зараз все іде на покращення. Трохи починає працювати рука – реабілітологи чудові. До кожного пацієнта свій підхід, – говорить Олександр.
Мультидисциплінарна команда спеціалістів працює безперестанку, навіть в обідню перерву, щоб допомогти усім. Серед пацієнтів і цивільні – після інсульту і спінальних травм.
Федір Яринич, директор Тячівської районної лікарні розповідає, що можливості персоналу та приміщень обмежені, тож розраховує на розширення.
– Багато військових потребують цієї реабілітації, на сьогоднішні є потреба у розширенні. Це дозволить нам частину пацієнтів розвантажити, – говорить Федір Яринич.
Новий реабілітаційний центр облаштують у центрі міста Тячів. У комунальну власність громади будівля перейшла торік. Проєкт центру уже готовий, вартість робіт підраховано, потрібно понад 18 млн грн. 14 млн дає громада, а ще 4 млн бракує. Їх сподіваються отримати, здобувши перемогу в конкурсі Громада на всі 100.
Проєкт передбачає реконструкцію самого приміщення та добудову ще одного, де буде розташовано спортивну залу для фізичної реабілітації.
Щорічно центр обслуговуватиме півтисячі пацієнтів. Тут буде нове обладнання й сучасні методики та усе для того, щоб допомогти постраждалим від війни відновити фізичне та ментальне здоров’я.
Tags:
hromada na vsi 100 competition
Область:
Закарпатська областьГромади:
Бедевлянська територіальна громада Тячівська територіальна громадаSource:
Програма DOBRE
22 January 2025
Відбулося перше засідання Координаційного...
У рамках центру також створено три основні робочі групи. Протягом засідання Віце-прем’єр-міністр з відновлення...
22 January 2025
5 днів до завершення прийому заявок на партнерство по напряму «Відновлення на місцевому рівні»
5 днів до завершення прийому заявок на...
До 27 січня (включно) триває прийом заявок на партнерство зі шведсько-українською Програмою Polaris за напрямком...
22 January 2025
Миттєвого переформатування громад не буде. Народний депутат закликав не сіяти паніку
Миттєвого переформатування громад не буде....
Народний депутат, голова підкомітету з питань адміністративно-територіального устрою Комітету Верховної Ради України...
22 January 2025
Субвенція для професійного розвитку вчителів НУШ: ключові деталі
Субвенція для професійного розвитку вчителів...
У 2025 році на підвищення кваліфікації вчителів «Нової української школи» виділили 150 млн грн....