Про субвенцію з державного бюджету місцевим бюджетам на забезпечення харчуванням учнів початкових класів закладів загальної середньої освіти у 2024 році.
Автори: Cергій Яцковський, Марія Міщенкова, експерти Проєкту DECIDE
З 1 жовтня 2024 року всі учні початкових класів закладів освіти України мають бути забезпечені безоплатним гарячим харчуванням – відповідне рішення ухвалено на засіданні Кабінету Міністрів України 4 жовтня 2024 року. З коротким оглядом Постанови № 1145 «Деякі питання надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на забезпечення харчуванням учнів початкових класів закладів загальної середньої освіти у 2024 році» можна ознайомитись на сторінці Проєкту DECIDE.
До цього право на безоплатне гаряче харчування у закладах освіти мали лише учні окремих категорій, визначених статтею 56 Закону України «Про освіту» та іншими спеціальними законами. Забезпечення такої державної гарантії було покладено на місцеві бюджети (засновників закладів освіти).
Що важливо: тепер, окрім пільгових категорій, засновники закладів освіти мають забезпечити гарячим харчуванням абсолютно всіх учнів 1-4 класів. Однак, для цього Уряд надав громадам підтримку, а саме: спрямував субвенцію з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі 2 млрд грн на жовтень-грудень 2024 року.
Напрочуд важлива ініціатива Уряду зумовлена реформою шкільного харчування, головними викликами якої в умовах війни стали соціальна підтримка дітей, а також підтримка їх психологічного стану завдяки здоровому харчуванню.
Разом з цим, Постановою передбачено можливість внесення змін та доповнень у разі необхідності (на підставі аналізу МОН).
Тож, користуючись такою нагодою, наводимо ряд застережень та пропонуємо деякі технічні доповнення до тексту документа, спрямованих на врегулювання потенційно проблемних або ж спірних питань в межах реалізації постанови територіальними громадами.
Пропозиції наступні:
«За рахунок субвенції здійснюються видатки на закупівлю засновником (уповноваженим ним органом, комунальним підприємством, установою, організацією) або фінансово автономним закладом освіти: продуктів харчування, послуг з організації харчування».
Тут варто зазначити, що до Постанови Кабінету Міністрів України від від 2 лютого 2011 р. №116 «Про затвердження Порядку надання послуг з харчування дітей у дошкільних, учнів у загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладах, операції з надання яких звільняються від обкладення податком на додану вартість» також доцільно внести зміни і передбачити можливість організації одноразового обіду. Зокрема, це буде слушна нагода привести його у відповідність до інших положень Порядку організації харчування (до прикладу, врахувати п’ятиразове харчування, а також підвечірок), а також привести термінологію інших пунктів у відповідність до освітнього законодавства.
Ми переконані, що ініціатива Уряду має значний потенціал для покращення здоров’я дітей і формування у них здорових харчових звичок, що також позитивно позначатиметься і на якості освіти. Вона сприятиме соціальній рівності, дозволяючи всім учням 1-4 класів закладів освіти отримувати якісне харчування незалежно від місця проживання, фінансових можливостей громади чи батьків. Однак, для успішної реалізації Постанови територіальними громадами необхідно більш чітко роз’яснити механізми використання субвенції, а також надати додаткові уточнення щодо розподілу коштів, співфінансування, а також процедур закупівель і звітності, що мають бути визначені в нормативному документі, адже листи роз’яснення не мають юридичної сили.
21 November 2024
Громади Хмельниччини долучилися до обговорення реформи старшої школи
Громади Хмельниччини долучилися до обговорення...
15 листопада в Хмельницькому відбулося громадське обговорення впровадження реформи профільної середньої освіти. Захід...
21 November 2024
Програма Polaris провела інформаційну сесію для громад Житомирщини
Програма Polaris провела інформаційну сесію для...
20 листопада у Житомирі відбулася інформаційна сесія Програми Polaris «Підтримка багаторівневого врядування в...
21 November 2024
Стратегія безбар’єрності: експерт розповів про цифрову доступність
Стратегія безбар’єрності: експерт розповів про...
Цифрова безбарʼєрність – один із шести ключових напрямків розвитку, визначених у Національній стратегії зі створення...
20 November 2024
Mayors’ Congress in Paris: at least 7 new partnerships are being established
Mayors’ Congress in Paris: at least 7 new...
Just imagine the scale of the Mayors’ Congress in Paris for local government leaders: 1,200 French mayors are...