16 July 2024
Децентралізація
Інтегрований підхід, безперервність та якість – ключові аспекти відновлення послуг з охорони здоров’я на рівні громади  
Інтегрований підхід, безперервність та якість – ключові аспекти відновлення послуг з охорони здоров’я на рівні громади  

Інтегрований підхід є ключовим для відновлення доступу до медичної та соціальної допомоги в умовах війни, а координація зусиль між різними секторами забезпечить безперервність та високу якість послуг зі збереження життя та здоров’я населення. На цьому наголосили спікери конференції «Відновлення послуг з охорони здоров’я на рівні громади», що організована Проєктом USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я».


Головна тема обговорення – відновлення та покращення доступності медичних послуг на рівні громад, оскільки війна та агресія з боку Росії проти України значно ускладнили можливість надання вчасної та високоякісної допомоги, особливо в регіонах активних бойових дій та біля лінії зіткнення. Аби скоординувати зусилля держави на цьому шляху, на конференції зустрілись топпосадовці Міністерства охорони здоров’я, Міністерства соціальної політики, Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури, Офісу Президента та Національної служби здоров’я. Долучились й міжнародні партнери, що надають підтримку програмам відновлення України: Місія Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) в Україні, представництво ВООЗ в Україні, представництво Світового банку в Україні, проєкти міжнародної технічної допомоги, зокрема Проєкт USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» та інші. 

Інтегрований підхід передбачає комплексне вирішення проблем, що охоплює медичну, соціальну та психологічну підтримку населення. Такий підхід допомагає забезпечити доступність медичних послуг навіть у найбільш вразливих регіонах. Це доводять навіть перші кроки розпочатих програм відновлення, про результати яких говорили представники місцевої влади одних із найбільш постраждалих від війни регіонів: Дніпропетровської, Харківської, Чернігівської та Запорізької областей. Делегати від департаментів охорони здоров’я областей, а також керівники закладів охорони здоров’я, соціальних служб та громадських організацій в регіонах беруть участь в заході аби надалі впроваджувати нові проєкти інтегрованої допомоги задля відновлення на місцях. 

«З початку повномасштабного вторгнення сфера охорони здоровʼя в Україні зазнає значних збитків, а мільйони українців вимушені жити в умовах обмеженого доступу до медичних послуг. Протягом усього цього часу Проєкт USAID “Підтримка реформи охорони здоров'я”, як і багато локальних та міжнародних партнерів, активно працює над відновленням доступу українців до медичної допомоги. Тож наразі для нас критично важливо скоординувати наші зусилля для запуску інтегрованого підходу до відновлення, який допоможе покращити інфраструктуру охорони здоровʼя: відновити зруйновані медичні заклади, підтримати їх необхідним обладнанням та знаннями й забезпечити доступність медичних послуг, розширюючи мережу мобільних медичних бригад і телемедицини для надання допомоги у віддалених та постраждалих регіонах», – зауважив Девід Елкінс, керівник Проєкту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я».

 

 

«Ми стоїмо і стаємо ще сильнішими. Попри щоденні атаки ворожої армії на критичну інфраструктуру нам вдалося повністю відновити 517 об’єктів медзакладів, на інших 353 об’єктах роботи ще ведуться. Однак повномасштабна війна триває, і 26 обʼєктів медзакладів, що були відновлені, пошкоджені знов. В таких умовах ми за підтримки наших міжнародних партнерів докладаємо максимальних зусиль, аби українці мали доступ до необхідних медичних послуг. Співпраця з міжнародними та місцевими партнерами є надзвичайно важливою. Ми вдячні їм за підтримку – і фінансову, і експертну. Це дозволяє відновити доступ та одночасно підвищувати якість надання медичної допомоги. Разом ми знаходимо ефективні шляхи реагування на наявні виклики та забезпечуємо стабільний доступ до якісних медичних послуг у громадах України», – міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко.

 

 

«Відновлення якісних соціальних та медичних послуг, особливо на рівні громад, можливе лише завдяки інклюзивному та всеохоплюючому підходу. В умовах, коли кожен українець потребує допомоги, це є надзвичайно важливо. Міністерство соціальної політики вже запустило пілотну програму зі створення Центрів життєстійкості в громадах. Це доступні та безбар’єрні простори, де кожен мешканець може отримати первинну психологічну допомогу, консультацію соціального фахівця, а також відвідати групові заняття з психосоціальної підтримки, адже психічний стан якнайбільше впливатиме на здоров’я та якість життя. Лише об’єднавши зусилля та ресурси держави, міжнародних партнерів, місцевої влади та відповідального бізнесу  ми зможемо відновити та оновити систему, аби кожен українець отримував необхідну допомогу та подолав виклики війни», – Міністерка соціальної політики Оксана Жолнович.

 

 

«В умовах війни ми маємо забезпечити кожному українцю доступ до якісних медичних та соціальних послуг на рівні громад. Інтегрований підхід дозволяє нам ефективно вирішувати ці проблеми, залучаючи різні сектори та організації для досягнення спільної мети. Ми вже бачимо результати впровадження пілотних програм, таких як відкриття центрів життєстійкості, мобільних лікарень та аптек, які необхідні нашим громадянам, особливо на деокупованих територіях. Тільки через синергію зусиль ми зможемо відновити наші громади, забезпечити їхню стійкість та покращити якість життя для кожного українця», – Вʼячеслав Негода, керівник офісу Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України.

 

 

«Попри війну ми продовжуємо виконання програми медичних гарантій та збільшуємо її можливості. Завжди в центрі державних фінансових гарантій будуть потреби людини, як і в політиці відбудови, і в політиці громад.  Важливим є не лише збереження, а й розширення програми “Доступні ліки”. Мобільні амбулаторії та мобільні аптечні пункти діють майже по всім регіонам України, а держава відшкодовує затрати на всі ці послуги для нашого населення. На сьогодні ми вже розпочали підготовку до Програми медичних гарантій на 2025 рік, де будемо посилювати компоненти психологічної підтримки та реабілітації. Все це можливо завдяки злагодженій роботі держави та всіх наших партнерів, тож зараз надзвичайно важливо спільно узгодити наші подальші кроки задля злагодженої роботи на благо здоров’я та життя українців», – голова Національної служби здоров’я України Наталія Гусак.

 

 

Спікери наголосили на важливості координації зусиль між різними секторами та організаціями для забезпечення безперервності та якості послуг. Партнери, зокрема міжнародні організації та місцеві громади, поділилися успішними прикладами співпраці, які дозволили покращити надання медичних та соціальних послуг. Особливо було відзначено важливість підтримки міжнародними стратегічними партнерами та донорами, що надають необхідні ресурси та експертизу.

Конференція «Відновлення послуг з охорони здоров’я на рівні громади» – це важливий крок у координації зусиль та впровадженні інтегрованих підходів. Учасники дійшли згоди щодо необхідності продовження співпраці та обміну досвідом для забезпечення стабільного доступу до якісних медичних та соціальних послуг у громадах України в умовах війни.

 

 

Views: 682
Comments:
*To add comment you should be authorized or sign_in
Related news: healthcare
Read more: