28 May 2024
Децентралізація
Якісні медичні послуги у селі: досвід Полицької громади
Якісні медичні послуги у селі: досвід Полицької громади

Громада з Рівненщини створила власний Центр первинної медико-санітарної допомоги. Їм допомогли експерти місцевого Регіонального офісу U-LEAD. Центр вже має кілька пакетів підтримки від НЗСУ та вийшов на самоокупність.


Полицька сільська територіальна громада Рівненської області доволі невелика, але дуже амбіційна. Попри те, що ряд експертів не бачать перспектив у діяльності Центрів первинної медико-санітарної допомоги (ЦПСМД) у невеликих громадах, вони не побоялися й спробували самостійно пройти цей шлях. Результат — вже близько трьох років громада надає якісні медичні послуги своїм мешканцям.

Про це розповів Михайло Шелеп, радник із питань децентралізації та місцевого самоврядування місцевого Регіонального офісу «U-LEAD з Європою»:

«У центральному селі громади, селі Полиці, влітку 2021 року відкрили нову амбулаторію сімейної медицини. Сучасне медичне приміщення побудовали в рамках державної програми й фінансували з бюджетів різних рівнів. Але наявність нового приміщення не вирішувало усіх потреб, пов’язаних із наданням послуг первинної медико-санітарної допомоги — відповідні послуги надавало колишнє районне комунальне некомерційне підприємство (КНП). Виникали певні непорозуміння, а впливу на ці процеси сільська рада тоді фактично не мала. Саме тому Полицька сільська рада вирішила створити власне КНП».

За словами радника, цьому рішенню передувала серія консультацій та навчань, організованих U-LEAD: експерти та радники роз’яснювали посадовцям ОМС алгоритм створення КНП, вимоги до його діяльності зі сторони НСЗУ, механізм фінансування підприємства. Тож, наприкінці 2021 року створили Полицький центр первинної медико-санітарної допомоги, а вже на початку 2022 року КНП отримало відповідну ліценцію.

Але повномасштабне вторгнення не дозволило відразу розпочати активну кампанію із підписання декларацій з мешканцями громади, тож одразу після створення підприємства основний тягар його фінансування взяла на себе сільська рада. Вже зараз кількість зареєстрованих декларацій дає змогу КНП самостійно оплачувати заробітну плату працівникам, натомість комунальні послуги допомагає оплачувати сільська рада. Про це розповів Полицький сільський голова Микола Озеруга:

«Коли громада планувала створення власного ЦПМСД — всі розуміли, що буде важко. Шукали спеціалістів, за підтримки держави будували амбулаторію, пропрацьовували варіанти створення та підтримки власної медичної ланки. А коли вже були перші результати — люди думали, що в селі з’явилася приватна клініка, що таких сучасних умов не може бути в медичних закладах громади. Але вони можуть бути й вони є. Незважаючи на самоокупність закладу сьогодні, ми допомагаємо йому в рамках програми підтримки з місцевого бюджету».

Також Микола Озеруга зазначив, що громада вже ділиться своїм досвідом створення ЦПМСД з іншими громадами.

Як працює КНП у Полицькій громаді? Крім прийому в амбулаторії сімейний лікар здійснює регулярні прийоми у віддалених селах, куди добирається на спецавтомобілі, подарованому міжнародними партнерами. Колектив працює над тим, щоб постійно вдосконалювати свої послуги.

 

 

Розповідає Марія Горелова, директорка ЦПМСД:

«Коли з'явився наш заклад, місцеві були різної думки про нього: люди продовжували їздити у районні лікарні й не розуміли, чи будуть отримувати весь спектр послуг у себе в громаді. Щоб стати самоокупними, треба було подолати цей бар’єр, заслужити довіру, продемонструвати якісні медичні послуги на місцях. Ще однією проблемою було фінансування, адже заклад створили на початку року, а договори із НСЗУ готуються на кінець року. Старт був важкий, заробітну плату медикам платили з коштів сільської ради».

Наразі Центр має програму доступних ліків і два пакети послуг від НСЗУ: первинна медична допомога, супровід та лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні. У складі центру: амбулаторія, 4 фельдшерсько-акушерські пункти, працює 5 лікарів.

«У 2022 році ми отримали 1,3 млн гривень від громади на забезпечення зарплат, комунальних послуг, медикаментів — всього необхідного для того, щоб розпочати цю роботу. У 2023 році ми вже вийшли на самоокупність за рахунок пакетів НСЗУ. Кількість декларантів збільшилася: у 2022 році ми отримали за декларантів близько 1,7 млн грн, у 2023 році — 2,7 млн грн», — наводить дані Марія Горелова.

Полицька громада обрала непростий шлях, адже зі створенням власного ЦПМСД саме на сільську раду впав тягар підтримки некомерційного підприємства і відповідальність за його роботу, впевнений Михайло Шелеп. Однак, завдяки цьому сільська рада отримала прямий вплив на надання цих послуг жителям, вона виділяє кошти на придбання нового обладнання для КНП, координує взаємодію медиків із закладами освіти:

«Досвід Полицької громади доводить, що навіть невеликі громади спроможні самостійно забезпечувати надання якісних медичних послуг».

Views: 1094
Comments:
*To add comment you should be authorized or sign_in
Related news: healthcare
Read more: