24 May 2024
Децентралізація
У Вижницькій громаді модернізують систему водопостачання за допомогою Програми USAID DOBRE
У Вижницькій громаді модернізують систему водопостачання за допомогою Програми USAID DOBRE

Система централізованого водопостачання у Вижниці Чернівецької області була побудована майже півстоліття тому. За цей час дві третини мережі повністю вичерпали свій ресурс, що позначається на якості питної води, частоті проривів та на кінцевому тарифі для споживачів – тут він один із найвищих на Буковині. За допомогою Програми USAID DOBRE громада зважилася на модернізацію системи водопостачання, щоби вирішити більшість накопичених проблем.


Якість води, що подається у понад 1800 домогосподарств Вижниці, вже давно викликала нарікання споживачів. Адже старі чавунні труби мають велику зношеність і, проходячи через них зі свердловини, вода набуває сторонніх домішок та присмаку. При цьому за неї доводиться оплачувати по 42,8 гривні за кубометр, що робить вижницьку воду однією з найдорожчих в області.

За результатами оцінки потреб,  інтерв’ю та консультацій із громадськістю, проведених у межах Програми USAID DOBRE, послуга водопостачання була обрана пріоритетною в громаді. Згодом робоча група розробила Програму вдосконалення послуг водопостачання у Вижницькій громаді на 2024-2027 роки, в якій передбачила двоетапний план дій.

 

 

Найперше – розробка моделі системи водопостачання в програмі EPANET, яка дозволяє проаналізувати діючу мережу, протяжністю понад 20 км, виявити слабкі сторони її функціонування та місця можливих проривів, а також розрахувати оптимальне насосне обладнання та запірну арматуру.

Другий етап передбачає виконання робіт із заміни запірної арматури, найпроблемніших точок водопостачання та встановлення насосного обладнання. Також планується замінити найбільш зношені ділянки труб.

Головний спеціаліст відділу ЖКГ Вижницької міської ради Андрій Роман та інженер місцевого КУП «Комунальник» Сергій Айвазовський закінчили навчальну програму «Моделювання систем водопостачання територіальних громад у програмному комплексі EPANET», яка вперше була запроваджена для ОМС у межах Програми USAID DOBRE. На основі отриманих знань учасники розробили гідравлічну модель водопостачання Вижниці, щоби визначити існуючі проблеми та знайти рішення з енергозбереження та оптимізації.

– Програмована подача води дозволяє тримати оптимальний рівень тиску в системі та зменшити енерговитрати під час роботи. Це тільки перші кроки, попереду ще багато роботи та пошук інвестицій для покращення якості послуги водопостачання в громаді, – каже Андрій Роман.

Використання розробленої гідравлічної моделі дозволило виявити слабкі місця системи водопостачання, а також обгрунтувати необхідність енергоефективної заміни насосного обладнання, яка призвела до економії 3600 кВт електроенергії на місяць.

 

 

А для проведення ремонтних та аварійних робіт у межах цього проєкту Вижницька громада нещодавно отримала сучасний екскаватор-навантажувач від Програми USAID DOBRE.

– Ми вдячні за таку підтримку. Техніка дозволить нам ефективно обслуговувати систему водопостачання у Вижниці, зокрема, швидко реагувати та ліквідовувати прориви, – зазначив міський голова Олексій Чепіль під час вручення ключів від екскаватора працівникам КУП «Комунальник».

 

 

Після виконання усього комплексу запланованих робіт, громада очікує покращення якості надання послуги водопостачання, зменшення аварійності в мережах на 45% та часу на ліквідацію можливих проривів із 3-4 днів до лічених годин. А мешканці отримають безперебійне водопостачання та якісну воду в своїх домівках та п’яти навчальних закладах, які відвідують понад 1300 дітей.

Views: 530
Comments:
*To add comment you should be authorized or sign_in
Related news: water supply
Read more: