Експерти U-LEAD розповіли учасникам інформаційної сесії про розширення програми медичних гарантій та зміни у фінансуванні послуг, перевірки Національною службою здоров’я медичних закладів та покращення сервісу для пацієнтівї.
6 березня експерти «U-LEAD з Європою» Євген Мешко та Анна Ліщишина провели для представників громад інформаційну сесію на тему: «Особливості програми медичних гарантій на 2024 рік: реалізація та моніторинг».
Йшлося про зміни Програми медичних гарантій (ПМГ) в цьому році і як їх можна використати для ефективнішого управління закладом охорони здоров’я. Також експерти надали роз’яснення стосовно механізму моніторингу НСЗУ, наголосивши, що основна мета цієї діяльності — виправлення помилок, яких допускаються медичні заклади, покращення якості надання послуг, більш ефективне використання коштів.
Цьогоріч Програма медичних гарантій включає 44 пакети, зокрема три нові: лікування безпліддя, лікування дорослих та дітей методом трансплантації, лікування дорослих та дітей методом трансплантації стовбурових клітин.
Зменшився коефіцієнт за надання послуг пацієнтам від 6 до 18 років, і відбулося збільшення коефіцієнтів у двох вікових групах: «40 до 65 років» і «65+»
Що це означає? У педіатрів зменшиться місячний або річний бюджет по дільниці, у терапевтів зросте. У сімейних лікарів відбулася перехресна зміна по вікових коефіцієнтах по дітях і дорослих. Середній дохід у сімейних лікарів майже не зміниться.
Більше декларацій ≠ більше доходів
Що це означає? Не потрібно укладати декларації більше встановленого ліміту, тому що це не приносить жодного доходу. Якщо у лікаря більше ніж 150% декларацій, то за всі понадлімітні декларації НСЗУ оплачує 0 грн. За кожні наступні 10% понадлімітних декларацій застосовується зменшувальний коефіцієнт (від 100% до 150%).
Чому так? Будь-які понадлімітні декларації впливають на якість надання медичних послуг. Збільшення кількості пацієнтів у сімейного лікаря призводить до погіршення якості надання медичної допомоги: виписка рецептів, направлення, заповнення реєстраційних форм, лікування захворювання.
Що робити? Шукати вільних сімейних лікарів, мотивувати пацієнтів підписувати декларації з ними.
До 1 жовтня необхідно провести верифікацію декларацій пацієнтів
Що це означає? НСЗУ не буде оплачувати декларації, які мають статус «неверифіковано» або потребують уточнення даних.
Що робити? До 1 жовтня завершити верифікацію пацієнтів. Декларація повинна мати статус «успішна верифікація». Мають бути уточнені контактні дані пацієнтів, ідентифікаційний код. Це ті індикатори, які перевіряє електронний моніторинг НСЗУ. І якщо є сумніви або незаповнені поля, то декларація не верифікується.
З 1 квітня припиняє функціонування «первинка» на базі обласних лікарень
Що це означає? Ці заклади не зможуть декларувати пацієнтів. А ті декларації, які були укладені, будуть розірвані.
Що робити? Це додаткові можливості для тих закладів, які є поблизу обласних закладів. А також є купа пацієнтів з районів, які укладали декларації з обласними закладами, особливо ті, які лікуються в цих закладах, які потребують спеціалізованого супроводу (онкологія, туберкульоз, тощо). Ці пацієнти зараз будуть без декларацій.
З 1 липня НСЗУ розширює перелік ліків за програмою «Доступні ліки»
Що це означає? Ліки для пацієнтів з розладами психіки, поведінки та епілепсією буде оплачувати Національна служба здоров’я України. Тоді як зараз ці препарати купуються коштом місцевих бюджетів.
Трансплантація – в Україні трансплантація відбувається у закладах мережі трансплантаційних центрів, які уклали договір з НСЗУ по цьому пакету. І оплачує послугу НСЗУ.
З місцевих бюджетів громади виділяють гроші на підтримку пацієнтів, які мають ниркову недостатність, серцеву, легеневу та інші тяжкі захворювання. На думку експертів, якщо провести трансплантацію, то це покращить якість життя хворого і дасть можливість зменшити навантаження на місцевий бюджет.
Лікарі мають інформувати пацієнтів, яким необхідна трансплантація, про можливість отримати цю послугу.
Штучне запліднення – це завжди була дорога послуга, яка не завжди давала результат. Зараз держава перебрала ці витрати на себе, що дає серйозні можливості для сімейних пар. Необхідно розповідати пацієнтам про існування таких можливостей. На дашбордах НСЗУ є інформація про заклади, які уклади договір з НСЗУ на надання таких послуг.
Також експерт розповів про зміни в пакетах, які стосуються екстреної медичної допомоги, паліативної допомоги, гемодіалізу, перинатальної допомоги, неонатальний скрінінг, хірургічних пакетів та інших.
Окремим блоком експерти виокремили рекомендації для органів місцевого самоврядування щодо підтримки та розвитку закладів охорони здоров’я в громаді:
22 November 2024
Уряд затвердив розподіл додаткової дотації для місцевих бюджетів на майже 800 млн грн
Уряд затвердив розподіл додаткової дотації для...
22 листопада, Уряд затвердив черговий розподіл додаткової дотації для місцевих бюджетів, повідомили у Міністертсві...
22 November 2024
Окремі питання обмеження доступу до публічної інформації в ОМС в умовах воєнного стану
Окремі питання обмеження доступу до публічної...
Програма USAID DOBRE підготувала відеороз’яснення на тему: «Окремі питання обмеження доступу до публічної інформації...
22 November 2024
Конкурс «Громада на всі 100»: став відомий список фіналістів
Конкурс «Громада на всі 100»: став відомий...
Завершився другий етап конкурсу «Громада на всі 100», під час якого серед 261 громади обрали 40 учасників, що...
22 November 2024
Division of competences between the state and...
18 листопада у Бучі відбувся круглий стіл щодо розподілу повноважень органів місцевого самоврядування та органів...