22 грудня в Києві відбулася VIІІ Всеукраїнська науково-практична конференція «Муніципальна реформа в контексті євроінтеграції України: позиція влади, науковців, профспілок та громадськості», присвячена Дню місцевого самоврядування. Спільно організований Проєктом USAID «ГОВЕРЛА» та Академією праці, соціальних відносин і туризму, захід зібрав понад 140 учасників з різних регіонів України.
Метою конференції було формування наукового обґрунтування напрямів муніципальної реформи в Україні відповідно до європейських принципів і стандартів на основі зіставлення позицій з цього питання представників влади, науковців та інститутів громадянського суспільства.
Руслан Стефанчук, голова Верховної Ради України, у вітальному листі до учасників та організаторів конференції зазначив:
«Динаміка процесів, що відбуваються сьогодні у сфері місцевого самоврядування, об’єктивно зумовлює потребу проведення таких заходів, під час яких доцільно обговорити нагальні питання його функціонування в умовах воєнного стану, сформулювати конкретні пропозиції щодо вдосконалення законодавства щодо територіальної організації місцевої влади, його адаптації до вимог захисту України від рашистської навали».
Голова Комітету ВРУ з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олена Шуляк наголосила на важливості об’єднання науковців і практиків для того, щоб інформувати громадян про процеси децентралізації:
«Євроінтеграція і відновлення – це один процес, який нам потрібно обов’язково проходити разом із представниками органів місцевого самоврядування, з нашими громадянами. Ми знаємо, що попереду – величезна кількість викликів, які потрібно буде реалізовувати, починаючи від формування нової регіональної політики, яка повинна бути максимально наближеною до тих стандартів, які застосовуються безпосередньо в Європейському Союзі. Нам потрібно буде приймати нові підходи, нові рішення, нові стандарти при плануванні».
Олександр Слобожан, виконавчий директор Асоціації міст України, навів приклад, як пропозиції, висловлені експертами на цій, вже традиційній, конференції, застосовуються в роботі над законопроєктами:
«Наукові розробки, які обговорюються тут, завдяки системній підтримці Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» потім знаходять втілення в нашому житті. З 26 січня постане питання щодо адміністративно-територіальних одиниць, яке ми з вами обговорювали на минулих конференціях. Здається, що тут такого: було селище міського типу, стало просто селище. Як виявляється, 43 постанови Кабінету Міністрів треба змінити, тому що за ними тягнуться відповідні повноваження, які раніше були розподілені для міст обласного значення та, відповідно, для селищ міського типу. І коли звернулося Міністерство соціальної політики, як їх швидко поправити, були вже наукові напрацювання».
У рамках проведення конференції також було оголошено результати ІІІ Всеукраїнського конкурсу «Краща наукова праця з проблематики муніципального права», який проводиться за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА». Основою тематичних напрямів досліджень молодих науковців стали результати опитування керівників територіальних громад щодо актуальних проблем законодавства про місцеве самоврядування, проведеного напередодні конкурсу.
В. о. заступника керівника Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» Ігор Санжаровський розповів, що і конкурс, і конференція мають спільну мету – надати наукове підґрунтя баченню сучасних напрямів реформи децентралізації в Україні відповідно до європейських принципів. Пан Ігор зазначив:
«Проєкт USAID «ГОВЕРЛА» планує розширити практичний аспект підтримки через залучення молодих науковців і дослідників у сфері муніципального права до стажування і вже веде перемовини з профільним Міністерством щодо цього. Ми плануємо організувати різні воркшопи, хакатони, семінари та інші заходи з обміну досвідом, генерації ідей та формування нових ініціатив. Для цього ми будемо залучати відомих вчених, експертів, практиків, як українських, так і закордонних. Важливо, щоб у довгостроковій перспективі ми могли спільно сформувати пул юристів-дослідників саме у сфері муніципального права, які зможуть фахово аналізувати й виявляти прогалини та колізії в муніципальному правовому полі, а також надавати свої пропозиції до законодавчих ініціатив».
Переможцями конкурсу «Краща наукова праця з проблематики муніципального права» стали:
- 1 місце – Віктор Дасюк, аспірант Київського національного університету технологій та дизайну, адвокат. Тема роботи: «Антикорупційна експертиза в публічному адмініструванні та перспективи її впровадження органами місцевого самоврядування»;
- 2 місце – Валерій Желнін, студент факультету прокуратури Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого. Тема роботи: «Недосконалість правового регулювання у частині сповіщення органів державної влади і органів місцевого самоврядування про проведення мирних зібрань, зокрема і в умовах воєнного стану»;
- 3 місце – Дарія Литвиненко, студентка Слідчо-детективного факультету Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого. Тема роботи: «Дублювання військовою адміністрацією повноважень місцевих рад».
Учасники конференції обговорили науково-методологічні проблеми здійснення муніципальної реформи в Україні, впровадження європейських стандартів і принципів, виклики проведення муніципальної реформи в умовах воєнного стану та в тимчасово окупованих територіях після їх деокупації.