Зорянська громада з Рівненщини запровадила фінансову автономію у сфері освіти

Фінансова автономія у сфері освіти може бути двох різних варіацій: або у кожен заклад вводиться посада бухгалтера, або - громадою створюється спеціальний комунальний заклад, який обслуговує усі заклади освіти. Зорянська громада з Рівненщини обрала для себе другий варіант та поділилася своїм позитивним досвідом.


Зорянська сільська рада у 2022 році створила комунальну установу «Центр фінансового та господарського обслуговування закладів освіти та культури», яка допомагає забезпечувати фінансову автономію в закладах освіти. Центр був створений задля фінансового та господарського обслуговування зазначених закладів і у громаді вже говорять про переваги такого підходу.

«У нашій області, ми спробували новий підхід до управління закладами освіти, починаючи з ідеї спільної бухгалтерії для декількох шкіл. Ми мотивувалися досвідом громад з Вінницької області та спробували здійснити це й у нашому регіоні. Основна мета полягала в тому, щоб створити один центральний орган, який управляв б фінансами усіх навчальних закладів. І вже зараз, ми можемо сміливо говорити про те, що фінансова автономія допомогла нам налагодити системну та прозору роботу всіх наших закладів освіти», - розповів голова Зорянської громади Михайло Олійник.

За його словами, працюючи над створенням такої структури були проведені розрахунки й працівниками ради було визначено - для громади вигіднішим є створення комунальної установи, яка обслуговуватиме заклади освіти і культури, ніж введення посади бухгалтера в кожен окремий заклад:

«У нашому Центрі є спеціалісти з різних напрямків, які опікуються нашими ліцеями, дитячими садками, музичною та спортивною школами, Центром культури "Палац Зоря", бібліотеками та сільськими клубами. Я особисто думаю, що робота Центру спрощує процес, коли одна структура обслуговує усі навчальні заклади, порівняно з тим, якщо в кожній школі є власні бухгалтери».

Михайло Олійник наголосив, що Зорянська громада прагне ефективно використовувати ресурси та економити кошти. І хоча створення Центру не було дешевим заходом, але це стало перспективним інвестуванням у майбутнє громади. Створення окремих комунальних установ для забезпечення фінансового та господарського обслуговування закладів освіти - успішний досвід, який використовується, поки що, в небагатьох громадах країни, але який показує свої переваги. Допомогу у запровадженні такої моделі управління фінансами у сфері освіти Зорянській громаді надали фахівці Програми U-LEAD.

Радниця з питань місцевих фінансів та управління Регіонального офісу «U-LEAD з Європою» у Рівненській області Ірина Кондратюк повідомила, що тема фінансової автономії закладів освіти давно є у переліку актуальних для територіальних громад. Саме тому Програма U-LEAD починаючи з 2021 року організовувала для громад Рівненщини ряд інформаційних сесій та консультацій на цю тему. Зокрема, для Зорянської громади командою офісу ще у 2021 році було проведено індивідуальні консультації із даного питання.

Ірина Кондратюк повідомила, що фінансова автономія закладів освіти – це вимога українського законодавства, яка говорить, що заклади освіти повинні самостійно забезпечувати, в т.ч., власне фінансово-бухгалтерське обслуговування:

«Сьогодні є два варіанти як це зробити. Перший варіант, більш поширений, коли в кожному ліцеї чи гімназії до штату навчального закладу вводиться посада бухгалтера, який і допомагає директору вирішувати всі ці питання. Другий варіант, наразі менш поширений, коли місцева рада створює спеціальну комунальну установу, бухгалтери якої надають послуги з фінансового-бухгалтерського обслуговування закладам освіти на договірній основі, але безкоштовно. В обох випадках заклад освіти є юридичною особою із власними рахунками, в якому оформлені усі вчителі і який нараховує заробітну плату їм».

Також за повідомленням радниці, на сьогоднішній день 50 з 64 громад Рівненщини забезпечили, зокрема, фінансову автономію закладів освіти шляхом введення посад бухгалтерів у навчальні заклади або ж забезпеченням фінансового обслуговування закладів освіти комунальними установами з фінансового та господарського обслуговування. Фінансова автономія закладів освіти означає і те, що кожен заклад освіти є окремим розпорядником коштів нижчого рівня.

Ірина Кондратюк наголосила, що U-LEAD й надалі підтримуватиме громади Рівненської області та надаватиме їм допомогу у розбудові та зміцненні їхніх спроможностей.

11.01.2024 - 18:52 | Views: 2862
Зорянська громада з Рівненщини запровадила фінансову автономію у сфері освіти

Tags:

education

Область:

Рівненська область

Громади:

Зорянська територіальна громада

Source:

Програма «U-LEAD з Європою»

Read more:

26 December 2024

Як Вертіївська громада обʼєдналася з навколишніми, щоби надавати послуги ІРЦ

Як Вертіївська громада обʼєдналася з...

Авторка: Марія Булейко (Марковська) 2021 року, з реформою децентралізації постало питання: чи...

16 December 2024

80% закладів освіти пошкодила росія. Як у Чернігові облаштовують сучасні шкільні укриття

80% закладів освіти пошкодила росія. Як у...

«Внаслідок повномасштабного вторгнення і постійних обстрілів Чернігова 80 % закладів освіти, тобто шкіл, садочків,...

13 December 2024

«Я згоден проміняти великий бюджет нашої громади на високі доходи наших мешканців». Інтерв'ю голови громади

«Я згоден проміняти великий бюджет нашої...

Голова одної з найбагатших на Полтавщині Сергіївської громади Ігор Лідовий розповів про те, чому розвиток...

02 December 2024

Щоб розвивати громаду: в Царичанці за підтримки Програми USAID DOBRE запрацював медіацентр

Щоб розвивати громаду: в Царичанці за підтримки...

У Царичанській територіальній громаді Дніпропетровської області за підтримки Програми USAID DOBRE відкрили медіацентр...