17 July 2024
Децентралізація
У 20 громадах-партнерках Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» запровадять партисипативне бюджетування
У 20 громадах-партнерках Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» запровадять партисипативне бюджетування

Громадське Партнерство «За прозорі місцеві бюджети!», координаторкою якого є Одеська обласна організація ВГО «Комітет виборців України», за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» розпочало реалізацію проєкту «Бюджетна партисипація від А до Я».


До проєкту долучаться 20 громад-партнерок Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» з Волинської, Житомирської, Закарпатської, Львівської, Полтавської, Рівненської та Одеської областей. Упродовж року представники громад пройдуть навчання з впровадження інструментів бюджетної партисипації, а також за допомогою експертів Партнерства розроблять нормативно-правові акти щодо інструментів бюджетної партисипації, підготують і поширять серед своїх жителів «Бюджети для громадян» (буклети з візуалізованими даними, які комплексно та у зрозумілій формі інформують про бюджетний процес та як жителям брати у ньому участь), проведуть інформаційно-адвокаційні кампанії для жителів. Для участі в проєкті громади будуть відібрані на конкурсній основі.

Метою проєкту є сприяння формуванню в цільових громадах інфраструктури для впровадження комплексної та інклюзивної системи партисипативного бюджетування, збільшення залучення громадян до бюджетного процесу в громадах, а також поширення та передача успішного досвіду та практик проєкту іншим громадам України.

За менторської підтримки експертів Партнерства громади зможуть обрати 2-3 інструменти залучення громадян та впровадити їх через ухвалення відповідних нормативно-правових актів. Крім того, у кожній громаді пройдуть «Дні бюджету громади» – мобілізаційно-просвітницькі заходи, під час яких жителі будуть подавати свої пропозиції до бюджету громади на наступний рік; братимуть участь у бюджетних квізах, екскурсіях бюджетом громади, а також долучаться до марафону написання проєктів бюджету участі.

«Децентралізація в Україні значно збільшила доходи місцевих бюджетів і одночасно дала громадам можливість активно залучати жителів до бюджетного процесу через інструменти партисипації. Таким чином громадяни можуть голосувати за місцеві ініціативи, які фінансуватимуться впродовж бюджетного року, пропонувати свої ідеї, активно впливати на формування бюджетної політики своєї громади. Проте участь громадськості у цьому механізмі наразі недостатня. Це пов’язано і з браком інформації, і відсутності практичних навичок реалізації механізмів нагляду з боку громадськості за витрачанням бюджетних коштів. Водночас саме зараз, коли в громадах будуть реалізовуватися масштабні проєкти з відновлення зруйнованої війною інфраструктури, участь громадськості у цих процесах є вкрай важливою. Це і довіра жителів місцевій владі, і підконтрольність, і врахування думки жителів. Тому ми переконані, що бюджетна партисипація в громадах зараз максимально на часі», — вважає Анатолій Бойко, координатор Громадського Партнерства «За прозорі місцеві бюджети!».

Партнерство, що складається з 20 ГО в 16 областях, має успішний досвід роботи зі 120 громадами в 16 областях та впровадження в них інструментів партисипативного бюджетування у попередні роки.

Views: 1747
Comments:
*To add comment you should be authorized or sign_in
Related news: budget
Read more: