1 березня 2023 року у Рівному пройшло виїзне засідання підкомітету з питань адміністративно-територіального устрою та місцевого самоврядування і підкомітету з питань виборів, референдумів та інших форм безпосередньої демократії Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудівництва. Захід «Оптимізація адміністративно-територіального устрою та її вплив на територіальну організацію і адміністрування виборів. Досвід функціонування інституту старост» відбувся у форматі відкритого діалогу. У ньому взяли участь народні депутати, представники Уряду, громад, всеукраїнських асоціацій органів місцевого самоврядування, а також міжнародних проєктів. Захід відбувся за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА».
Метою засідання було обговорення стану законодавчого процесу у сфері адміністративно-територіального устрою і його потенційного впливу на такі аспекти здійснення державного управління і місцевого самоврядування, як електоральні питання та функціонування інституту старост.
Народний депутат України, голова підкомітету з питань адміністративно-територіального устрою та місцевого самоврядування Віталій Безгін зазначив:
«Кожен з обговорених блоків є складовою політики відновлення, хоч це може здаватися не очевидним. Відновлення не можна зводити до відбудови зруйнованих будівель, відновлення - це перш за все про змісти та систему функціонування держави, про мережу публічних послуг, всередині якої знаходиться комфорт кожного окремого громадянина».
Начальник Управління з питань розвитку місцевого самоврядування, територіальної організації влади та адміністративно-територіального устрою Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України Сергій Шаршов, обговорюючи підходи до обрання старост у громадах, сказав:
«Концепція роботи інституту старост полягає у тому, щоб наблизити джерело публічних послуг до громадян на місцях. Це є відповіддю на дискусійні запитання щодо підходів до обрання старост: через прямі вибори, чи за погодженням ради, як це наразі закріплено у законодавстві. На моє переконання, на сьогоднішньому етапі розвитку громад наявна процедура обрання старост є найоптимальнішою, вона сприяє тому, щоб старости у своїй роботі фокусувалися на покращення надання адміністративних послуг громадянам».
Керівник Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» Габріель Абрахам, зазначив, що ефективний адміністративно-територіальний устрій в умовах сьогодення не тільки визначає територіальну юрисдикцію органів місцевого самоврядування, але й закладає основу для подальшого відновлення та розвитку громад.
«Проєкт USAID «ГОВЕРЛА» має важливу мету – допомогти нашим партнерам забезпечити сталість реформи децентралізації в Україні. Для цього потрібно, щоб територіальний устрій країни дозволяв місцевій владі виконувати свої повноваження відповідно до Європейської хартії місцевого самоврядування. Ми пишаємось тим, що відіграємо важливу роль у просуванні дискусії щодо оптимізації адміністративно-територіального устрою України, що забезпечить стабільну основу для подальшого відновлення та розвитку, проведення виборів, які відповідають найвищим демократичним стандартам, та приведення інституту старости у відповідність до європейських стандартів місцевого самоврядування. Проєкт USAID «ГОВЕРЛА» І надалі підтримуватиме реформу децентралізації та розвиток місцевого самоврядування в Україні», - сказав Габріель Абрахам.
Повний запис засідання:
20 December 2024
Вакансія: Полісі Координатор/-ка (англ.)
Вакансія: Полісі Координатор/-ка (англ.)
Опис контексту SALAR International завершила свої поточні проєкти в Україні (DSP та PROSTO), які були...
20 December 2024
Ветеранська політика в громадах: як це працює та які можливості може використати місцева влада
Ветеранська політика в громадах: як це працює...
Після демобілізації, поранення, повернення додому, ветеранів та ветеранок зустрічають громади. За те, щоби військові...
20 December 2024
Набув чинності закон, який дозволяє комунальним підприємствам використовувати гуманітарну допомогу
Набув чинності закон, який дозволяє комунальним...
18 грудня 2024 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до статті 15 Закону України «Про гуманітарну...
20 December 2024
Як зміна механізму зарахування ПДФО вплине на бюджети територіальних громад - дослідження
Як зміна механізму зарахування ПДФО вплине на...
Дві третини доходів від ПДФО надходять до бюджетів тих громад, де люди працюють, а не живуть. Якщо змінити цю систему...