15 July 2024
Децентралізація

Як соціальні проєкти розвивають громади та сприяють інтеграції внутрішньо переміщених осіб

Понад 8 мільйонів українців були вимушені покинути рідні домівки та шукати прихистку у більш безпечних громадах країни. Із локалізацією активних боїв та звільненням окремих регіонів, частина з них повернулася до місць постійного проживання. Проте значна кількість громадян досі не може цього зробити, зокрема через продовження гарячої фази війни чи втрату власного дому. Чимало українців вирішують залишатися у нових для себе громадах, потребуючи допомоги у інтеграції та пошуку роботи.

 

Соціальне підприємництво — ефективний інструмент інтеграції внутрішньо переміщених осіб в життя громад, де вони тепер проживають. Теперішня ситуація потребує надійного методу, який сприятиме вирішенню соціальних проблем та забезпечуватиме фінансовий розвиток громад.

 

Навчитись правильно вести бізнес, поєднуючи заробіток та соціальну складову, цілком можливо. Нещодавно Платформа соціальних змін, інноваційний центр розвитку соціального підприємництва в Україні, завершила 8-ий набір програми Акселератор соціального підприємництва. Сьогодні мова піде про кейси підприємств, що розвивають громади через інтеграцію внутрішньо переміщених осіб.

 

Простір соціально-харчового коворкінгу

Простір розвивається у Гуківській громаді Хмельницької області. Засновники прагнули створити місце, де люди разом із фахівцями зможуть оволодіти кухарськими навичками, отримати професійний досвід і підвищити власну кваліфікацію. Створення коворкінгу сприятиме вирішенню декількох соціальних проблем одразу. Спершу — створення та розвиток бізнесу в сільській місцевості. По-друге — залучення до коворкінгу внутрішньо переміщених осіб як у якості підприємців, так і в якості працівників. Це допоможе краще сприяти їхній інтеграції у життя громади та допоможе з пошуком роботи. І наостанок, у просторі допомагатимуть студентам та тим, хто бажає освоїти професію кухара, здобути практичні навички.

 

Сучасна сімейна пасіка

Сімейна пасіка у селі Кормильче на Хмельниччині, займається виготовленням крафтової продукції бджільництва. Тут виробляють мед, віск, маточне молочко, пилок та багато іншої продукції. Зокрема тут створюють незвичайні туристичні маршрути, цікаві програми для відвідувачів громади та нестандартні фотозони.

Головна мета проєкту — забезпечити внутрішньо переміщених осіб робочими місцями та сприяти їх соціальній адаптації на новому місці проживання.

Ще один соціальний аспект роботи підприємства полягає у передачі частини готової продукції у Кам’янець-Подільську районну лікарню та спеціальну школу. Завдяки роботі пасіки, жителі громади можуть отримати якісний продукт, а місцевий бюджет — додаткові надходження.

 

Агенція нерухомості «Квадратний метр»

Агенція починає працювати в Чернівцях, куди з початком війни переїхало доволі багато людей. Проте в області досі існує доволі мало інформації про ринок нерухомості для вимушених переселенців, які часто зіштовхуються з нестачею вільного житла.

Проєкт орієнтований на допомогу постраждалим від війни, які перебувають в Чернівецькій області і зіштовхуються з проблеми із пошуком домівки. Задля цього тут будують взаємодію між власниками житлової та нежитлової нерухомості для реконструкції та створення тимчасових прихистків через посередників агенції. Це сприяє посиленню співпраці між владою міста та залученням профільних фахівців. Наразі уже завдяки такій діяльності на безкоштовній основі у Чернівецькій області проживає понад 200 родин в приміщеннях, переобладнаних під тимчасові прихистки.

 

Бренд чоловічого одягу «Фламінго»

Бренд з виробництва одягу створює дешевий, якісний та доступний чоловічий верхній одяг у стилі мілітарі і орієнтовний на зимовому колекцію, зокрема на виробництво плащів, балаклав та баффів. Бренд буде залучати до роботи внутрішньо переміщених осіб та тих, хто втратив роботу. Нових працівників навчатимуть та допоможуть отримати нові навики в швейній галузі, а також наймі на роботу.

 

Scientific Coworking

Це — соціальний простір, де відвідувачі можуть реалізувати свій науковий або творчий потенціал та завести нові знайомства. Його вирішили створити через відсутність приміщення для молодіжного наукового ком'юніті при Подільському державному університеті та загалом у місті Кам'янець-Подільський. Проєкт націлений на небайдужих до майбутнього, студентів, підприємців з наукової та креативної сфери.

Завдяки простору у місті покращують умови для проведення наукових досліджень, допоможуть швидко вирішувати наукові проблеми та проводити наукові дослідження.  Соціальний вплив проєкту розширює можливість проведення наукових досліджень завдяки створенню відокремленого простору. Зокрема тут сприяють вирішення соціальних проблем внутрішньо переміщених осіб та соціально-вразливих категорій населення

 

Продуктова лінійка «Vilni»

Проєкт було започатковано на початку війни як відповідь на зростаючу кількість безробітних жінок-ВПО та біженок, які опинились у скрутному фінансовому становищі та, зокрема, потребували психологічної підтримки. Vilni — це виробництво виробів ручної в’язки. Тут виготовляють шкарпетки з унікальними українськими орнаментами, теплі шарфи та шапочки. Виробництвом займаються жінки-ВПО. Так соціальне підприємство надає їм робочі місця та допомагає розвивати жіночу спільноту. Кожен продукт містить унікальний QR-код та розповідає історію майстрині, яка його створила.

До речі усю крафтову продукцію Vilni експортують за кордон для поширення українських товарів.

 

«Платформі соціальних змін важливо, щоб випускники оперативно реагували на актуальні виклики суспільства. Ми пишаємось, що соціальні підприємці сьогодення готові допомагати країні через більш ефективну інтеграцію внутрішньо переміщених осіб та будують бізнес-моделі своїх соціальних підприємств так, щоб надати їм робочі місця. Наразі ми прагнемо розвинути інноваційну інфраструктуру, яка буде підтримувати новаторів громад. Даючи дієві інструменти локальним агентам змін ми прагнемо розвинути екосистему соціальних підприємців, щоб ще більш ефективно вирішувати суспільні проблеми», — ділиться Сергій Олійник, голова організації «Платформа соціальних змін».

16.01.2023 - 12:38 | Views: 3059
Як соціальні проєкти розвивають громади та сприяють інтеграції внутрішньо переміщених осіб

Tags:

business social services war

Source:

Share the news:

Comments:
*To add comment you should be authorized or sign_in
Read more:

12 July 2024

«Нарешті діти сіли за парти». Як у Красносільській громаді облаштували шкільне укриття

«Нарешті діти сіли за парти». Як у...

Авторка: Марія Булейко (Марковська) Красносільська громада розташована на півдні України, неподалік Одеси....

12 July 2024

Проєкт DECIDE розпочав новий напрям діяльності - «Кулінарні Хаби. Навчання майстер-тренерів»

Проєкт DECIDE розпочав новий напрям діяльності ...

Реформа шкільного харчування, попри всі виклики війни, продовжується. За лідерства Олени Зеленської та підтримки...

12 July 2024

18 липня – вебінар «Безбар'єрність шкільних просторів»

18 липня – вебінар «Безбар'єрність шкільних...

18 липня 2024 року о 12:00 розпочнеться вебінар на тему: «Безбар'єрність шкільних просторів». На вебінарі від...

12 July 2024

Стан публічних послуг у деокупованих громадах Херсонської області: результати дослідження

Стан публічних послуг у деокупованих громадах...

Лабораторія законодавчих ініціатив у співпраці з парламентським Комітетом з питань організації державної влади,...