Cтаття директора Офісу реформ у Миколаївській області Валентина Бойко
… Розумію, що переді мною не аудиторія політологів, відтак свою позицію доведу якомога простою мовою.
Що таке централізація? Централізація, це коли майже всі ресурси, що забезпечують життєдіяльність в країні знаходяться в руках центральної влади. Це коли люди, прагнучи вирішити питання місцевого значення, такі як ремонт ганку та сходів у школі, ремонт клаптика дороги, налагодження освітлення вулиці, вивезення сміття тощо звертались до ....... не повірите до кого!!! - до Президента України!
Саме так, до Президента! Авторитетно вам про це заявляю, оскільки три роки очолював Приймальню Президента України в Миколаївській області з 2005 по 2007 рік. Вся ця людська біль щодня проходила через мої руки у вигляді десятків й сотень звернень, що свідчило про безпорадність і недієздатність місцевої влади, особливо на рівні села, селища, районного міста, де досі у людей зневіра у власні сили і можливості.
Проте, хіба ж люди винні у тому, що тільки у такий спосіб можна було вирішити проблеми громади, бодай чудово знають, фінансові, майнові ресурси - у ЦЕНТРІ. Повноваження так само. Де гроші, там і повноваження!
ЦЕНТРОМ міг бути район, це могла бути область, Уряд чи Президент, залежно від масштабу проблем. Але чомусь не сільська і не селищна рада (хоча там мали б вирішуватись більшість з проблем), не сільський і не селищний голова, який за визначенням у хронічній ситуації безгрошів'я був приниженою, залежною від центральної влади людиною. Все, що залучалось у громаду - давалось йому через образливу позу "людини з протягнутою рукою". Звідси і притаманний нашому суспільству суцільний патерналізм, очікування того, що все спустять з "гори", звідси і адміністративний ресурс, звідси і розуміння, що всі питання вирішуються виключно "на горі", - хоч гопки скач!!!
Для простої людини, яка проживала у селі, хто після цього була держава? Монстр? Ні, гірше - Кат! І у такий спосіб роками нівелювалась, руйнувалась українська державність. Держава в очах простої людини у всьому була винна, як та невістка в українському фольклорі! Адміністраторам, управлінцям нав'язувалась така собі поведінка хитруватості, української меншовартості, шароварщини, відсутність гідності. Бути сумлінним, вимогливим, - якщо не каралось, то висміювалось... Хіба не так?
Невже не зрозуміло, що право на амбіції мають ті, у кого є гроші і ресурси, якщо все в ЦЕНТРІ, а "знизу" в громадах - нічого, то звідки могли взятися у людей здорові українські амбіції! Повну версію статті читати ТУТ
21 May 2025
Нова навчальна програма від U-LEAD - «Кроки для...
Долучайтесь до чотиритижневої Навчальної програми "Кроки для спеціалістів. Запровадження посади уповноваженого з...
20 May 2025
МОН та Програма Polaris презентували оновлений Дашборд освітніх індикаторів
МОН та Програма Polaris презентували оновлений...
20 травня Міністерство освіти і науки України спільно з Програмою Polaris презентували оновлену версію Дашборду...
20 May 2025
Інтеграція податкових адміністративних послуг у ЦНАП: 28 травня - презентація полісі-пропозицій
Інтеграція податкових адміністративних послуг у...
28 травня 2025 року Програма Polaris «Підтримка багаторівневого врядування в Україні» проведе презентацію...
20 May 2025
Культура як рушій для розвитку та...
16 травня у Києві відбувся захід «Від ідеї до змін: старт впровадження грантової програми «Кластери Відродження»,...