Сергій Чернов: Децентралізація в галузі освіти має відбуватися комплексно і послідовно
Коментар голови Харківської обласної ради за підсумками зборів Асоціації органів місцевого самоврядування Харківської області
Сергію Івановичу, за підсумками сьогоднішнього засідання. Схвалено дві заяви. Перша стосується перевезення пільгового контингенту, друга - щодо забезпечення закладів професійно-технічної освіти.
Ні на перше таке звернення, яке було прийнято раніше, а сьогодні ми ще раз підтвердили позицію всіх органів місцевого самоврядування області щодо фінансування перевезення в громадському транспорті пільгового контингенту, ні на звернення, прийняте за участі всіх органів місцевого самоврядування, щодо необхідності державного фінансування галузі професійно-технічної освіти, поки що реакції як Уряду, так і Парламенту немає.
Йдеться про те, що й досі не узгоджено позиції різних міністерств. Стосовно пільгового проїзду, то Міністерство соціальної політики вважає, що ці кошти повинні бути закладені в державному бюджеті. Відповідно з державного бюджету мають компенсуватися перевізникам витрати за пільговий проїзд в громадському транспорті. Виникає соціальна несправедливість, коли в різних населених пунктах різних регіонів люди, яким держава гарантувала право на ті чи інші пільги, не можуть ними скористуватися.
Якщо потужна територіальна громада, така як Харків, може забезпечити фінансування пільгового проїзду громадян, які проживають на її території, то в невеликих містечках чи селах відсутні фінансові можливості надати такі пільги. На жаль, маємо констатувати, що є випадки, коли учасник бойових дій приїжджає до обласного центру і не має змоги скористатися цими пільгами.
Міністерство фінансів вважає, що ці пільги потрібно фінансувати з місцевих бюджетів. Тобто на даний час відсутня єдина позиція Уряду та механізм реалізації. З цим ми погодитися не можемо.
Наступне питання є дуже гострим – фінансування закладів професійно-технічної освіти на Харківщині, половина з яких розташовані у сільській місцевості. Безумовно, є нагальна необхідність реформувати цю галузь. Але відповідно до чинного законодавства та інших нормативних документів політику в галузі професійно-технічної освіти провадить Міністерство науки та освіти. У державній власності перебувають приміщення, де знаходяться заклади, і земельні ділянки, на яких вони розташовані. А рішення, прийняте під новий рік, зобов’язало органи місцевого самоврядування базового рівня – сільські, селищні, міські ради – фінансувати з податкових надходжень своїх бюджетів ці заклади.
Знов-таки, великі громади змогли знайти і виділити кошти, наприклад, Харківська міська рада – 182 млн грн, щоб виплатити заробітну плату з 1 січня, забезпечити харчування та стипендії для дітей. Тим паче, що в цих закладах навчається понад 6% дітей з малозабезпечених сімей і вони потребують, відповідно до чинного законодавства, соціального захисту.
Але багато громад невеликих містечок та селищ не мають такої змоги, бо їхні бюджети в абсолютних цифрах менші, ніж необхідно коштів на рік для утримання професійно-технічного закладу.
Отже, знов неузгоджена і безвідповідальна позиція як Міністерства науки та освіти, так і Міністерства фінансів. Тобто Уряд, не визначившись щодо механізму, прийняв рішення і вважає, що воно може само собою реалізуватися.
Асоціація органів місцевого самоврядування Харківської області сьогодні схвалила відповідне звернення до Верховної Ради та Кабінету Міністрів, де наголосила на тому, що така ситуація загрожує соціальною напругою і, головне, відповідно до статті 53 Конституції України молоді люди мають право отримати цю освіту безкоштовно. Але джерел для виконання цієї норми Основного закону в державному бюджеті не передбачено. Ми вказали на необхідність вирішити проблему і поставити крапку в цьому питанні. Більше - ТУТ
Share the news:
23 May 2025
90% громад потребують фінансової та фахової...
Більше 70 українських громад протягом тижня взяли участь в дослідженні аналітичного центру DiXi Group щодо...
23 May 2025
Відбулася прем’єра відеоблогу «Пліч-о-пліч» з Андрієм Бєдняковим
Відбулася прем’єра відеоблогу «Пліч-о-пліч» з...
У межах проєкту «Пліч-о-пліч: згуртовані громади» стартував відеоблог «Пліч-о-пліч». Його ведучий — амбасадор проєкту...
23 May 2025
«Євроінтеграційне навчання для українських...
Уже з понеділка представники восьми українських областей – Запорізької, Рівненської, Тернопільської, Харківської,...
23 May 2025
Ivano-Frankivsk and Luleå have become partner cities: agreement signed in Sweden
Ivano-Frankivsk and Luleå have become partner...
Within the framework of the Swedish-Ukrainian Municipal Partnership Forum, on May 20, 2025, Ivano-Frankivsk (Ukraine)...