Коломийська громада, перша в Івано-Франківській області ОТГ з центром в місті обласного значення, 6 вересня формально завершила процес об’єднання. Сесії рад відбулись у самому місті Коломия та усіх чотирьох сільських радах, які виявили бажання приєднатись та були включені до складу громади згідно Перспективного плану, - Шепарівцівській, Іванівцівській, Товмачицькій та Саджавській. Попередньо громада пройшла шлях громадських обговорень, отримання попередньої згоди від усіх сільських рад та отримання висновку ОДА. Далі – пакет рішень про приєднання.
«Цими рішеннями ми приєднали до нашої громади чотири населених пункти. З чим вас і вітаю! – багатозначно сказав міський голова Коломиї Ігор Слюсар після того, як на екрані з’явились результати голосування депутатів міської ради за останнє з пакету рішень про приєднання, - а працівникам виконавчих структур – співчуваю…».
Урочистий момент завершився, його відзначили оплесками. Проте далі розпочалась кропітка робота з повноцінної інтеграції чотирьох сіл до складу громади та усі труднощі перехідного періоду.
«На прямі міжбюджетні відносини Коломийська міська ОТГ перейде з 1 січня 2019 року. Поки ж триватиме перехідний період, бюджети Коломиї та сіл виконуватимуться паралельно. Проте, вже з наступного дня припиняються повноваження сільських голів і вони набувають повноважень в.о. старост», - наголошує Максим Чопей, радник з питань децентралізації Івано-Франківського ЦРМС, створеного за підтримки Програми «U-LEAD з Європою».
Тож інтереси приєднаних сіл представлятимуть їхні вже колишні голови, а в кожному селі сформують громадську раду зі складу депутатів цієї сільської ради, яка попередньо погоджуватиме усі рішення щодо цих адміністративних одиниць. До речі, в.о. старост сіл увійдуть до складу виконкому Коломийської міської ради. До наступних виборів у 2020 році таким чином вирішили проблему перехідного періоду.
«Чому так? Поки представництва цих сіл у міській раді не буде, а майнові та земельні питання вирішуватимуть міські депутати, які не в курсі всіх справ у селах, ми вирішили керуватися думкою громадських рад у селах. Хоча їх рішення, за законом, мають рекомендаційний характер. Без цих рішень ми питання щодо сіл навіть не розглядатимемо», - говорить Ігор Слюзар.
Ми намагались орієнтуватись на методичні рекомендації, надані Івано-Франківським Центром розвитку місцевого самоврядування, розповідає керуючий справами виконкому Коломийської міськради Тарас Кухтар.
«На цій же сесії депутати затвердили нову штатну структуру та чисельність виконавчих органів, у яку ввели чотири посади старост, затвердили Положення про старосту, а чотирма окремими рішеннями поклали виконання обов’язків старост на сільських голів, які фактично, втратили повноваження. Зробили це для того, щоб був якийсь стартовий документ, щоб ми могли їх легалізувати як посадових осіб», - додає Тара Кухтар.
Також міський голова Коломиї говорить, що поки лише розпочато офіційну процедуру приєднання ще одного села - Воскресінці. За перспективним Планом формування територій громад Івано-Франківської області воно не входить до Коломийської громади, тож в цьому випадку процес буде довшим.
Що планує отримати від об'єднання місто Коломия? Насамперед, стверджують експерти, це простір для розвитку і можливість розвиватися комплексно в межах однієї адміністративної одиниці. Адже місто і село взаємопов'язані та взаємозалежні.
"Ідея реформи саме в тому, щоб слабший ішов до сильнішого", - говорить Ігор Слюзар. Те, що не підсилу одному селу, громада зможе реалізувати за допомогою акумулювання ресурсів - фінансових, кадрових, інтелектуальних.
Що отримають села, які приєднались до Коломиї? Окрім представництва у виконкомі Коломийської міськради і обіцянки враховувати думку громадських рад у селах, їх мешканці зможуть отримувати якісніші освітні та медичні послуги, які міські заклади зможуть забезпечити, а у майбутньому користуватись кращим доступом до адміністративних послуг. Поки ж питання надання адмінпослуг у приєднаних сільських радах вирішили через створення додаткових посад адміністраторів ЦНАП.
«Рішенням сесії, під час якої було прийнято фінальне рішення про приєднання сіл, створили ще чотири посади адміністраторів ЦНАПу. На ці посади по переводу приймаємо секретарів приєднаних сільських рад. Це будуть мобільні адміністратори, які працюватимуть у сільських радах. Тож мешканці сіл зможуть і надалі отримувати певний мінімальний перелік адмінпослуг отримувати на місці», - каже керуючий справами виконкому Коломийської міськради Тарас Кухтар.
Дуже багато питань для нормального функціонування в умовах об’єднаної громади доведеться вирішувати найближчим часом. Зокрема, найближчим часом тут планують розпочати реорганізацію сільських рад. Проте у Коломийській громаді господарюють оптимісти, а їм, як відомо, належить світ.
Приєднані зображення:
Теги:
створення спроможних громад приєднання
Область:
Івано-Франківська областьГромади:
Коломийська міська об’єднана територіальна громадаДжерело:
Прес-центр ініціативи «Децентралізація»
17 січня 2025
Стратегічна сесія: порядок та умови проведення
Стратегічна сесія: порядок та умови проведення
Стратегічна сесія – важливий етап у процесі складання завдання для комплексного плану. Це обов’язковий публічний...
17 січня 2025
Тернопільська ОВА та Програма Polaris...
Представники Програми Polaris провели зустріч із керівництвом Тернопільської обласної військової адміністрації:...
17 січня 2025
UCORD та європейський менторинг: як українські агенції регіонального розвитку стають сильнішими
UCORD та європейський менторинг: як українські...
Одним із напрямів інституційної підтримки, яку надає проєкт UCORD агенціям регіонального розвитку (АРР) у...
17 січня 2025
Комісії ради: від ідеї до інструменту ефективного управління
Комісії ради: від ідеї до інструменту...
Комісії ради — це, так би мовити, серце місцевого самоврядування, інструмент, що дозволяє депутатам детально вивчати...