28 травня 2024
Децентралізація

Навіщо селам об’єднуватися з містом – шукали відповідь під час дебатів на Донеччині

У Донецькій області вперше в Україні відбулися дебати, присвячені проблемам та перспективам  приєднання сільських територій до міст обласного значення. Майже 60 представників органів місцевого самоврядування з сільських, селищних та міських рад зібралися в Маріуполі, щоб висловити протилежні точки зору на питання «Чи варто селам об’єднуватися з містом».

Організатором дебатів спільно з Донецькою облдержадміністрацією  виступив Донецький Центр розвитку місцевого самоврядування, створений за підтримки Програми «U-LEAD  з Європою».

«Ми запросили найяскравіших спікерів для представлення обох позицій, - зазначає Артем Вівдич, директор Донецького ЦРМС. –  До команди «за» приєднання до міст обласного значення залучили представників Маріуполя, Вугледару, Лиманської ОТГ. Про переваги та труднощі  сільських громад розповідали представники Андріївської, Званівської сільських ОТГ та Новодмитрівки, яка тільки планує об’єднання».

Прийняття закону, який спрощує приєднання суміжних сільських територій до міст обласного значення, для Донецької області  дуже актуальне, наголошує Артем Вівдич. На підконтрольній українській владі частині регіону 14 міст обласного значення, які чекали відповідного рішення.

Саме в день проведення дебатів представників органів місцевого самоврядування чекала ще одна приємна новина: очільник Донецької ОДА Павло Жебрівський підписав зміни до Перспективного плану об’єднання громад.  Про нововведення учасникам дебатів розповіла Людмила Биченко, директор департаменту внутрішньої та інформаційної політики Донецької ОДА.

«За новим перспективним планом на території Донецької області будуть утворені 45 ОТГ, з яких 25 – міські об’єднані громади. Ці зміни торкаються форматів об’єднання навколо Маріуполя, Вугледару, Курахового та інших міських ОТГ. Також на карті з’являться нові сільські та селищні громади, серед яких, наприклад, Криворізька сільська ОТГ в Добропільському районі», - підкреслила Людмила Биченко.

Під час дебатів спікери мали можливість аргументовано довести свою точку зору, що саме краще для сільських територій: приєднуватися до сусіднього міста або створювати свою окрему сільську громаду.

Микола Яковлев, голова Новодмитрівської сільради, категорично проти приєднання до Костянтинівки, як це визначено Перспективним планом. Разом із сусідніми селами тут мріють утворити сільську громаду. «Раніше ми були в складі міста і наша територія зовсім не розвивалася, - зазначає сільський голова. – Коли в 1991 році утворили сільську раду, почалися позитивні зміни: ремонтувалися дороги, збудували школу та дитсадок. Ми не хочемо знову йти до міста, а хочемо спробувати жити окремо. Не виключаємо, що колись доєднаємося до Костянинівської громади, але плануємо хоча б спробувати».

Микола Діхтенко, голова Андріївської ОТГ в своїй промові виокремлював різні підходи до об’єднання міста та села. «Одна справа, якщо селища є околицями міста ,як, наприклад, в Маріуполі чи Краматорську, де вони «зрослися» в єдине ціле, інша справа, коли села знаходяться окремо від міської території». Укріплювати потенціал села в Андріївці почали ще до об’єднання, утворили власну пожежну команду, комунальне підприємство, почали опікуватися комунікаціями. Навіть об’єднавшися, самостійно вирішувати всі клопоти маленькій громаді не під силу, тому вона готує до міжмуніципального співробітництва з сусіднім Краматорськом.

Місто обласного значення Вугледар також заздалегідь готується до об’єднання з суміжними селами.

«У Вугледарі вже створені і весь час розвиваються структурні підрозділи майбутньої ОТГ, Центр надання адміністративних послуг, комунальні підприємства, модернізуються навчальні і медичні заклади, -  зазначає Андрій Сілич, міський голова. -  Надихає той факт, що більшість підтримує створення Вугледарської об’єднаної громади. Люди розуміють - в разі об’єднання ми не гаючи часу, будемо рухатися в шляхом подальшого розвитку».

Маріуполь у разі об’єднання з прилеглими селами та селищами, які по суті є пригородом міста готовий вкладати багато зусиль на створення Маріупольської агломерації. Розповідаючи про перспективи, міфи та ризики  приєднання, Олександр Комар, головний спеціаліст Маріупольської міської ради, також наголосив на гарантіях, які місто надає у випадку створення ОТГ. «Ми єдині в Україні, хто готовий підписати договір приєднання, де  зафіксувати всі обіцянки, які дає місто селам», - наголосив він.

Під час проведення дебатів усі присутні мали можливість не лише взяти участь у дискусії, але й проголосувати «за» чи «проти», відповідаючи на питання. Організатори дебатів поцікавилися в аудиторії, чи призведе створення ОТГ до позитивних змін у економічному розвитку міста та сіл. На це питання всі присутні одноголосно відповіли «так». Думки дещо розійшлися під час голосування на питання «Чи підтримують приєднання сіл до міста», тут певна частина учасників були проти.  Не всі вірять в те, що в разі приєднання поліпшиться інфраструктура в селах, а також в можливість села відстоювати свої інтереси в разі об’єднання з містом.

«Завжди треба пам’ятати, що села тісно пов’язані з містами – населення отримує у містах адміністративні та освітні послуги, відвідує заклади охорони здоров’я. Саме тому мешканцям сільських територій вигідніше приєднуватись до міст, - зазначила Людмила Биченко. - Кожен випадок треба розглядати окремо і кожна громада навіть після об’єднання рухається в своєму напрямку. Донецька ОДА не виступає «за» чи «проти»  утворення громад в певному форматі. Ми діємо згідно з законодавством та методикою, розглядаємо можливості та перспективи об’єднання».

Взяв участь у дебатах також представник Донецького регіонального відділення Асоціації міст України. Леонід Кисельов, заступник виконавчого директора, підкреслює, що об’єднання сіл з містами можливе лише тоді, коли ці села існують та розвиваються разом з містом. «Тоді інфраструктура міста буде підвищувати рівень цивілізації та життя сільських  мешканців, а місто в свою чергу отримає нові території для розширення, - говорить представник АМУ. -  Але наскільки необхідне об’єднання, коли села територіально та функціонально відірвані від міста? Обов’язковим мінусом стане втрата самобутності села, чи варті такі втрати?...»

Підбиваючи підсумки заходу, Артем Вівдич, директор Донецького ЦРМС, підкреслив, що проведені дебати, в організації яких взяли участь відразу декілька сторін, - це лише початок дискусії та спільної роботи по утворенню спроможних ОТГ.

«Під час дебатів ми розглянули дві точки зору – перспективи приєднання сіл до міст та утворення окремих сільських громад. Хтось почув опонента, хтось залишився при своїх позиціях, - зазначив Артем Вівдич. - Але реформа продовжується та набирає обертів. Команда Донецького ЦРМС готова  й надалі надавати консультативну підтримку, запрошувати експертів з різних питань, проводити розрахунки фінансової спроможності майбутніх громад».

24.05.2018 - 10:10 | Переглядів: 15624
Навіщо селам об’єднуватися з містом – шукали відповідь під час дебатів на Донеччині

Приєднані зображення:

Теги:

створення спроможних громад приєднання

Область:

Донецька область

Джерело:

Поділитися новиною:

Коментарі:
*Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Читайте також:

28 травня 2024

Ізюм та Трір стали містами-побратимами

Ізюм та Трір стали містами-побратимами

  Ізюмська територіальна громада та німецьке місто Трір стали містами-побратимами. Про це повідомив...

28 травня 2024

Cities4Cities| United4Ukraine запускає Академію проєктного менеджменту та міжнародної співпраці: стартує відбір

Cities4Cities| United4Ukraine запускає Академію...

Розпочався відбір серед громад до участі у Академії проєктного менеджменту та міжнародної співпраці, котрий...

28 травня 2024

З'явилася методологія оцінки корупційних ризиків у діяльності органів місцевого самоврядування

З'явилася методологія оцінки корупційних...

Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури за підтримки Антикорупційної ініціативи Європейського Союзу...

28 травня 2024

Вакансія: Координатор(ка) з організації заходів і логістики

Вакансія: Координатор(ка) з організації заходів...

Шведська Програма підтримки реформ децентралізації та відновлення в Україні, 2024-2028 рр. Про SALAR International...