Донеччани їздили до Полтавщини вчитися міжмуніципальному співробітництву
Делегація Донецької області в складі посадовців структурних підрозділів ОДА та представників об’єднаних громад поїхала до Полтавщини, щоб навчитися міжмуніципальному співробітництву між громадами. Саме Полтавська область за цим показником вийшла в лідери – серед 111 договорів про міжмуніципальне співробітництво, підписаних у 18 регіонах України, 47 діють на Полтавщині. Організатором навчального туру виступив Донецький Центр розвитку місцевого самоврядування, створений за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону.
В Полтаві представників Донеччини познайомили з особливостями застосування методів міжмуніципального співробітництва, яке дало потужний поштовх для утворення об’єднаних громад.
Під час навчального семінару, проведеного експертами Полтавського ЦРМС, делегація Донеччини дізналася, що держава у вигляді субвенцій та грантів у першу чергу підтримує ті проекти, до реалізації яких залучені щонайменше 4 громади. Діяти такі договори починають з 1 січня наступного після підписання року, а доєднати учасників міжмуніципального співробітництва законодавство поки не дозволяє, доводиться заново проходити процедуру. Міжнародні донори готові підтримувати проекти міжмуніципального співробітництва, виділяючи кошти на придбання техніки чи обладнання. Нова форма взаємин між громадами показала свою дієвість у сфері вивозу та утилізації сміття, благоустрою територій, спільного утримання закладів культури чи хорони здоров`я.
З практичним застосуванням міжмуніципального співробітництва донеччани познайомилися в Новосанжарській громаді Полтавської області. Вибори у громаду відбулися в жовтні 2017 року. Ще до об’єднання між шістьма сільськими радами Новосанжарського району був укладений договір про міжмуніципальне співробітництво щодо вивозу та розміщення на полігоні сміття. Колективне підприємство Нових Санжар обслуговує навколишні населені пункти, допомагаючи їм вирішити проблеми поводження з твердими побутовими відходами. Результати дають про себе знати – вже декілька років поспіль Нові Санжари вважаються найчистішим населеним пунктом України.
Делегація з Донеччини встигла познайомитися з господарським підходом до утримання об’єктів благоустрою¸ серед яких чималі парки та зони відпочинку. Потужним об’єднуючим фактором Нових Санжар можна вважати місцевий парк із липок та дубків: коли в сім’ї народжується дитина, в селищі влаштовують справжнє свято з висадженням липки (для дівчинки) та дуба (для хлопчика), а значить, у кожного мешканця громади є своє дерево, що росте поруч з іншими в одному парку. Також Нові Санжари славляться розами – кожного року тут садять по тисячі кущів. Наразі в селищі вже 17 тис. роз, наступного року їх буде 18 тис.
«Поїздка була корисною для нашої роботи, - зазначає Микола Діхтенко, голова Андріївської ОТГ – У першу чергу застосовувати міжмуніципальне співробітництво будемо в сфері медицини та освіти. Щоб лікуватися у вузьких фахівців, мешканці громади мають їхати до Миколаївки в районну лікарню, а це дуже незручно. Плануємо укласти угоду з сусіднім Краматорськом. Таким же чином з Краматорськом готові співпрацювати в шкільній освіті, передавши місту повноваження з методичного супроводу учбових закладів. У планах налагодити транспортне сполучення з Краматорськом та всією Андріївською громадою, щоб не користуватися рейсовими автобусами».
Сіверська громада побачила для себе можливість співробітництва з сусідніми селами Бахмутського району в напрямку вивозу та утилізації сміття, тим паче незабаром до громади приїде новий сміттєвоз, зазначає Михайло Копиця, заступник голови Сіверської ОТГ. Ще один можливий напрямок взаємодії – надання ритуальних послуг.
Донецька область поки не практикувала міжмуніципальне співробітництво, хоча за цим майбутнє, вважає Галина Чурікова, заступник директора обласного департаменту економіки. «Такий напрямок діяльності обов’язково має бути відображений у стратегії розвитку Донецької області, програмі економічного і соціального розвитку, - зазначає Галина Павлівна. – Міжмуніципальне співробітництво націлене в першу чергу на спільне вирішення проблем, серед яких екологія, пожежна безпеки, питання ЖКГ та багато інших. Полтавщина в цьому напрямку вийшла вперед, ми готові скористатися їхнім досвідом. Кожна громада в Донецькій області має працювати над іміджем, щоб молоде покоління могло пишатися землею, де росте. В Полтавській області це вміють робити»».
Обласний департамент з питань інформаційної та внутрішньої політики, який безпосередньо опікується процесом децентралізації, познайомить громади з тими напрацюваннями, які побачили на Полтавщині. Після ґрунтовного аналізу та обговорення можна буде зрозуміти, в яких саме напрямках пропонувати громадам укладати договори міжмуніципального співробітництва. Донецький ЦРМС планує розробити у 2018 році пропозиції про спільні шляхи вирішення найбільш болючих проблем.

Приєднані зображення:
Область:
Донецька область Полтавська областьДжерело:
Донецький Центр розвитку місцевого самоврядування

Поділитися новиною:
28 квітня 2025
Що передбачає новий законопроєкт «Про професійну освіту» - інфографіка
Що передбачає новий законопроєкт «Про...
Експерти Швейцарського-українського проєкту DECIDE підготували інфографіку з відповідями на такі запитання: Що...
28 квітня 2025
30 квітня - вебінар «Яким має бути інклюзивний та безбар'єрний заклад освіти»
30 квітня - вебінар «Яким має бути інклюзивний...
30 квітня о 12:00 розпочнеться вебінар від Швейцарського-українського проєкту DECIDE «Яким має бути інклюзивний та...
28 квітня 2025
Як Україні виконати вимоги вступу до ЄС у сфері регіональної політики: стратегічні рекомендації
Як Україні виконати вимоги вступу до ЄС у сфері...
Міжнародні експерти Програми «U-LEAD з Європою» підготували підсумковий аналітичний документ «Як виконати вимоги...
27 квітня 2025
Міжнародне партнерство територіальних громад України: дані моніторингу Мінрозвитку
Міжнародне партнерство територіальних громад...
За даними Міністерства розвитку громад та територій України, станом на 1 квітня 2025 року українські територіальні...