28 травня 2024
Децентралізація

"Ще раз опрацюємо з метою пошуку недопрацювань" або Ще раз про № 6466

Представник голови Асоціації міст України у парламенті, народний депутат України Оксана Продан про те, чому в День місцевого самоврядування, 7 грудня народні депутати не прийняли закон, який би унормував питання об’єднання громад довкола міст обласного значення.

Минулої п’ятниці Верховна Рада провалила голосування за законопроект № 6466  щодо добровільного приєднання територіальних громад сіл, селищ до територіальних громад міст обласного значення. Законопроект мали прийняти у другому читанні та в цілому. «За» проголосували 194 народних обранці, «проти» – 3, утрималися 25. Не голосували 138 депутатів. Серед тих, хто не голосував – народні депутати, які представляють партію Київського міського голови Віталія Кличка, який водночас є головою Асоціації міст України.

Така позиція стала несподіваною ще й тому, що 4 грудня голова АМУ під час свого виступу на урочистому засіданні комітету Верховної Ради з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування з нагоди Дня місцевого самоврядування заявив: «Верховна Рада Україна повинна невідкладно ухвалити пакет законів, які мають забезпечити подальший розвиток місцевого самоврядування».

Прокоментувати ситуацію ми попросили представника голови Асоціації міст України у парламенті, народного депутата Оксану Продан.

Чому на ділі вийшло так, що УДАР загальмував прийняття важливого закону, а не сприяв його прийняттю?

- Група УДАР дійсно дуже активно проводить через Парламент питання, які дають можливості органам місцевого самоврядування для здійснення їхніх повноважень. Так, наприклад, ми ініціювали розповсюдження митного експерименту на ремонт доріг, створення Дорожнього фонду, фінансування ПТУ та державні субвенції на заклади освіти І та ІІ рівнів акредитації вже у бюджеті 2018. Ми від групи УДАР подавали поправки до бюджету та кодексу, велика частина з яких підтримана профільним комітетом і Парламентом. Вважаю, що саме забезпечення фінансових можливостей для реалізації  повноважень органів місцевого самоврядування, об’єднаних територіальних громад, є обов’язковою умовою успішної децентралізації із забезпеченням прав мешканців громад. Я особисто голосувала за згаданий вами законопроект*.

Разом із тим, Парламент – це місце для напрацювання беззаперечних, найкращих рішень. Нагадаю, в той день і бюджет, і зміни до Податкового кодексу України були підтримані понад 250 голосами, що підтверджує їхню підтримку більшістю депутатів. Цього, щоправда, не сталося із згаданим вами проектом закону. Напевно, якщо без групи УДАР, яка складається менше, ніж з сорока депутатів, частина з яких, як я, голосували за цей проект, голосів не вистачило, то проект потребує повторного доопрацювання до другого читання. І, сподіваюсь, він стане максимально  забезпечувати права громад.

Чому про позицію УДАРу стало відомо безпосередньо під час голосування у Верховній Раді, а не перед ним, коли ще можна було знайти компроміс? Чи пропонували «ударівці» свої правки перед голосуванням по другому читанню?

- Позиція УДАРу – проведення  реальної, забезпеченої фінансами децентралізації, що ми неодноразово реалізовували як голосуванням за окремі законопроекти, так і ініціюванням рішень Парламенту та Уряду на користь місцевого самоврядування. Рішення Парламенту не можуть призначатися  авторами законопроектів чи чиїмось лідерами, вони повинні бути напрацьовані та підтримані більшістю. Напевно, при підготовці повторного другого читання ми з вами побачимо позиції різних фракцій і груп щодо проекту, а я ініціюватиму додаткове опрацювання проекту в групі, якщо  цей проект не набрав достатньої кількості голосів.

Якою ви бачите подальшу долю цього законопроекту? Чи голосуватиме УДАР за нього у найближчому майбутньому?

- Проект згідно з Регламентом Верховної Ради України буде проходити процедуру повторного другого читання. Ми в групі ще раз його опрацюємо з метою пошуку недопрацювань авторами законопроекту і, у разі необхідності, подамо поправки.

*На сайті Верховної Ради України вказано, що Оксана Продан не голосувала за законопроект щодо добровільного приєднання територіальних громад сіл, селищ до територіальних громад міст обласного значення (№ 6466).

Коментуючи це порталу «Децентралізація», пані Оксана зазначила, що «Ви не коректно подаєте інформацію – я голосувала за цей проект багато разів, а ви даєте посилання тільки на одне з десяти голосувань (ред.: загалом голосувань, так чи інакше пов’язаних із законопроектом № 6466 було десять), де чомусь не відмічено мій голос «за». До прикладу, останнє в той день рішення по цьому проекту, за його доопрацювання, щоб не втратити проект, а знову винести його в зал,  було прийняте з моїм голосом «за».  

P.S. Пригадуєте анекдотичну історію про звірят, які послали до магазину черепаху і, зачекавшись на її повернення, почали самі собі дорікати, навіщо ж вони їй довірили похід в магазин? Після чого черепаха просунула голову у привідчинені двері і сказала: «Ви ще поговоріть, то я взагалі нікуди не піду». Так от, законопроект № 6466 вже більше, як півроку перебуває на розгляді у Верховній Раді України: обговорили в комітетах, прийняли у першому читанні, підготували документ до другого читання. Не забуваймо, що між цими епізодами теж не було комунікаційного вакууму і часу та можливостей було достатньо для того, аби доповнити законопроект тим, чого йому не вистачало. Але ж ні. Це було б надто просто. І хтозна, коли судилося цьому законопроекту ще раз спробувати свою долю. А тим часом в країні триває реформа місцевого самоврядування та територіальної організації влади: громади об’єднуються, перебирають на себе повноваження, ресурси, відповідальність, надолужують втрачені у розвитку роки. В окремих з них вже сьогодні відбудована така інфраструктура, що не у кожному місті щось схоже і краще зустрінеш. І можете собі тільки уявити, скільки з’являється імен у таких перемог… Колись настане час, коли і міста обласного значення почнуть писати свої нові сторінки успіху, стануть активними учасниками реформи. Перевірте тоді імена під їхніми перемогами.

Теги:

приєднання

Джерело:

Поділитися новиною:

Коментарі:
*Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Читайте також:

28 травня 2024

Вакансія! Керівник(ця) з комунікацій (англ.)

Вакансія! Керівник(ця) з комунікацій (англ.)

Programme: «Swedish Support to Decentralisation Reforms and Recovery in Ukraine 2024-2028». SALAR International...

28 травня 2024

Вакансія! Kонсультант/ка-правник/ця з питань благодійної допомоги територіальним громадам програми DOBRE

Вакансія! Kонсультант/ка-правник/ця з питань...

Global Communities шукає кваліфікованих короткострокових консультантів для програми USAID “Децентралізація приносить...

28 травня 2024

«Креативна економіка VS культурна спадщина: як монетизувати культуру»: на Тернопільщині відбувся форум проєкту UCORD

«Креативна економіка VS культурна спадщина: як...

24 травня у Збаразькому замку Швейцарсько-український проєкт UCORD, у співпраці з Агенцією регіонального розвитку в...

28 травня 2024

Рятуючи життя всією родиною: як працює добровільна пожежна команда у Білій Криниці

Рятуючи життя всією родиною: як працює...

Іван Миронець раніше й подумати не міг, що буде рятувальником, та ось уже 5 років як доброволець допомагає мешканцям...