Лікарні об’єднуються. На Прикарпатті створять п’ять госпітальних округів
Проект модернізації мережі медичних закладів вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги в Івано-Франківській області передбачає створення п’яти госпітальних округів, з центрами в Івано-Франківську, Коломиї, Калуші, Надвірній і Косові. В кожному із цих округів створять багатопрофільну лікарню інтенсивного лікування першого або другого рівня. Ідея таких лікарень в тому, щоб екстрену допомогу людям надавали в одному закладі. Зараз же кожна лікарня має свій профіль. Якщо у людини перелом, швидка везе її туди, де спеціалізуються на травмах, якщо ж у пацієнта інсульт – їдуть в іншу лікарню, пише Репортер.
За словами директора департаменту охорони здоров’я Івано-Франківської ОДА Мирона Матейка, цей проект є найбільш пристосованим для людей та відповідає всім вимогам профільного міністерства.
«Міністерство регіонального розвитку пропонувало нам створити лише три госпітальні округи, ми ж наполягли, що має бути п’ять, – говорить Мирон Матейко. – Перш за все врахували щільність населення, бо, згідно з нормативними документами, багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування І рівня має обслуговувати не менше 120 тис осіб, а ІІ рівня – не менше 200 тис людей. Також брали до уваги географічне розташування й відстань до медзакладу, адже дорога до лікарні має займати не більше години з найвіддаленішої точки округу».
Таким чином, без Косівського госпітального округу, час прибуття до Коломийської багатопрофільної лікарні інтенсивної допомоги з Верховинської ЦРЛ становив би 1,5-2 години, а з інших населених пунктів району – до 4-5 годин. Адже це гірський район з вкрай нерозвиненою мережею доріг. Крім того, радіус зони обслуговування Коломийської лікарні інтенсивного лікування був би понад 100 км.
Аналогічно без Надвірнянського госпітального округу час прибуття до Івано-Франківської багатопрофільної лікарні інтенсивної допомоги з Ворохти, Поляниці та інших населених пунктів Яремчанської міської ради, а також сіл Надвірнянського району теж дорівнював би не менше 1,5-2 години. А радіус зони обслуговування зріс би до 100-120 км.
Матейко наголошує, що всі діючі лікарні продовжать працювати. Єдине, що їх можуть перепрофілювати таким чином, аби там надавалися послуги, які не потребують високотехнологічного обладнання. Це можуть бути реабілітаційні чи діагностичні центри, хоспіси.
«Які лікарні потрібно перепрофілювати, вирішуватиме місцева громада, – каже Матейко. – Буде створено Госпітальну раду, яка має розробити перспективний план розвитку округу на п’ять років. Зокрема, визначити мережу медзакладів, маршрути доїзду пацієнтів, ліжковий фонд і штатний розпис».
Такі зміни, на його думку, покращать якість надання медичних послуг. Адже лікуватись у малозавантажених лікарнях небезпечно. Лікар, який не має належної практики, втрачає кваліфікацію і не може надати якісної допомоги пацієнту.
«Наприклад, у нас в області є пологове відділення, де за рік народжують 80 жінок, а буквально за 15 кілометрів є пологовий будинок, де щороку є як мінімум 800 породіль. Відповідно обладнання краще там, де більше народжують, – говорить головний лікар області. – На жаль, ми не можемо закупити кожній районній лікарні комп’ютерний томограф, бо це затратно. Тому ми повинні оснащувати базові лікарні на госпітальних округах, де працюватимуть висококваліфіковані лікарі, які матимуть належну практику. І якість лікування буде значно вищою».
Ще одним позитивним моментом є перехід на нову систему фінансування. Адже тепер гроші «йтимуть за пацієнтом». Тобто розмір фінансування з бюджету на лікарню напряму залежатиме від кількості пацієнтів, що отримали в ній медичну допомогу.
Робота над створенням госпітальних округів триватиме протягом 2017 року. І що важливо, не залежить від адміністративно-територіальної реформи і процесу утворення об’єднаних територіальних громад. Адже госпітальний округ – це не територіальне об’єднання. Це об’єднання лікарень, які збираються разом і вирішують, як краще побудувати свою роботу, аби пацієнт мав швидкий доступ до якісної медичної допомоги.
Поділитися новиною:
13 вересня 2024
Радивилівська і Бродівська громади об’єднують зусилля заради професійного розвитку освітян
Радивилівська і Бродівська громади об’єднують...
Радивилів, що на Рівненщині, та Броди, що на Львівщині, належать до різних областей і свого часу між ними навіть...
13 вересня 2024
Саф’янівська та Суворовська громади зміцнюють партнерство за п’ятьма ключовими напрямами
Саф’янівська та Суворовська громади зміцнюють...
4 вересня Саф’янівська та Суворовська громади, що на Одещині, підписали п’ять договорів про міжмуніципальне...
13 вересня 2024
У ліцеї Носівської громади з підземного сховища зробили сучасний освітній хаб
У ліцеї Носівської громади з підземного сховища...
Завдяки підтримці Швейцарсько-українського проєкту DECIDE підвальне приміщення Носівського ліцею №5 не лише...
13 вересня 2024
Громади розширюють можливості для спільного розвитку
Громади розширюють можливості для спільного...
4-6 вересня в Одесі громади з Одеської, Миколаївської, Полтавської та Харківської областей взяли участь у заході з...