ОТГ: більше допомоги місцевим амбулаторіям

Медична реформа в умовах створення об’єднаних територіальних громад – додаткові труднощі чи навпаки, поліпшення якості обслуговування? Михайло-Коцюбинська громада існує недавно, а лікарі місцевої амбулаторії запевняють, що вже відчувають позитивні зміни. Хоча заклад підтримувався селищною радою і до об’єднання. Відтепер, сподіваються працівники первинної ланки медицини, керівництво ОТГ матиме ще більше можливостей допомагати і лікарям, і пацієнтам.

Триста медичних працівників, які обслуговують п’ятдесят дві тисячі пацієнтів – це первинна ланка медицини Чернігівського району. Уже три роки вона підпорядкована центру первинної медико-санітарної допомоги. Головний лікар закладу Віктор Куниця каже, нововведення, які будуть впроваджуватися у зв’язку з медичною реформою, медики сприймати готові. У будь-якому разі пріоритетом залишається своєчасна діагностика і поліпшення здоров’я людей. Віктор Куниця, головний лікар Чернігівського районного центру первинної медико-санітарної допомоги: «В минулому році придбано санітарний автомобіль, другий з часу створення центру, електрокардіографи, електронні дитячі ваги, аналізатори. Забезпечені медикаментами і дезінфікуючими засобами».

У Михайло-Коцюбинській об’єднаній територіальній громаді працює амбулаторія загальної практики сімейної медицини. Поліклініка розрахована на 150 відвідувань в день, є 15 ліжок денного стаціонару. Також на місцевій лікарській дільниці вісім фельдшерських та чотири фельдшерсько-акушерських пункти. Обслуговується більше восьми з половиною тисяч людей. Завідувач амбулаторією Галина Ластовець розповідає, заклад добре оснащений, майже в кожному кабінеті є електрокардіограф, глюкометри, можна пройти первинний огляд очей, лікарі працюють на апараті УЗД, подарованому японськими колегами. Галина Ластовець, завідувач Михайло-Коцюбинської амбулаторії: «Лабораторія від Чернігівської центральної райлікарні і рентген-кабінет – флюорографія і рентген-обстеження хворих проводимо. Також у нас на прийомі працюють лор, акушер-гінеколог і три стоматологи».

До речі, жителів громади не потрібно переконувати звертатися до медиків первинної ланки: тут лікується 80 відсотків пацієнтів, як того вимагає медична реформа. Сімейні лікарі регулярно виїжджають на ФАПи, кожен обслуговує до двох тисяч людей. Наталія Косовець працює лікарем сімейної медицини три роки, а взагалі в амбулаторії – більше десяти. Каже, хоч Михайло-Коцюбинська громада об’єдналася зовсім недавно, позитив вже відчувається. Наприклад, місцеві депутати підтримали ідею придбання ноутбуків для лікарів. Наталія Косовець, лікар загальної практики сімейної медицини Михайло-Коцюбинської амбулаторії: «Як втілюється ця реформа в первинній ланці – по договорах працювати зі своїми пацієнтами — це допоможе нам в нашій роботі. Ми можемо створити базу даних, ввести туди дані про своїх пацієнтів, їхні обстеження, коли мають прийти на прийом».

На фінансову підтримку від громади сподіваються і фельдшери, адже робота на ФАПах практично цілодобова. Наталія Косовець: «Є такий наказ Мінохорониздоров’я, який дозволяє, якщо громада має фінансові ресурси, преміювати співробітників цих ФАПів, це все буде розроблятися. Якщо перейде вже все обладнання на селищну громаду то, звісно, будуть там і поточні ремонти, і обладнання обновлятися».

У об’єднаної громади є можливість створити свій центр первинної допомоги, проте у Михайло-Коцюбинському цього робити не збираються – досвід інших показує, що немає потреби витрачати кошти на додатковий управлінський апарат. При цьому саме від керівників ОТГ залежатиме, чи їхатимуть працювати на село молоді фахівці, бо потреба в кадрах у районі є. Тим нагальнішою вона стане, коли кожен пацієнт обиратиме собі сімейного лікаря. Віктор Куниця: «Якщо немає медпрацівника на місці, наприклад, на дільниці обслуговування, десь шукати сімейного лікаря у віддаленому місці, а потім як добиратися. Тому наближення лікарської допомоги до сільських населених пунктів – це наше завдання».

У Коцюбинському більшість пацієнтів готова обирати сімейного лікаря, Наталія Косовець каже, дехто вже навіть приходив укладати договір, довелося пояснювати, що поки рано. Медики сподіваються, що із запровадженням реформи люди будуть відповідальніше ставитися до свого здоров’я.

Область:

Чернігівська область

Громади:

Михайло-Коцюбинська селищна об’єднана територіальна громада Михайло-Коцюбинська територіальна громада

Джерело:

«gorod.cn»

Читайте також:

14 січня 2025

Психологічна реабілітація та соціальна адаптація ветеранів - конкурс для громад Житомирщини

Психологічна реабілітація та соціальна...

Громади Житомирської області запрошуються до участі у проєкті PRO_MH_Zhytomyr «Психологічна реабілітація та соціальна...

14 січня 2025

Шлях до префектур: В’ячеслав Негода про те, коли Україна побачить нові місцеві адміністрації

Шлях до префектур: В’ячеслав Негода про те,...

«Реформи – це не швидкий процес. Але зміни, які ми намагаємося запровадити сьогодні, повинні стати основою для...

14 січня 2025

27 січня - одинадцятий діалог «Децентралізація на зв’язку»: «Статистика, яка працює: як дані змінюють життя громад»

27 січня - одинадцятий діалог «Децентралізація...

27 січня о 13:00 у пресцентрі Українського кризового медіа-центру відбудеться одинадцятий із серії публічних діалогів...

13 січня 2025

У Камʼянці-Подільському відбулася шоста стратегічна сесія щодо розвитку громад та регіонів

У Камʼянці-Подільському відбулася шоста...

Основна тема зустрічі – стратегічне планування для Хмельницької, Тернопільської, Івано-Франківської та Чернівецької...