03 квітня 2025
Децентралізація

У Рівному обговорювали проблемні моменти територіальної реформи в Україні

Децентралізація продовжується, законодавці шукають рішення. Так, у Рівному відбулося чергове засідання регіональної платформи, під час якої обговорилися проблемні моменти у законодавчому полі в процесі впровадження територіальної реформи в Україні. Шукати шляхи їх усунення запросили і голів уже існуючих об’єднаних територіальних громад в області.

Включилися у децентралізаційний марафон. Три сільські ради Демидівського району об’єдналися в одну територіальну громаду - Боремельську. Саме з 11 грудня ця ОТГ отримала юридичний статус і почала функціонувати самостійно. Її голова Віктор Корінь розповідає, нині чекають на фінансування. Мова йде про 2, 5 мільйони гривень із державного бюджету, які планують витратити на розвиток інфраструктури, зокрема, садочки, школи, амбулаторії.

Віктор Корінь, голова Боремельської об’єднаної територіальної громади:

- Є надія велика в подальшій субвенції на дороги. Це дасть поштовх розвитку громади. Так, як наша громада розміщена на Хрінницькому водосховищі, основна частина, більше 400 га, - це Боремельська ОТГ і є великий розвиток. Розвиток зеленого туризму, є історичні місця, Боремельська сільська рада мала Магдебурське право, пам’ятки архітектури. Є перспективи розвитку, але дороги гальмують цей розвиток.

Загалом, на Рівненщині вже зареєстровано 18 об’єднаних територіальних громад. В Україні наша область займає сьоме місце із 24-ох. За словами директора Центру розвитку самоврядування у Рівненській області Руслана Сивого, це доволі непоганий результат. Втім, додає, від добровільності варто вже переходити до примусовості. Оскільки, територіальна реформа у країні проводиться вже третій рік, а це забагато. У сусідній Польщі цей процес пройшов значно швидше.

Руслан Сивий, директор Центру розвитку місцевого самоврядування у Рівненській області

- Зараз необхідно було би сказати, що до липня місяця внести пропозиції всім ОТГ, подумати ще раз, тому що є нові керівники, новий депутатський корпус, щоби у липні місяці прийняти кінцеве рішення, внести зміни у перспективний план, на жовтень місяць іти на вибори і 1 січня 2018-го року працювати із бюджетом напряму, в тому числі, і у фінансовому питаннях. Це моя особиста позиція.

Втім, здебільшого, таку, так би мовити, децентралізаційну пасивність експерти пов’язують не з проблемами на місцях, а, зокрема, зі столичними законотворцями. Оскільки, багато положень викликають протиріччя. Хоча, додають, ця ситуація потроху змінюється у кращу сторону. Зокрема, старости отримали більше повноважень, їх можна не лише обрати, а й у разі недієздатності - відсторонити. Окрім того, міста можуть не об’єднуватися із навколишніми селами, а утворювати окрему ОТГ.

Василь Курилас, консультант з правових питань Офісу реформ Рівненського регіонального відділення АМУ:

- Багато хто чекає законопроекту 55/20, який дозволить, нарешті, об’єднуватися за спрощеною процедурою саме тих громад, які складаються з громад декількох районів. Це спростить механізм і дозволить, принаймні, привносити зміни в межі районів за спрощеною системою.

Загалом, в області планується утворити 61 об’єднану територіальну громаду. Руслан Сивий сподівається, що до кінця року більше тридцяти з них таки будуть функціонувати.

Область:

Рівненська область

Джерело:

«Сфера ТВ»

Поділитися новиною:

Коментарі:
*Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Читайте також:

02 квітня 2025

Реформа старшої профільної школи: ключові тези за результатами дискусій із засновниками закладів освіти 

Реформа старшої профільної школи: ключові тези...

Реформи в освіті — це складний і відповідальний процес, який потребує кропіткої аналітичної роботи, ґрунтовних...

02 квітня 2025

Фінансові можливості ЄС для українських муніципалітетів: детальний огляд

Фінансові можливості ЄС для українських...

Українські муніципалітети мають доступ до багатьох фінансових програм Європейського Союзу, що сприяють...

02 квітня 2025

Розпочалася розробка перших кластерних концепцій управління відходами для регіонів України 

Розпочалася розробка перших кластерних...

Одну з перших в Україні кластерних концепцій управління відходами розроблять для Ужгородського кластера...

02 квітня 2025

Експерти проєкту DECIDE надають консультації з питань впровадження реформи старшої профільної школи

Експерти проєкту DECIDE надають консультації з...

Експерти Швейцарсько-українського проєкту DECIDE консультують територіальні громади України щодо основних кроків...