14 квітня 2025
Децентралізація
Органи місцевого самоврядування змушені відповідати за дії інших: Асоціація ОТГ вимагає змін у законодавстві
Органи місцевого самоврядування змушені відповідати за дії інших: Асоціація ОТГ вимагає змін у законодавстві

Ліс рубають - громади платять. Міністерству захисту довкілля та природних ресурсів України доручено створити робочу групу для розробки механізму врегулювання проблеми.


Органи місцевого самоврядування змушені відшкодовувати шкоду, завдану лісам, навіть якщо винні особи не встановлені. Така ситуація склалася через чинну норму Лісового кодексу України, яка покладає фінансову відповідальність на громади, незважаючи на те, що ліси є частиною лісового фонду України і повинні охоронятися державою.

Відповідно до статті 66 Конституції України, кожен громадянин зобов’язаний не завдавати шкоди природі та відшкодовувати завдані збитки. Проте, відповідно до частини другої статті 107 Лісового кодексу України, якщо особу, яка завдала шкоду лісу, не встановлено, то фінансове відшкодування лягає на органи місцевого самоврядування. Це призводить до ситуацій, коли громади змушені виплачувати багатомільйонні компенсації за правопорушення, яких вони не вчиняли.

Приклади судових позовів свідчать про масштаб проблеми. Наприклад, згідно з рішенням Верховного Суду від 19 вересня 2024 року, з Рокитнівської селищної ради Сарненського району Рівненської області стягнуто 2,9 млн грн на користь Державної екологічної інспекції Поліського округу за незаконну порубку дерев. Інший випадок стосується Пулинської селищної ради Житомирської області, з якої намагаються стягнути майже 1,8 млн грн через вирубку дерев на земельній ділянці, яка навіть не визначена лісом у жодному офіційному документі.

Всеукраїнська асоціація об’єднаних територіальних громад намагається змінити ситуацію, звертаючись до Уряду та парламентарів з проханням внести зміни до Лісового кодексу України та виключити частину другу статті 107 як таку, що шкодить місцевому самоврядуванню. У Асоціації стверджують, що фінансове навантаження на бюджети громад через недосконале законодавство ускладнює виконання місцевих повноважень і зменшує можливості надання якісних послуг населенню.

Днями цю проблему обговорили на засіданні Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування за участі представників Всеукраїнської асоціації ОТГ. За його підсумками, Міністерству захисту довкілля та природних ресурсів України доручено створити робочу групу для розробки механізму врегулювання проблеми за участі представників місцевого самоврядування, центральних органів виконавчої влади та правоохоронних органів.

Портал «Децентралізація» продовжує стежити за розвитком ситуації та інформуватиме читачів про подальші кроки у вирішенні цього питання.

Переглядів: 3660
Коментарі:
*Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Новини на тему: довкілля
Читайте також: