12 грудня 2024
Децентралізація
Через професіоналізм до результативності: як українським АРР стати драйверами регіонального розвитку
Через професіоналізм до результативності: як українським АРР стати драйверами регіонального розвитку

З 18 по 22 листопада 2024 року українська делегація у складі представників Міністерства економіки України, Міністерства розвитку громад та територій України, агенцій регіонального розвитку та їхніх наглядових рад зі всієї України відвідали Румунію з навчальним візитом.


Цю поїздку організував проєкт «Згуртованість та регіональний розвиток України», UCORD, що проваджується за підтримки Швейцарії через Швейцарську агенцію розвитку та співробітництва компанією NIRAS Sweden AB. Його партнерами в організації візиту стали румунська агенція ARD Nord-Est та Європейська асоціація агенцій розвитку (EURADA).

Варто зазначити, що до цієї поїздки долучилися представники не лише шести партнерських регіонів проєкту UCORD, Вінницької, Волинської, Сумської, Тернопільської, Хмельницької та Одеської областей, а й всіх інших агенцій регіонального розвитку (АРР) України. Адже за словами керівниці проєкту Марини Бриль, проєкт UCORD насамперед прагне об’єднати українські АРР, надати всім рівні можливості для навчання й налагодження зв’язків та сформувати мережу сильних регіональних агенцій по всій країні, які здатні стати драйверами відновлення та розвитку регіонів.

У перший день візиту українська делегація відвідала Міністерство розвитку, громадських робіт та управління. Зустріч у цьому міністерстві дала змогу учасникам делегації краще зрозуміти рамкову політику регіонального розвитку Румунії та роль у ній агенцій регіонального розвитку, а також ознайомитися з можливостями транскордонної програми Interreg Next Румунія – Україна, новий етап якої невдовзі стартує.

 

Зустріч у Міністерстві розвитку, громадських робіт та управління Румунії

 

Одним із завдань навчальної поїздки до Румунії було навчитися якомога ефективніше використовувати потенціал технічної допомоги від ЄС в контексті політики згуртованості, яка спрямована на подолання регіональних диспропорцій у розвитку країни. Про це йшлося на зустрічі у Міністерстві європейських інвестицій та проєктів Румунії, яке є стратегічним координатором з управлінння і впровадження програм в межах політики згуртованості ЄС. Наразі міністерство впроваджує 16 таких проєктів: 8 із яких – на національному рівні, 8 – на регіональному. І румунські АРР відіграють важливу роль у їх впровадженні.

 

Зустріч у Міністерстві європейських інвестицій та проєктів Румунії
 

Досвід, яким поділилася пані Теодора Преотеаса, державний секретар міністерства, став особливо корисним для представників українських міністерств, які входили до складу делегації, адже саме цим міністерствам належить ключова роль у майбутній відбудові України за кошти технічної допомоги, зокрема ЄС.

Другий день навчального візиту представники української делегації провели у місті П’ятра-Нямц, де знаходиться штаб-квартира ARD Nord-Est – агенції регіонального розвитку найбільшого в Румунії Північно-Східного регіону.

 

Біля офісу ARD Nord-Est

 

Ця агенція, досвід якої переймали представники українських АРР, пройшла вражаючий шлях від невеликого офісу з 4-ма працівниками до потужної організації, де працює вже 250 співробітників і яка управляє проєктами та програмами з мільярдними бюджетами.

 

Зустріч в офісі румунської агенції регіонального розвитку

 

В ARD Nord-Est є свій рецепт успіху, яким поділився генеральний директор агенції Васіле Асандей з українською делегацією:

«Щоб досягнути успіху, потрібно цінувати людей, вірити в те, що у ваших силах змінювати та розвивати ваші регіони, стратегічно планувати, координувати та впроваджувати, дотримуючись усіх процедур та вимог законодавства, залучати до співпраці якомога більше стейкхолдерів, ніколи не зупинятися у пошуку шляхів до інновацій».

Рецепт успіху від румунської агенції регіонального розвитку ARD Nord-Est

 

Чому для обміну досвідом обрали саме румунську агенцію ARD Nord-Est? Насамперед через схожість між нею та українськими агенціями регіонального розвитку, яка полягає в їх організаційній формі, адже румунські АРР також є недержавними неприбутковими організаціями. Так само, як і українські агенції, румунські починали з невеликої невпевненої інституції, а зараз перетворилися на потужних драйверів регіонального розвитку, які максимально широко залучають партнерів різних рівнів до діалогу та ефективно лобіюють інтереси свого регіону не лише на національному, а й на міжнародному рівні, маючи офіс у Брюсселі. Українські АРР мають всі шанси у майбутньому стати настільки ж потужними та впливовими.

Також під час візиту українська делегація відвідала румунський повіт Ясси, де побачила, за допомогою яких інструментів у Румунії забезпечується економічне зростання в регіонах. Насамперед – це сприяння бізнесу через створення та розвиток індустріальних парків. Два такі індустріальні парки - «Летчани» у Ясській комуні Летчани та «Мирослава» у муніципалітеті Мирослава - показали учасникам делегації. Варто зазначити, що для заохочення бізнесу до розміщення своїх виробництв на території індустріальних парків, Румунія надає пільги, як на національному рівні, так і на місцевому. Зокрема, це податкові пільги для бенефіціарів парків, а також - гранти у розмірі 3 тисяч євро для підприємств, які щойно відкрилися.

 

На одному з виробництв і вндустріальному парку Мирослава

 

Також Ясський повіт спеціалізується на медицині. Зокрема, тут знаходиться медико- фармацевтичний університет ім. Гр. Попа, симуляційний центр якого делегація також відвідала. І тут же їм презентували кластер IMAGO-MOL - регіональну дослідницьку та інноваційну екосистему у сфері охорони здоров'я, яка є флагманською ініціативою агенції регіонального розвитку ARD Nord-Est.

 

Симуляційний центр
 

Досягнення та стабільний розвиток Ясського повіту демонструє, наскільки важливо розумно залучати інвестиції, максимально використовуючи потенціал та сильні сторони регіонів, поєднувати зусилля науки, місцевого самоврядування, мешканців, бізнесу та громадянського суспільства. А локомотивом усіх цих процесів є агенції регіонального розвитку.

Наприкінці візиту у часники української делегації спільно з командою агенції ARD Nord-Est розмірковували про те, які кроки мають здійснити українські агенції з огляду на румунський досвід. Всі прийшли до загальної думки, що головною умовою успіху як українських, так і румунських агенцій, є їхня спроможність до  прийняття рішень та виконання поставленої мети через широке партнерство та залученість усіх зацікавлених сторін. Такої спроможності можливо досягнути лише через беззаперечний професіоналізм, як це зробила ARD Nord-Est. Агенція отримала довіру не лише від влади центрального рівня, повітів свого регіону та інших румунських партнерів, але й від Європейської Комісії. Цьому сприяло, насамперед, дотримання агенцією у своїй діяльності чітко визначених правил, процедур, принципів транспарентності й підзвітності.

«Агенції мають бути настільки професійними, щоб на паритетних умовах вибудовувати партнерства зі стейкхолдерами на різних рівнях», - зазначила Ілона Постемська, старша координаторка програм Посольства Швейцарії в Україні.

 

 

Саме це і є одним із завдань проєкту UCORD: сприяти зростанню професіоналізму та посилювати спроможність цих інституцій на прикладі пілотних АРР.

Представники українських АРР надихнулися досвідом Румунії та вже готові реалізувати деякі цікаві ідеї та кращі практики, зокрема, сприяти мережуванню представників наглядових рад АРР зі всієї України для обміну досвідом за принципом peer-to-peer, підтримувати ініціативи (хаби, кластери), які в подальшому перетворяться на повноцінних партнерів АРР, впроваджувати кластерні підходи у різних секторах, створювати навчальні центри та проводити євроінтеграційну просвітницьку діяльність в регіонах.

 

 

І що найголовніше - цей навчальний візит запустив процес мережування всіх українських АРР. Зокрема, один із учасників делегації – директор Департаменту стратегічного планування і регіональної політики Міністерства розвитку громад та територій України Сергій Сорока запропонував на початку наступного року зібрати директорів усіх АРР та обговорити проблеми, плани, перспективи, адже гуртом легше шукати шляхи до вирішення навіть найскладніших проблем.

 

 

UCORD обов’язково підтримає таку ініціативу. Ось що про це сказала керівниця проєкту UCORD Марина Бриль:

«Ми хочемо максимально передати знання і досвід, щоб всі українські агенції стали таким же потужним інструментом регіонального розвитку, яким є агенції в Румунії. Ця поїздка показала, наскільки важливим є живе спілкування, мережування, створене не штучно, а відповідно до потреб. Потрібно обмінюватися знаннями, досвідом, помилками як всередині України, так і за її межами. Тому ми запровадимо зібрання, які згуртовуватимуть АРР і надаватимуть їм можливість ділитися досвідом, допомагати одне одному, вести діалог між собою та з партнерами. Я впевнена, що все можливо, якщо працювати разом».

Навчальний візит до Румунії продемонстрував, що українські АРР можуть і обов’язково будуть сильними та впливовими драйверами регіонального розвитку. А запорукою їх успішної діяльності є беззаперечний професіоналізм, дотримання у своїй діяльності чітко визначених правил, процедур, принципів транспарентності й підзвітності, а також мережування між собою для обміну досвідом, допомоги одне одному та плідного діалогу з партнерами.

 

Переглядів: 256
Коментарі:
*Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Новини на тему: агенція регіонального розвитку
Читайте також: