Концепція впровадження та розвитку місцевої статистики в Україні: презентовано основні положення
Концепція впровадження та розвитку місцевої статистики в Україні: презентовано основні положення

10 вересня 2024 року відбувся публічний захід «Місцева статистика в Україні: на шляху від концепції до закону». Під час заходу було презентовано концепцію та законопроєкт про місцеву статистику в Україні, які розроблено в рамках проєкту «Комплексне дослідження потреб у даних на місцевому рівні», що реалізовувався командою Центру розвитку інновацій спільно з Львівським університетом імені Івана Франка та Інститутом міста Дрогобич за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» та Міністерства розвитку громад та територій України.


До участі у заході долучилися представники органів державної влади та органів місцевого самоврядування, експерти з місцевого розвитку та статистики, представники асоціацій органів місцевого самоврядування та незалежні експерти.

 

 

Під час заходу учасники обговорили реальні приклади того, як місцева статистика впливає на регіональну політику, відновлення та розвиток громад. Однак, за результатами дослідження, 46,9% територіальних громад мають потребу в додаткових даних. Причому ця потреба є більш вираженою серед селищних (51,3%) і міських громад (47%).

 

Рівень задоволення потреби ТГ у даних за типами громад
Варіанти відповідей
Відсоток відповідей,%
у томі числі за типами ТГ
міська
селищна
сільська
Цілком  задоволені, даних достатньо
33,5
26,3
30,9
43,5
Потребуємо додаткових даних
46,9
47,0
51,3
42,2
Не задоволені, дані відсутні
19,6
26,7
17,8
14,3
Всього
100
100
100
100

Попри актуальність потреб у місцевій статистиці, її поточний стан характеризується комплексом проблем, а саме: несистемність, нестача офіційної інформації, відсутність уніфікованих форм первинного обліку, обмеження доступу до офіційних даних, відсутність єдиної системи місцевої статистики, низький рівень спроможності громад.

Відсутність методологічної і законодавчої основи формування і розвитку місцевої статистики на системній основі обумовлюють необхідність визначення концептуальних підходів до впровадження місцевої статистики з подальшим інституційним, програмно-технічним, кадровим, фінансовим забезпеченням її впровадження з урахуванням кращих міжнародних практик.

Чому це важливо?

Реалізація Концепції сприятиме трансформації системи місцевої статистики відповідно до сучасних потреб державної регіональної політики та підвищенню якості інформаційно-аналітичного забезпечення управлінських рішень щодо розвитку територіальних громад і регіонів України.

Місцева статистика - це фундамент для:

  • аналізу та прогнозування тенденцій регіонального й місцевого розвитку;
  • відновлення територій та інфраструктури;
  • планування просторового розвитку, розміщення об’єктів інфраструктури;
  • розробки та моніторингу реалізації місцевих стратегій, планів, програм соціально-економічного розвитку;
  • складання та контролю за виконанням місцевих бюджетів;
  • розробки та оцінювання ефективності регіональної, місцевої політики;
  • визначення пріоритетів і планування розвитку окремих галузей на місцевому рівні: освіти, охорони здоров'я, житлово-комунального господарства, транспорту тощо;
  • прийняття обґрунтованих управлінських рішень в інших сферах життєдіяльності територіальних громад, їх населених пунктів та районів областей України.

Концепція місцевої статистики визначає ключові напрямки, механізми та етапи формування методологічних та організаційно-правових основ функціонування і розвитку місцевої статистики в Україні з урахуванням особливостей воєнного стану, повоєнного розвитку України та виконання євроінтеграційних завдань.

Реалізація Концепції передбачає створення механізму координації діяльності та взаємодії органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших суб’єктів місцевої статистики з питань інформаційно-аналітичного забезпечення прийняття рішень щодо функціонування, відновлення і розвитку громад і територій.

Інноваційні особливості Концепції місцевої статистики:

  • акцент на використанні адміністративних даних та публічних реєстрів;
  • створення Центру місцевої статистики як незалежного органу;
  • використання геопросторових даних та ГІС-технологій;
  • впровадження стандартів ISO 371XX для оцінки сталого розвитку громад;
  • інтеграція з європейською статистичною системою.

Текст Концепції місцевої статистики в Україні доступний за посиланнями:

Нагадаємо, що Концепцію місцевої статистики в Україні було розроблено на основі опитування понад 600 громад, 50+ глибинних інтерв'ю з ЦОВВ, ОВА, асоціаціями ОМС, аналітичними центрами, міжнародними експертами з Польщі та Скандинавських країн, а також у тісній співпраці з експертним review board, який сформували провідні організації та експерти з місцевої статистики та роботи з даними.

Аналітичні матеріали, які стали основою для розробки концепції та законопроєкту доступні за посиланнями:

Аналіз потреб у місцевій статистиці

Огляд досліджень міжнародних організацій та міжнародних практик країн у сфері муніципальної та регіональної статистики

 

 

Переглядів: 410
Коментарі:
*Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Новини на тему: місцева статистика
Читайте також: