28 травня 2024
Децентралізація
Як Програма USAID DOBRE допомагає громадам Запорізької області
Як Програма USAID DOBRE допомагає громадам Запорізької області

Як повномасштабна війна вплинула на роботу Програми USAID DOBRE в Україні. Як Програма USAID DOBRE допомагає громадам Запорізької області. Яку допомогу отримають 10 партнерських громад. Чи відрізняється співпраця Програми з тиловими та прифронтовими громадами.

Про це та багато іншого говорили в програмі «На часі» в ефірі Суспільне Запоріжжя.


Гості студії:

  • Максим Бурдавіцин, заступник керівника Програми USAID DOBRE
  • Юрій Коноваленко, голова Пологівської громади
  • Сергій Каліман, голова Василівської громади

 

 

Журналіст Суспільне Запоріжжя: Чи продовжує підтримувати громади Запорізької області цього року Програма DOBRE дізнаватимемося в сьогоднішньому випуску «На часі».

Третього листопада 2023 року організація Глобал Ком'юнітіз підписала Меморандум про співпрацю із Запорізькою місцевою адміністрацією. Минуло п'ять місяців і ми вирішили дізнатися, чи підтримує і сьогодні Програма USAID DOBRE громади нашої області. Програма USAID «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» – дев'ятирічна програма, що виконується Глобал Ком’юнітіз і фінансується Агентством США з міжнародного розвитку. В Україні Програма DOBRE розпочала роботу з 2016 року. Першочерговими її напрямками є допомога громадам скористатися можливостями та подолати виклики, пов'язані з децентралізацією, а саме: сприяти відкритому та дієвому самоврядуванню, активному та ефективному залученню громадян до прийняття рішень і вироблення політик. Протягом перших шести років Програма DOBRE тісно співпрацювала із сотнею територіальних громад. Восени 2022 року USAID (Агентство США з міжнародного розвитку - ред.) продовжило програму в Україні ще на три роки, надавши додаткового фінансування в розмірі 40 мільйонів доларів США. Впродовж цих трьох років Програма DOBRE тісно співпрацює із 60-ма територіальними громадами з 10 областей України, зокрема, Запорізької. Із лютого 2022 року Програма DOBRE надає громадам, наближеним до зон бойових дій, матеріальну допомогу для задоволення їхніх нагальних потреб.

Чи продовжується нині співпраця Програми DOBRE з громадами нашої області, з огляду на те, що зросла кількість обстрілів підконтрольних населених пунктів, а частина територіальних громад усе ще лишається на під російською окупацією? Це, і не тільки, питання поставимо заступнику керівника Програми USAID DOBRE Максиму Бурдавіцину, котрий з нами на зв'язку.

Пане Максиме, Програма DOBRE в Україні вже доволі давно і тільки зміцнює свої позиції. Чому навіть повномасштабна війна не налякала проєкт?

Максим Бурдавіцин: Засновником нашої програми і основним донором є Агентство США з міжнародного розвитку – наші надійні американські партнери, і це саме вони прийняли рішення продовжити Програму DOBRE, яка мала завершитися у 2022 році. Потім було виділено додаткове фінансування саме у зв'язку із повномасштабним вторгненням. Тому відповідь дуже проста – наші американські партнери прийняли рішення більше допомагати України.

Журналіст Суспільне Запоріжжя: А як повномасштабна війни вплинула на зміни всередині самої Програми?

Максим Бурдавіцин: Повномасштабна війна дуже вплинула. Я пам'ятаю перші дні повномасштабного вторгнення і зазначу, що не було жодного дня, щоб ми припиняли роботу. Перші місяці було дуже важко, тому що ми не знали, як далі розгортатимуться події. І з перших днів з нашим партнерськими громадами, а ми працюємо в десяти областях України – як на сході, на півночі, в центрі, так і на заході, почалась волонтерська допомога. Громади західного регіону активно почали приймати людей, які виїжджали із громад, які потрапили під обстріли, під тимчасову окупацію. Це був перший важкий місяць. Але далі ми почали працювати більш системно й основною зміною в нашій програмі було те, що донором – Агентством США з міжнародного розвитку – прийнято рішення виділити майже шість мільйонів доларів на матеріальну підтримку постраждалих громад, саме на ліквідацію наслідків збройної агресії проти України. І зараз ми продовжуємо надавати таку підтримку, зокрема, і громадам, які є партнерами в Запорізькій області.

Журналіст Суспільне Запоріжжя: Скільки нині таких громад? І, якщо порівнювати з мирним часом, їх зменшилось чи збільшилось?

Максим Бурдавіцин: Зараз у нас є десять партнерських громад. Я можу назвати кожну і кожна для нас важлива. Це – Василівська, Веселівська, Гуляйпільська, Комиш-Зорянська, Кушугумська, Оріхівська, Пологівська, Чернігівська,  Широківська та Якимівська. До повномасштабного вторгнення в нас було чотири партнерські громади. І ми з цими чотирма громадами тільки почали співпрацю. Але після повномасштабного вторгнення ми додали партнерських громад. Відповідно, було виділено більше фінансування. Частина громад перебуває в тимчасовій окупації, але ми все одно з ними співпрацюємо. Вони наразі релоковані.

Журналіст Суспільне Запоріжжя: Частина громад в окупації. Тобто Ви співпрацюєте саме з адміністративною частиною, яка релокована? Щось обіцяєте, чи щось реально вже допомагаєте?

Максим Бурдавіцин: Реально допомагаємо всім десятьом громадам. Ті, що тимчасово окуповані, вони релоковані. Співпрацюємо із військовими адміністраціями, які створені на базі громад. Для десяти громад вже надана допомога приблизно на один мільйон доларів США. Це, в основному, допомога технікою. Ми доставили десять екскаваторів, електрогенератори, ручні електроінструменти, офісні меблі та обладнання для адміністрацій окупованих громад, адже їм теж потрібно облаштувати свій побут.

Журналіст Суспільне Запоріжжя: Пане Максиме, Ви згадали релоковані громади, з якими співпрацює Програма DOBRE. Ми розпитали Пологівського міського голову Юрія Коноваленка про підтримку програми. Пропоную послухати.

Юрій Коноваленко: Ми розпочали цю роботу ще в 2021 році. І до війни зробили багато роботи. Була величезна підтримка в плані допомоги розробки стратегії, проєктів, нормативних документів. Почали впроваджувати тверді проєкти, які передбачали отримання допомоги на розвиток громади. Ми запровадили до початку повномасштабної війни електронне поіменне голосування і проведення сесій ради в режимі онлайну. На стадіоні, який ми реконструювали, за підтримки Програми DOBRE встановили стільці. Отримали частину допомоги для молодіжного проєкту, для розвитку бізнесу в паркову зону закупили торговельні павільйони. І нам вже повинні були завезти обладнання на півтора мільйони, а за кошти громади ми зробили ремонт у лікарні. Це була величезна допомога, яка, на жаль, 24 лютого зупинилася. Але Програма DOBRE нас не залишила. Після того, як ми релокувалися й виїхали до Запоріжжя, апарат, міська рада, наші комунальні установи та заклади, школи, садочки і охорона здоров'я продовжує свою роботу. І актуальна на 2023 рік допомога заключалася в забезпеченні робочих місць працівників міської ради. Нам надали ноутбуки, мільтифункціональні принтери, допомогли забезпечити робочі місця. Потім пішла хвиля блекаутів і нам надали допомогу: генератори, зарядні станції, і ми на робочих місцях майже не відчували перебоїв. Ще один напрямок співпраці – ми одна з окупованих територій, яка звернулася з програмою підтримки бізнесу і на мільйон гривень отримали обладнання, для якого вже ремонтуємо приміщення. Це швейна майстерня з професійним обладнанням для наших жителів, які виїхали з громади. Ми вже знаємо наших швей, які зможуть заробити для себе. Це кравчині, які переїхали із Поліг і перебувають тут. Більше того, ми зможемо надати соціально-гуманітарну допомогу. Будемо шити одяг, прапори. Ми вже отримали обладнання. І ще громада отримала комунальну техніку: екскаватор, вартість, якого майже три мільйони. Він чекає часу поїхати і почати наводити лад у Пологах.

Журналіст Суспільне Запоріжжя: Стоїть, де саме? В Запоріжжі?

Юрій Коноваленко: В Запоріжжі, є місце зберігання.

Журналіст Суспільне Запоріжжя: Але ж техніка, якщо її не експлуатувати, то вона псується, виходить з ладу. Чи Ви її здаєте в оренду?

Юрій Коноваленко: Ми отримали техніку тиждень назад. Програма DOBRE погодила нам можливість використання техніки. І щойно ми її оформимо і буде потреба у когось в Запоріжжі чи у громад Запорізького району, то ми їм надамо в користування. Ми, маючи офіс і приміщення, де отримуємо гуманітарну допомогу і де розвантажуємо контейнери, теж зможемо там її використовувати. Та головне наше бачення – не сьогодні, так завтра, ця техніка поїде і буде наводити лад у Пологах.

Журналіст Суспільне Запоріжжя: Говоримо про те, яку допомогу отримують, зокрема, громади Запорізької області, що співпрацюють з програмою. Пане Максиме, як обирали громади, за яким принципом? Лише їхнє бажання чи були критерії?

Максим Бурдавіцин: До повномасштабного вторгнення ми обирали на конкурсних умовах. Громади подавали заявки, їх вивчала й оцінювала незалежна комісія, і таким чином вони потрапляли в програму. Але з початку повномасштабного вторгнення ми обирали громади за ступенем ушкодженості, за кількістю ВПО тощо. Це громади, які на нашу думку, були найбільш уражені. Звісно, таких громад значно більше, ми це розуміємо. Але у нас був певний ліміт.

Журналіст Суспільне Запоріжжя: Пане Максиме, Ви назвали серед громад, з якими співпрацюєте, Гуляйполе. Це одна з громад, що максимально наближена до лінії бойового зіткнення. Вона багато обстрілюється. Чи відрізняється допомога таким громадам від допомоги громадам, які віддалені від лінії бойового зіткнення?

Максим Бурдавіцин: Так, для Гуляйпільської громади ми більше надаємо допомогу для ліквідації наслідків війни: техніка, генератори, інструменти тощо. Приведу приклад із Гуляйполя, яким я вражений. Там майже не залишилось мешканців, майже всі виїхали, але голова військової адміністрації залишається там. І комунальне підприємство, яке там залишається під обстрілами – працює. Медичні працівники працюють. І коли постало питання про вивіз сміття, яке накопичується в громаді, то двірникам було тяжко залишатися, але вони сказали, якщо дасте нам бронежилети, ми будемо працювати. Це питання вирішили, і люди під обстрілами збирають сміття, вивозять його і підтримують санітарний порядок. Це свідчить про героїзм місцевих людей, які там працюють. Щодо віддалених громад, то так, допомога відрізняється. Із такими громадами ми маємо можливість більш розширено працювати. Наприклад, з Широківською громадою ми маємо можливість реалізовувати проєкти місцевого економічного розвитку, проєкти підтримки малого бізнесу. У Широківській громаді ми в процесі реалізації демонстраційного сервісного технічного простору – майстерні для профорієнтації молоді та стимулювання підприємництва. Це така міні майстерня, СТО для ремонту автомобілів, для якої ми закуповуємо обладнання. А громада шукає приміщення і встановлює обладнання, підбирає фахівців, які будуть проводити навчання для молоді, які хочуть в майбутньому отримати спеціальність та ремонтувати автомобілі. Цей проєкт ще незавершений, але сподіваюся скоро буде реалізований.

 

 

 

Журналіст Суспільне Запоріжжя: Ми продовжуємо спілкуватися з заступником директора Програми USAID DOBRE Максимом Бурдавіциним. Нагадайте будь ласка, яка мета Програми USAID DOBRE та напрями співпраці з громадами?

Максим Бурдавіцин: Мета програми USAID DOBRE – це підтримка децентралізації, зміцнення стійкості органів місцевого самоврядування. Ми маємо декілька напрямів. Ми не лише надаємо матеріальну допомогу, але й експертну. Наприклад, допомагаємо громадам розробити стратегічні плани за підтримки нашого польського партнера. Спільно з громадами розробляємо Програми комплексного відновлення, допомагаємо підготувати Програми комплексного відновлення обласним адміністраціям. Працюємо у напрямі місцевого економічного розвитку громад, підтримки послуг місцевого самоврядування, залучення громадян до прийняття рішень та життєдіяльності у громадах. Організації громадянського суспільства допомагають нам у залученні громадян. До речі, нещодавно ми обрали таку організацію і для Запорізької області – це «Хмарочос». Вона співпрацюватиме з громадами-партнерками, проводитиме для них навчання і різні заходи, працюватиме з молоддю. Також будуть реалізовані молодіжні проєкти, що дуже важливо.

Журналіст Суспільне Запоріжжя: Ви нагадали, що один із напрямів діяльності – це залучення самої громади, її жителів до адміністративних питань, щоб громадяни були більш активними, свідомими. Коли почалося повномасштабне вторгнення, чи змінилася доля участі жителів у проєктах, які реалізуються у громадах?

Максим Бурдавіцин: Для прифронтових громад залучення людей це певний виклик. Раніше це було зробити простіше, зараз важче. Але навіть у прифронтових громадах ми спостерігаємо зацікавленість людей у житті громад. Важко організувати та зібрати людей та обговорити місцеві проблеми, бо не дозволяє безпекова ситуація. Ми шукаємо інші форми співпраці. Фокус-групи чи онлайн-формати. До речі, і у наших громадах західних областей ситуація змінилася дуже, оскільки там збільшилося населення за рахунок внутрішньо-переміщених осіб. І це певний виклик для громади: і розмістити людей, і забезпечити роботою, залучити до життя вже нової громади. Залучати людей дуже важливо, тому ми працюємо з цим і в західним регіонах, і у прифронтовій зоні.

Журналіст Суспільне Запоріжжя: Які проєкти були реалізовані у громадах Запорізької області, чи є умовою співпраці співфінансування проєктів?

Максим Бурдавіцин: У Запорізькій області у межах проєкту екстреного реагування на виклики збройної агресії надано підтримку 10 громадам на суму один мільйон доларів. Це проєкти місцевого економічного розвитку, щонайменше у трьох громадах: Пологівській, Гуляйпільській, Широківській. Окрім цього, ми надаємо експертну допомогу у різних напрямах діяльності. До повномасштабного вторгнення всі проєкти ми реалізовували на умовах співфінансування. Із початком війни ми це правило скасували, оскільки розуміємо, що громади мають обмежені бюджети, вилучений «військовий» ПДФО.  Ми фінансуємо проєкти повністю.

Журналіст Суспільне Запоріжжя: Як визначається сума, яку ви направляєте до певної області? Це залежить від кількості громад, від кількості поданих проєктів, від якості проєктів?

Максим Бурдавіцин: На громади ми виділяємо однакову суму, якщо проєкти передбачають матеріальну складову. На одну громаду виділяємо 100 тисяч доларів. 10 громад по 100 тисяч доларів – це один мільйон. В інших областях приблизно така ж ситуація. Але, окрім цього, є інша допомога. Нещодавно ми підвели підсумки конкурсу проєктів міжмуніципального співпробітництва. Тобто, ми оголосили конкурс серед наших громад, 23 проєкти було подано, з них обрано чотири проєкти-переможці. Громади-переможці отримали по 100 тисяч доларів.

Журналіст Суспільне Запоріжжя: Від вас ми почули, що громади Запорізької області отримали техніку. Громади самі визначаються, що їм потрібно чи ця пропозиція йде від вас?

Максим Бурдавіцин: Громади подають заявки на те, що їм потрібно. Ми ці заявки аналізуємо, оголошуємо тендер та закуповуємо обладнання. Ми реагуємо на їхні запити та потреби. У нас є певні обмеження. Не все нам дозволено закуповувати. Наприклад, ми не можемо закуповувати китайську техніку, бо це кошти американських платників податків. Ми не можемо закуповувати дрони, бо вони можуть бути використані для військових потреб. Ми немає права на це. Ми закуповуємо речі, які пов'язані з цивільними.

Журналіст Суспільне Запоріжжя: Чи є фінансові ліміти на закупівлю техніки?

Максим Бурдавіцин: Кожна громада отримує допомогу на 100 тисяч доларів. У цьому й обмеження. Екскаватор коштує менше цієї суми.

Журналіст Суспільне Запоріжжя: Послухаємо, що розповідає про співпрацю з Програмою USAID DOBRE голова Василівської релокованої міської громади Сергій Каліман.

Сергій Каліман: Наша громада почала співпрацювати з Програмою USAID DOBRE, коли почалася війна. Міська рада виїхала у Запоріжжя, і я попросив у колег з інших громад сконтактувати з міжнародними організаціями, які підтримують громади. Через тиждень з нами зв’язалися представники Програми USAID DOBRE. Через відеоконференцію ми спілкувалися про проблеми нашої території. Нам сказали, що нам виділяють 100 тисяч доларів, і дали перелік можливостей, які можуть зробити для нашої громади. Оскільки наша громада опинилася на лінії фронту – у нас три населенні пункти зруйновані вщент, ми чітко розуміли, що у нас буде велика потреба у техніці. Ми обрали екскаватор, завдяки якому ми зможемо розбирати та вивозити залишки зруйнованих будівель, будівельне сміття.

Журналіст Суспільне Запоріжжя: Ви вже отримали екскаватор?

Сергій Каліман: Так, кілька тижнів тому отримали. На сьогоднішній день ми його поставили на зберігання. Своїм колегам з іншим громад ми готові допомагати, якщо буде необхідність у використанні техніки.

Журналіст Суспільне Запоріжжя: Екскаватор – це єдина допомога від USAID DOBRE?

Сергій Каліман: Ні, Програма також надала зарядну станції. Коли є проблеми з електроенергією, то ми маємо можливість працювати.

Журналіст Суспільне Запоріжжя: Чи плануєте співпрацювати з Програмою USAID DOBRE?

Сергій Каліман: Із Програмою USAID DOBRE ми плануємо працювати далі, і цей міжнародний партнер допоміг нам найбільше.

Журналіст Суспільне Запоріжжя: На зв’язку зі студією заступник директора Програми USAID DOBRE Максимом Бурдавіциним. Говоримо про співпрацю з громадами Запорізької області. Пане Максиме, чи можуть нові громади Запорізької області долучатися до вашої Програми чи чекати іншого часу? Чи можна подаватися?

Максим Бурдавіцин: Ні, ми не можемо брати додаткові громади. Але зараз тривають переговори з нашими донорами, щоб збільшили бюджет та щоб ми змогли допомогти більшій кількості громад. Це питання поки не вирішено.

Журналіст Суспільне Запоріжжя: Пане Максиме, як часто ви буваєте у Запоріжжі. Їздите, перевіряєте, чи достатньо моніторингу?

Максим Бурдавіцин: Із початку повномасштабного вторгнення я живу в Україні. А у Запорізькій області був у листопаді минулого року. Ми були у Кушугумській та Широківській громадах. Наші співробітники відвідують громади, які дозволяє безпекова ситуація, один раз на місяць. Минулої осені ми підписали меморандум про взаєморозуміння та співпрацю із Запорізькою військовою адміністрацією.

Журналіст Суспільне Запоріжжя: Будемо чекати, коли завершаться перемовини, щоб Програма продовжила свою роботу, бо громади Запорізької області задоволені співпрацею.

Максим Бурдавіцин: А ми дуже задоволені співпрацею і з військовою адміністрацією, і з кожною громадою. І будемо до 2025 року підтримувати 10 громад. Віримо у нашу Перемогу і у те, що допомога від американського уряду буде збільшена.

Журналіст Суспільне Запоріжжя: На зв’язку зі студією був заступник директора Програми USAID DOBRE Максим Бурдавіцин. Говорили про те, в яких напрямах продовжує співпрацю Програма з громадами Запорізької області.

Переглядів: 516
Коментарі:
*Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Новини на тему: міжнародна підтримка
Читайте також: