20 липня 2024
Децентралізація
Програма USAID DOBRE допомагає Кушугумській громаді долати виклики війни
Програма USAID DOBRE допомагає Кушугумській громаді долати виклики війни

На початку листопада Програма USAID DOBRE підписала меморандум про співпрацю та взаємодію із Запорізькою обласною військовою адміністрацією. Меморандум передбачає підтримку 10 громад Запоріжжя. На жаль, деякі з них ще перебувають в окупації, інші у зоні активних бойових дій та потерпають від постійних обстрілів. Програма USAID DOBRE постійно вивчає їхні потреби. Лише в 2023 році запорізькі громади отримають допомогу на реалізацію своїх проєктів понад один мільйон доларів. Серед 10 громад-партнерів прифронтова Кушугумська. Другого листопада тут побували керівник Програми USAID DOBRE Браян Кемпл, заступник керівника Програми Максим Бурдавіцин, старший регіональний менеджер Програми Андрій Нагорний, фахівчиня з управління проєктами та програмами в сфері розвитку громад Програми Вікторія Зубкова та фахівець із розвитку громад Програми Денис Абрамов.


Кушугумська громада розташована біля міста Запоріжжя. Попри близькість зони ведення активних бойових дій, у громаду повертаються жителі. Сьогодні тут проживають 16,5 тисяч людей, до повномасштабного вторгнення тут налічувалося понад 18 тисяч. Близько трьох тисяч жителів Запорізької області змушені були переселитися в Кушугумську громаду, яка стала для них другою домівкою.

Попри війну, в громаді якісно надаються основні послуги, працюють школи, медичні заклади, соціальні установи, поліцейська станція, є своя пожежна команда. У сучасному ЦНАПі жителям надають понад 200 різноманітних послуг, у тому числі тут планують оформлювати закордонні паспорти.

 

 

Від добровольців до повноцінної команди рятувальників

 

Зокрема, представники Програми USAID DOBRE познайомилися з роботою місцевої пожежної команди.

Як розповів керівник пожежно-рятувального підрозділу Кушугумської громади Денис Лінгур, пожежна команда утворилася в березні 2022 року на добровільній основі. Коли в громаді почалися масовані обстріли, виникла необхідність швидко ліквідовувати наслідки надзвичайних ситуацій, а найближча пожежна станція розташовувалася в Запоріжжі.

«Я запропонував знайомим долучитися до пожежної команди, відразу відгукнулися місцеві добровольці. Ми пройшли навчання в навчальному центрі ДСНС і постійно вдосконалюємо свої знання та навички. Уся наша команда, яка сьогодні нараховує 14 осіб, вміє надавати домедичну допомогу. Нині ми передаємо свої знання домедичної допомоги представникам бюджетної сфери. Допомагаємо громаді розвозити гуманітарну допомогу, підвозимо воду жителям. Півтора роки ми працювали на добровільній основі, а нині команду утримує громада за рахунок місцевого бюджету», – розповів керівник пожежно-рятувального підрозділу.

 

 

Від початку повномасштабного вторгнення пожежна команда ліквідувала близько 20 наслідків обстрілів російської федерації. На жаль, серед них були й трагічні. У серпні минулого року система С-300 влучила поряд із приватним будинком 52-річної жінки. На жаль, її не вдалося врятувати. У той же час поряд із наслідками обстрілів, у громаді фікується багато побутових пожеж – з початку року їх ліквідовано 114.

 

 

Щоб команда могла швидше та ефективніше надавати допомогу, Програма USAID DOBRE передала команді спеціальні колеса на пожежний автомобіль, який, до речі, вони відновили власними силами. А також місцеві пожежними мають змогу користуватися побутовою технікою від Програми – чайником та мікрохвильовою піччю під час цілодобових чергувань.

 

 

Щоб підсилити комунальне господарство

 

Із початку повномасштабної війни Кушугумська громада потерпає від обстрілів. За цей час зруйновано 337 домогосподарств, повністю знищено п’ять приватних будинків, чотири підприємства, чотири об'єкти комунальної власності, з яких два заклади освіти. Саме місцеве комунальне підприємство «Вічність» допомагає екфективно відновлювати пошкоджену інфраструктуру та наслідки прильотів. Представники Програми USAID DOBRE оглянули новий сучасний екскаватор-навантажувач, який передала Програма в межах проєкту екстреного реагування.

«Наше комунальне підприємство відповідає за кілька напрямків. І ми раді, що отримали дуже необхідну сучасну техніку, яка підписилить його спроможність та допоможе ефективніше виконувати роботи. Найперше, екскаватор-навантажувач задіюють у випадку надзвичайних ситуацій, прибирання завалів, які виникають після обстрілів. Окрім того, нова техніка допомагає нам в облаштуванні пішохідних доріжок, які потрібні для нашої громади. Жителям небезпечно ходити в темний час доби проїзною частиною дороги. Ще один важливий напрямок – це допомога Запорізькому комунальному підприємству «Облводоканал», який подає воду для нашої громади. Оскільки згадане підприємство має велику територію обслуговування і, на жаль, частина техніки облводоканалу перебуває на окупованих територіях, ми маємо можливість допомогти виконати ремонт систем водопостачання, задіявши екскаватор-навантажувач», – розповіла керуюча справами Кушугумської громади Анастасія Павлюк.

 

 

«Завдяки співпраці ми можемо впоратися з викликами сьогодення»

 

Оскільки громада розташована близько до зони активних бойових дій, тут облаштували сім цілодобових пунктів незламності, які забезпечують мешканців громади послугами та продуктами першої необхідності. У них можна отримати усі базові послуги безкоштовно. У випадку аварійного відключення електроенергії більш ніж на 24 години, пункти незламності стають у громаді острівцями безпеки та тепла. Допомогла їх укомплектувати й Програма USAID DOBRE. Чайники, мікрохвильові печі, водонагрівачі, пральні машини допоможуть пережити жителям надзвичайні ситуації та отримати мінімальний набір послуг. Кілька пунктів незламності оглянули й представники Програми.

«Ми почали тісно співпрацювати з Програмою USAID «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE) на початку 2023 року, але вже маємо результати, які допомогли створити кращі умови для розвитку території та комфортного проживання наших мешканців, серед яких більше 3000 внутрішньо переміщених осіб. У такий непростий час Програма надає дуже цінну підтримку. Завдяки співпраці ми можемо впоратися з викликами сьогодення. Працюємо для мешканців, плануємо розвиток прифронтової Кушугумської громади», – зазначив голова Кушугумської громади Володимир Сосуновський.

Кушугумська громада в межах проєкту екстреного реагування Програми USAID DOBRE отримала сучасну техніку, обладнання для пунктів незламності, шини для комунальної техніки на загальну суму понад три мільйони шістсот тисяч гривень.

«Найбільше, що мене вразило в Кушугумській громаді – це те, що вони планують свій розвиток, незважаючи на повномасштабне вторгнення та близькість до зони бойових дій. Підкорила їхня стійкість, адже переважно всі представники адміністрації залишилися на своїх місцях, ніхто не покинув територію й завдяки цьому жителі теж залишалися в своїй громаді. По-друге, мене вразили волонтери, які об'єдналися в пожежну команду й сьогодні допомагають громаді вже професійно ліквідовувати надзвичайні ситуації», – сказав керівник Програми USAID DOBRE Браян Кемпл.

 

 

Програма USAID DOBRE продовжить співпрацю з Кушугумською громадою до середини 2025 року.

Переглядів: 1319
Коментарі:
*Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Новини на тему: міжнародна підтримка
Читайте також: