14 червня 2024
Децентралізація
Альтернативи місцевому самоврядуванню і децентралізації немає ні в умовах миру, ні в умовах війни – тези з Форуму громад
Альтернативи місцевому самоврядуванню і децентралізації немає ні в умовах миру, ні в умовах війни – тези з Форуму громад

Роль місцевого самоврядування у побудові України, про яку ми мріємо. Цю тему обговорювали сьогодні учасники однієї з панельних дискусій на Форумі громад, організованому Всеукраїнською асоціацією об’єднаних територіальних громад.


Олександра Азархіна, заступниця Міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України, розповіла, що зараз Міністерство працює над тим, щоб синхронізувати процеси децентралізації, процеси оновлення інструментів державної регіональної політики і процеси відновлення.

«В центрі усіх цих процесів ми ставимо громаду. І перш за все це має бути багата громада. Ми хочемо сфокусуватися на тому, щоб громада була більш фінансово незалежною, навчилася заробляти гроші. Тому на центральному місці - питання місцевих податків. До того, коли ми вийдемо на етап можливості їх адміністрування, нам треба надати громадам нормальні інструменти для моніторингу, можливості належного аналізу того, що відбувається з місцевими податками. Ми говоримо не про підвищення ставки, а про те, що податки можна збирати ефективніше. Також важливе питання – інвентаризації, бо не всіх громади мають інструменти, щоб розуміти весь масштаб своєї податкової бази», - зазначила Олександра Азархіна.

На думку народного депутата України, голови підкомітету з питань адміністративно-територіального устрою Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Віталія Безгіна, щоб побудувати ефективне місцеве самоврядування, в центр усіх змін треба ставити людину.

«Коли говоримо про спроможність громад, можна спиратися на математичні, цифрові показники, в тому числі на бюджетні, але головне те, чи спроможна громада надавати якісні і доступні послуги своїм мешканцям. На нас чекають непрості роки. Об’єктивно, в цифрах, спроможність громад зменшуватиметься, бо нікуди не подінуться людські втрати, власних грошей ставатиме менше. Тому на перший план виходить спроможність громади налагодити, оптимізувати процеси всередині, щоб якість і доступність послуг не знизилася, а також здатність встановлювати та поглиблювати міжнародну співпрацю», - вважає Віталій Безгін .

 

 

За його словами, Парламент має закрити усі прогалини, які виникли в ході законодавчих змін під час війни, а також прийняти рішення, які дадуть громадам більше можливостей співпрацювати з європейськими партнерами.

Віталій Безгін нагадав, що 21 листопада Верховна Рада України ухвалила в першому читанні Проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення участі місцевого самоврядування у міжтериторіальному та транскордонному співробітництві (№9450), мета якого -надали органам місцевого самоврядування додаткові можливості залучення європейської допомоги.

«Ми знаємо про проблеми і працюємо спільно з вами, щоб їх вирішити. Але багато чого залежить і від вас самих. З 1 січня всі програми і проекти Європейського Союзу будуть відкриті для громад України. Питання в тому, чи цим скористаються лише великі міста, а маленькі громади залишиться ні з чим, чи все ж таки усі готові вчитися залучати партнерів, реалізовувати проекти. Грошей всередині надалі буде все менше, і нам треба вміти знаходити їх ззовні», - сказав народний депутат.

 

 

Керівник Офісу Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України В’ячеслав Негода також зазначив, що Україна майбутнього неможлива без міцного, спроможного місцевого самоврядування.

«Альтернативи місцевому самоврядуванню і децентралізації немає ні в умовах миру, ні в умовах війни. Це мають зрозуміти усі, особливо ті, хто любить говорити про «закручування гайок», списуючи таку необхідність на війну. У перший рік війни у місцевого самоврядування не забрали ні повноважень, ні ресурсів, і країна вистояла саме завдяки ефективним і швидким рішенням на місцях. І я не знаю жодного випадку вдалого вирішення питань з розвитку чи стійкості території без участі місцевого самоврядування.

Звичайно, зараз і центральна влада, і місцеве самоврядування мають бути зосереджені на вирішенні питань, які наближають нашу перемогу. Усе інше варто відкласти на потім. Громади, як це було з 24 лютого минулого року, повинні залишитися хабами підтримки Збройних сил України, повинні стати хабами нашої Перемоги», - вважає В’ячеслав Негода.

Щодо законодавчого врегулювання підтримки громадами збройних сил, Віталій Безгін повідомив, що проект Закону №9559-д «Про внесення змін до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування у період дії воєнного стану», який пропонує дозволити органам місцевого самоврядування надавати фінансову та матеріальну підтримку сектору безпеки і оборони, Парламент може розглянути на початку грудня. Нагадаємо, профільний Комітет рекомендував прийняти зазначений законопроект одразу в першому читанні і в цілому.

Відеозапис Форуму громад є за посиланням.

Переглядів: 337
Коментарі:
*Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Новини на тему: відновлення
Читайте також: