20 липня 2024
Децентралізація
Цифровізація для відновлення: як учасники програми «Громада 4.0» творять майбутнє країни
Цифровізація для відновлення: як учасники програми «Громада 4.0» творять майбутнє країни

Новітні технології стали рішучою відповіддю українських громад на виклики часу. Лідери цифрового руху обговорили, як програма «Акселератор цифрової стійкості «Громада 4.0» прискорила процеси диджиталізації в громадах, на фінальному заході програми.


Впродовж усієї повномасштабної війни громади України намагаються підтримувати сталий розвиток та ефективне самоврядування. Одним із чинників такої стійкості стало активне впровадження диджитал-технологій. Підтримання процесів цифровізації залишилося пріоритетним завданням муніципалітетів, адже безпосередньо впливає на розвиток усієї країни.

Державні інституції, громадські організації, бізнес-сектор розвивають ініціативи, які допомагають лідерам цифрової трансформації розробляти інструменти та імплементувати їх у роботу. З цією метою міжнародна організація SocialBoost за підтримки Міністерства цифрової трансформації України та Програми «U-LEAD з Європою» запустила програму «Акселератор цифрової стійкості «Громада 4.0».

«Разом із Міністерством цифрової трансформації, Міністерством відновлення та SocialBoost ми поставили у цій ініціативі три основні цілі, — говорить Мар’яна Семенишин, керівниця команди у відділі сталого розвитку «Програми U-LEAD з Європою». — По-перше, покращити цифрові навички фахівців, аби в кожній громаді була команда, яка може втілювати цифрові проєкти в життя. По-друге, підготувати концепції проєктів цифрової трансформації, які допоможуть громадам просувати відновлення, модернізацію на місцях. По-третє, створити спільноту однодумців, які зможуть просувати ідеї цифрової трансформації. Сподіваюсь, що нам це вдалося».

 

 

Програма «Громада 4.0», яка стартувала в березні 2023 року, передбачала сім місяців активної роботи представників органів місцевого самоврядування над концепціями проєктів цифрової трансформації. З 291 заявок організатори відібрали до участі 52 громади. Результати роботи команди-фіналістки представили на демодні 17 жовтня 2023 року, що пройшов у Києві з онлайн-трансляцією в соцмережах.

На заході громади презентували цифрові рішення для покращення муніципального управління, підвищення кібербезпеки та інших важливих аспектів діяльності муніципалітетів. Експертну оцінку проєктам давали Василь Задворний, ІТ-консультант, Product Manager ex-CEO Prozorro, Микола Скиба, експерт із питань освіти й компетенцій майбутнього Українського інституту майбутнього, експерт у програмі ЄС із питань креативних індустрій, Сергій Горблюк, державний експерт директорату розвитку Національної програми інформатизації Міністерства цифрової трансформації України.

Усього концепції проєктів цифрової трансформації презентувала 21 команда:

 • Гайворонська громада, Кіровоградська область — чат-бот «Мандруй Гайворонщиною», який допоможе мешканцям і туристам знайти всю необхідну інформацію для комфортної подорожі.
 • Таращанська громада, Київська область — цифровий реєстр земельних ділянок громади з інвестиційними паспортами вільних ділянок.
 • Володарська громада, Київська область — універсальна онлайн-платформа для зручних та доступних публічних послуг.
 • Березнянська громада, Чернігівська область — система е-документообігу, яка забезпечить сучасну маршрутизацію та прозору роботу з документами.
 • Горохівська громада, Волинська область — єдина платформа для організації та управління освітнім процесом закладів освіти України «SMART школа».
 • Бориславська громада, Львівська область — інтерактивна інвестиційна карта громади для автоматизації управлінської діяльності.
 • Бобровицька громада, Чернігівська область — система поіменного електронного голосування для автоматизації роботи міської ради в процесі підготовки та проведення засідань сесій.
 • Кельменецька громада, Чернівецька область — система електронного документообігу, що використовує цифрові технології для створення, обробки, зберігання, передачі та управління документами.
 • Рогатинська громада, Івано-Франківська область — мобільна цифрова громада, що передбачає створення ЦНАПу, впровадження телемедицини та розвиток культурно-просвітницьких хабів.
 • Герцаївська громада, Чернівецька область — мультифункціональний громадський простір та онлайн-платформа для молоді, вимушених переселенців та колишніх військових.
 • Липоводолинська громада, Сумська область — інтерактивна інвестиційна карта з інформацією про інвестиційний, інфраструктурний та ресурсний потенціал громади.
 • Лозуватська громада, Дніпропетровська область — панель керівника громади з публічною інформацією для команди сільської ради та зовнішніх користувачів.
 • Шабівська громада, Одеська область — електронна система «Шабо в цифрі» з найактуальнішими послугами для громадян, бізнесу та взаємодії між працівниками ОМС.
 • Світловодська громада, Кіровоградська область — інтеграція проєкту електронного документообігу в органи місцевого самоврядування громади.
 • Гірська громада, Київська область — ГеоХаб — мультифункціональний інструмент управління громадою та взаємодії з мешканцями, який допоможе здійснювати більш ефективне управління.
 • Синевирська громада, Закарпатська область — туристичний вебресурс «Майстер відпочинку» із сервісом плануванням відпочинку.
 • Уланівська громада, Вінницька область — проєкт розвитку мережі віддалених робочих місць ЦНАПу.
 • Коблівська громада, Миколаївська область — мобільний додаток «Курорти Коблеве» з інформацією про туристичні місця, події, транспорт, проживання.
 • Кіптівська громада, Чернігівська область — автоматизація управлінської діяльності та систем управління ресурсами громади.
 • Менська громада, Чернігівська область — «Цифровий щит», який захищатиме від кіберзагроз е-ресурси органу місцевого самоврядування громади.
 • Шепетівська громада, Хмельницька область — вдосконалення матеріально-технічного забезпечення адміністраторів ЦНАПу та впровадження автоматизованої електронної черги.

Гості та глядачі заходу, серед яких були представники державних структур, бізнесу, громадських організацій, медіа, зазначили великий потенціал представлених проєктів. Виконавчий директор міжнародної організації SocialBoost Віктор Гурський також підкреслив професійну підготовку спікерів:

«Для громад-учасниць цифровізація стала реальністю, а для деяких фахівців навіть способом життя. І це саме те, чого ми прагнули. SocialBoost завжди мав на меті цифровізацію суспільства. Цього разу разом із партнерами ми акумулювали та передали наші знання в акселераційній програмі, яка допомогла учасникам створити власні диджитал-проєкти. Завдяки такому цифровому розвитку громади змогли нанести себе на мапу — для інвесторів, партнерів, донорів, міжнародних організацій та інших громад».

 

 

Шлях українських громад до цифровізації є частиною великого національного цифрового руху. Заступник Міністра цифрової трансформації України з питань євроінтеграції Валерія Іонан вкотре підкреслює велику мету побудувати зручну цифрову державу, що неможливо зробити без участі регіонів:

«Наша ціль — мати цифрового лідера в кожній громаді. Це людина, яка має бажання розвивати й розвиватися, буде робити громаду стійкою до викликів часу, привабливою для інвестицій, а також працюватиме над розвитком цифрової грамотності в громадах. Це потрібно для того, аби будувати країну майбутнього, сучасну й технологічну, у якій кожний українець буде в центрі всіх послуг».

 

 

Диджитал-інструменти є необхідністю не лише сьогодення, а й майбутнього. Завдяки цифровій трансформації громади допомагають усій країні оптимізувати процеси післявоєнної відбудови.

«Відновлення не може бути простим, ми повинні підходити до цього розумно, повинні впроваджувати прозорість, підзвітність, попередження корупції. В цьому допомагають цифрові інструменти, — каже Віталій Проценко, заступник начальника відділу регіонального розвитку та відбудови Департаменту стратегічного планування та регіональної політики Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України. — На державному рівні міністерством впроваджуються три ключові інструменти для відновлення: реєстр пошкодженого та знищеного майна, державна екосистема управління відбудовою DREAM, геоінформаційна система регіонального розвитку. Громади ж в свою чергу впроваджують свої цифрові інструменти, і ми бачимо їх на практиці. Така спільна робота над цифровізацією сприятиме швидкому відновленню України».

В історичний момент, коли кожна громада стоїть перед необхідністю оптимізувати процеси та підтримати мешканців, цифрові інструменти стають необхідною умовою розвитку. Ініціативи з диджитал-розвитку, як-то програма «Громада 4.0», надають громадам можливість покращити свої технологічні навички, створити інклюзивні сервіси та встановити міцні партнерства. Такі послідовні кроки є частиною великого шляху до цифрової держави.


Програма «Акселератор цифрової стійкості Громада 4.0» реалізується міжнародною організацією SocialBoost за підтримки Міністерства цифрової трансформації України та Програми «U-LEAD з Європою».

Переглядів: 1079
Коментарі:
*Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Новини на тему: електронне врядування
Читайте також: