17 липня 2024
Децентралізація
Міські Сади Перемоги: як працює комунальна теплиця у Полтаві
Міські Сади Перемоги: як працює комунальна теплиця у Полтаві

Ще до початку повномасштабної війни розвиток міського городництва в Полтаві та залучення до нього містян були важливими напрямками роботи Інституту розвитку міста. Посилення продовольчої безпеки міста стало ще більш актуальним після 24 лютого 2022 року, коли Полтава стала прихистком для великої кількості внутрішніх переселенців. ВПО розмістили у комунальних закладах міста, де створили тимчасові прихистки. Окрім створення умов проживання, не менш нагальним питанням стало забезпечення новоприбулих людей якісними харчовими продуктами.


Аби забезпечити ВПО свіжою зеленню й овочами, Інститут розвитку міста вирішив створити комунальний сад-город та звернувся за допомогою до ініціативи Сади Перемоги проєкту SURGe, що фінансується Урядом Канади. До розробки концепції проєкту долучилися й місцеві жителі: студенти, викладачі, ВПО, працівники комунальних установ та інші небайдужі полтавчани. Після обговорення було прийнято рішення,  що комунальний сад-город повинен не лише забезпечувати харчовими продуктами ВПО, але й стати місцем для відпочинку й активностей мешканців міста.

 

 

Місцева команда проєкту разом з експертами Садів Перемоги створили концепцію розвитку території та конкретні етапи її реалізації: сьогодні міський сад-город став центром популяризації міського городництва та культури підтримки продовольчої безпеки, де мешканців міста навчають базовим навичкам вирощування. Для облаштування саду міська рада виділила майже 1 га в центрі Полтави – частину території занедбаного комунального тепличного господарства.

 

 

Першим кроком для створення міського простору стала підготовка території. Експерти Інституту розвитку міста разом з небайдужими мешканцями й волонтерами провели спільну толоку та розчистили територію, облаштували відкриті грядки й висадили рослини, а також – встановили вуличні меблі.

Частину території саду-городу – 200 кв. м – використали для облаштування комунальної теплиці, яку встановили за ініціативи Інституту розвитку міста Полтава у партнерстві з Полтавською міською радою та  ініціативою Сади Перемоги проєкту SURGe, за фінансової підтримки компанії Corteva Agriscience. Нова теплиця стала місцем єднання полтавчан навколо теми міського городництва: тут проводять практичні заняття для дорослих та дітей, екскурсії, тематичні заходи, а школярі вивчають правила догляду за рослинами й самостійно вирощують власну городину.

 

 

Цього сезону працівники КП «Декоративні культури» посадили у теплиці та на відкритих грядках помідори, огірки, перець, гарбузи, кабачки, багаторічні трави, різні види зелені, квасолю та редиску. Отриманий врожай Інститут розвитку міста передає до 8 прихистків для ВПО, де проживає 442 переселенці та переселенки.

 

До роботи в саду може долучитися кожен, головне – мати бажання! Аби відволіктися від проблем та стати ближчими до природи, полтавчани приходять до міського саду-городу цілими родинами – так інтерес до садівництва плекають й серед маленьких українців.

“Думаєш, я зараз прийду подивлюся, що там, і їздити більше не буду. Але діти щосуботи запитують: “Ну що, ми їдемо в сад-город?”. На прикладі батьків вони бачать, що потрібно дбати не тільки про себе та свій будинок, але й про свою вулицю, про своє місто”, - ділиться полтавчанка пані Світлана.

Більше про роботу міського саду-городу в Полтаві дивіться у телесюжеті:

 

 

Якщо ви також хочете посилювати продовольчу безпеку у своїй громаді, можете ознайомитися з типовою програмою «Підтримка самозабезпечення громади харчовими продуктами на 2023-2024 роки» на сайті ініціативи «Сади Перемоги»: https://sadyperemohy.org/standard-local-program/ та перетворити свої бажання в дії.

Більше про продовольчу безпеку в громадах


Сади Перемоги – всеукраїнська ініціатива, яку у 2022 році запустив проєкт Уряду Канади в Україні «Супровід урядових реформ в Україні» (SURGe), що реалізується компанією Alinea International Ltd. Ініціатива спрямована на забезпечення продовольчої безпеки громад та підтримку реалізації проєктів з садівництва та городництва. 

Переглядів: 1945
Коментарі:
*Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Новини на тему: продовольча безпека
Читайте також: