Муніципальна реформа в контексті євроінтеграції України: позиція влади, науковців, профспілок та громадськості - тези конференції
Муніципальна реформа в контексті євроінтеграції України: позиція влади, науковців, профспілок та громадськості - тези конференції

25 серпня 2023 року в рамках відзначення Дня Незалежності України відбулася VII Всеукраїнська науково-практична конференція: «Муніципальна реформа в контексті євроінтеграції України: позиція влади, науковців, профспілок та громадськості».


Конференцію організувала Академія праці, соціальних відносин і туризму (АПСВТ) за підтримки Проєкту USAID «Підвищення ефективності роботи і підзвітності органів місцевого самоврядування» («ГОВЕРЛА»).

Метою конференції було формування єдиного бачення напрямів муніципальної реформи в Україні відповідно до європейських принципів і стандартів на основі зіставлення позицій із цього питання влади, науковців та інститутів громадянського суспільства, зокрема профспілок, асоціацій органів місцевого самоврядування, громадських організацій тощо.

У заході взяли участь близько 300 представників органів державної влади та органів місцевого самоврядування, науковців, громадських активістів, представників вищих навчальних закладів та наукових установ міст Києва, Запоріжжя, Дніпра, Львова, Полтави, Харкова, Хмельницького, Одеси.

Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук письмово звернувся до учасників конференції:

«З початком повномасштабної війни, розв’язаної російським агресором, місцеве самоврядування стикнулося з новими викликами, що значно ускладнюють проведення муніципальної реформи: на органи місцевого самоврядування покладені додаткові завдання щодо запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, значна кількість територіальних громад опинилася в зоні воєнних дій або на тимчасово окупованій території, виникла низка питань щодо організації взаємодії місцевих рад з воєнними адміністраціями тощо». Пан Стефанчук висловив упевненість, що професійна, наукова дискусія сприятиме реалізації заходів та досягненню мети реформи місцевого самоврядування.

Голова Комітету ВРУ з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олена Шуляк зазначила, що для парламентарів дуже важлива позиція інститутів громадянського суспільства при розробці пропозицій щодо вдосконалення законодавства про місцеве самоврядування в Україні:

«Торішні пропозиції, напрацьовані в рамках VI Всеукраїнської конференції, передані народним депутатам України і будуть взяті до уваги при розробці відповідних законопроєктів. Надзвичайно важливо говорити з таким широким колом суб’єктів (і органами влади, і громадами, і науковцями, і профспілками, і громадськістю) про муніципальну реформу, яка має бути однією з основних у процесі євроінтеграції України».

 

 

Заступниця Міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександра Азархіна відзначила важливість проведення подібних наукових заходів із залученням представників державної влади, територіальних громад, науковців, профспілок та громадськості. Пані Олександра повідомила про готовність працювати із законодавчими пропозиціями та ініціативами, які будуть напрацьовані за результатами конференції. При цьому пані Азархіна окреслила низку питань, на які варто звернути увагу науковців та експертної громадськості в контексті актуалізації Державної стратегії регіонального розвитку України». Олександра Азархіна також підкреслила, що реалізація політики згуртованості має забезпечити дієві відносини між державою, громадами та громадянами».

Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан сказав:

«Важливим є долучення наукової спільноти до аналізу тих законопроєктів, які стають законами і за якими ми живемо, за якими працюють органи місцевого самоврядування. Така наукова позиція є ключовою в питанні визначення перспектив розвитку муніципального законодавства, а також в обранні кращих світових практик. Я хотів би наголосити на тому, що наші іноземні партнери хочуть бачити чітку стратегію децентралізаційної реформи, тому необхідно зараз виконати два завдання: по-перше, не допустити згортання децентралізації та, по-друге, поглибити децентралізацію. І обговорення таких змін має ґрунтуватися на позиції широкого кола осіб, зокрема і на такому рівні, як конференції про муніципальну реформу, які проводить Академія праці, соціальних відносин і туризму».

Також під час конференції вже традиційно було оголошено результати й нагороджено переможців Всеукраїнського конкурсу «Краща наукова праця з проблематики муніципального права». Основою тематичних напрямів досліджень вчених стали результати опитування територіальних громад щодо актуальних проблем місцевого самоврядування, яке було проведено напередодні конкурсу.

В.о. заступника керівника Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» Ігор Санжаровський сказав:

«Метою конкурсу є забезпечити сталість і практичне значення досліджень проблем законодавчого забезпечення діяльності органів місцевого самоврядування, щоб результати дослідження стали основою для законодавчих пропозицій чи змін у цій сфері. Саме тому вже вдруге основою тематичних напрямів досліджень учених стали результати опитування керівників територіальних громад щодо актуальних проблем місцевого самоврядування, яке було проведено напередодні конкурсу. Проєкт USAID «ГОВЕРЛА» продовжуватиме підтримувати цю діяльність, адже дуже важливо, щоб наукові праці, як високодосвідчених науковців, так і молодого покоління юристів, зробили свій внесок у розбудову муніципального правового поля й усунення тих прогалин, які ще в ньому зустрічаються».

Учасники конференції обговорили результати досліджень переможців конкурсу, основні виклики і проблеми, зумовлені війною і з якими стикаються громади, а також перспективи їх подолання. Учасники також погодилися і надалі продовжувати науково-практичні дискусії такого змісту, які спрямовані на отримання якісних законодавчих пропозицій задля сталого розвитку територіальних громад.

 

Переглядів: 1732
Коментарі:
*Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Новини на тему: Олена Шуляк
Читайте також: