17 липня 2024
Децентралізація
Як Сади Перемоги підтримують вимушених переселенців на Хмельниччині

За останні півтора роки Центр надання соціальних послуг у Волочиську, що на Хмельниччині, став прихистком для 45 внутрішніх переселенців, які були змушені залишити свої домівки та рятуватися від жахів війни.

На початку Центр не був готовий прийняти таку кількість ВПО, адже всіх потрібно було забезпечити триразовим харчуванням та свіжими продуктами. Тому Лариса Гуцал, директорка Центру, звернулася за допомогою до ініціативи Сади Перемоги проєкту SURGe, що фінансується Урядом Канади. Якраз в той час ініціатива активно шукала міські громади, які готові були працювати задля посилення своєї продовольчої безпеки, і Волочиськ з радістю підтримав таку ідею.

Так, восени 2022 року Сади разом із партнерами Seed Programs International (SPI) передали Центру насіння, матеріали для високих грядок та бочки для квашення овочів. А навесні цього року працівники Центру разом з його мешканцями змогли облаштувати грядки на території установи. Сьогодні з вирощеного врожаю вже готують смачні обіди в їдальні Центру та готуються використати бочки для квашення овочів.

 

 

 

Волочиська міська рада також підтримала ініціативу Центру та виділила 20 соток землі під городництво й вирощування овочів для обідів ВПО. Цього року ділянку засадили картоплею, буряком, морквою, кабачками, огірками, помідорами та зеленню.

 

 

 

Вимушені переселенці активно долучаються до роботи на городі: так вони проводять час з користю та мають можливість більше спілкуватися. Одна з них – пані Катерина з Лиману, яка у 2022 році разом із чоловіком залишила свій дім через війну. Вона дуже любить землю, адже раніше разом з чоловіком доглядали грядки біля свого будинку й працювали на дачі, де вирощували городину для себе та дітей.

Оселившись у Центрі, пані Катерина стала долучатися до роботи на городі.

«Навіщо сидіти без діла? Поки можу рухатися і бути корисною – буду щось робити та допомагати», – ділиться пані Катерина.

Зізнається, що робота на городі для неї – це задоволення, і в такий спосіб вона піднімає собі настрій.

 

 

 

Пан Олександр з Харківщини також допомагає вирощувати городину. Він вирішив евакуюватися у квітні минулого року, коли перестали працювати місцеві магазини та не було що їсти.

«Я сам сільський, виріс у селі, тому також взявся допомагати. Ось ми посадили картоплю, а дівчата – буряк. Восени чекаємо на врожай», – розповідає чоловік.

У Центрі також проходять реабілітацію діти з інвалідністю. Цієї весни вихователі разом з дітьми облаштували та засіяли пряно-овочеві високі грядки. Тепер діти кожного дня можуть спостерігати як ростуть рослини та доглядати за ними, а з врожаю в їдальні для них готують корисні вітамінні салати.

«Сади Перемоги – це не лише про продукти харчування, а й соціальну інтеграцію та психологічне розвантаження», – зазначає Інна Мисан, завідувачка відділу Центру.

 

 

 

Більше про допомогу ВПО та чому Волочиськ долучилися до ініціативи «Сади Перемоги» – у сюжеті Суспільного: 

 

 

Якщо Ви також хочете посилювати продовольчу безпеку у своїй громаді - ознайомтеся з типовою програмою «Підтримка самозабезпечення громади харчовими продуктами на 2023-2024 роки» на сайті ініціативи «Сади Перемоги»: та перетворіть свої бажання в дії.

Більше про продовольчу безпеку в громадах


Сади Перемоги – всеукраїнська ініціатива, яку у 2022 році запустив проєкт Уряду Канади в Україні «Супровід урядових реформ в Україні» (SURGe), що реалізується компанією Alinea International Ltd. Ініціатива спрямована на забезпечення продовольчої безпеки громад та підтримку реалізації проєктів з садівництва та городництва. 

Переглядів: 3520
Коментарі:
*Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Новини на тему: продовольча безпека
Читайте також: