Розвиток під час війни: Як працюють Сади Перемоги в Пирятинській громаді

Ще до повномасштабної війни розвиток місцевої харчової переробки та виготовлення продуктів довготривалого зберігання стали пріоритетом для Пирятинської громади[1]. Після 24 лютого 2022 року громада переконалась, що цей напрямок потрібно лише посилювати.


Коли керівництво громади дізналося про ініціативу Сади Перемоги - не стали зволікати, і разом з експертами Садів розробили та почали реалізовувати програму з підтримки самозабезпечення жителів продуктами харчування.

Знайти фінансування для реалізації проєкту з переробки громада змогла дякуючи участі у грантовому конкурсі “Сади Для Перемоги”, що був спрямований на підтримку ініціатив для посилення продовольчої безпеки[2].  Переможцями конкурсу стали 8 громад з 5 областей України, однією з яких була Пирятинська. В рамках конкурсу, за співфінансування, організатори придбали переможцям необхідну техніку й обладнання, а також надавали консультативну підтримку для реалізації проєктів.

Пропозицію облаштувати міні-цех для переробки овочево-ягідної продукції подала місцева підприємиця Світлана Петровська, і за підтримки місцевої влади та  КП “Агенція розвитку Пирятинської громади” підготувала відповідний проєкт, що став одним з переможців  конкурсу “Сади Для Перемоги”.

“Ідея виготовляти пастилу з’явилася давно: хотілося, аби родина та друзі могли куштувати корисні домашні солодощі з наших, українських фруктів. Потім вирішили масшабуватися та розширити виробництво, тому подали заявку на конкурс“, - розповідає пані Світлана.

 

 

У рамках гранту громада отримала сублімаційну сушарку, дегідратор для м'яса, фруктів, пастили та сухих пайків. Світлана з родиною взяли на себе витрати з облаштування приміщення, отримання дозволів і підготовку технологічних карт, та придбали решту потрібного обладнання.

Сьогодні на сімейному виробництві проходить процес апробації: пані Світлана разом з родиною тестують та вдосконалюють рецептуру. У майбутньому, крім пастили, яблучних чипсів, цукатів та чурчхели, планують виготовляти ще 15 типів продукції, зокрема сухі супи та борщ.

Тішиться пані Світлана, що в майбутньому з’явиться змога залучити ще двох працівників та допомогти людям отримати роботу у ці непрості часи.

У виграші від облаштування міні-цеху і місцеві господарі, адже для виготовлення продукції використовуються виключно фрукти та овочі, вирощені на території громади. Так, смаколики виробляються з натуральної сировини, без додавання цукру та консервантів.

“Ми дуже пишаємося тим, що вся наша продукція – локального виробництва: фрукти та овочі ми купуємо у місцевих виробників та підприємців. Для нас важливо, аби наші споживачі отримували лише найкращу якість”, - коментує пані Світлана.

 

 

 

Частину продукції планують закуповувати місцеві школи та психоневрологічні інтернати, частину будуть реалізовувати у кафе та на зупинках громадського транспорту під брендом “Легумінка”, який розробила донька Світлани, Марина.

 

 

 

 

Окрім успішної співпраці із Садами Перемоги, наприкінці 2022-го Пирятинська міська рада продовжила реалізацію проєкту по Ініціативі “Мери за економічне зростання”. Так, завдяки гранту громада змогла закупити 67 теплиць з системою крапельного зрошення, які на конкурсній основі роздала мешканцям та забезпечила їх насінням.

Також за власною ініціативою Пирятинська громада створює додаткові умови для збуту харчової продукції невеликих локальних виробників, адже їм набагато складніше  потрапляти на полиці магазинів.

“Завдяки підтримці ініціативи Сади Перемоги та співпраці з місцевим бізнесом наша громада стає все більш незалежною від продовольчої ситуації на ринку”, – радіє Михайло Мельниченко, заступник Пирятинського міського голови.

Якщо Ви також хочете посилювати продовольчу безпеку у своїй громаді, можете ознайомитися з типовою програмою «Підтримка самозабезпечення громади харчовими продуктами на 2023-2024 роки» на сайті ініціативи «Сади Перемоги»: https://sadyperemohy.org/standard-local-program/  та перетворити свої бажання в дії!


Сади Перемоги – всеукраїнська ініціатива, яку у 2022 році запустив проєкт Уряду Канади в Україні «Супровід урядових реформ в Україні» (SURGe), що реалізується компанією Alinea International Ltd. Ініціатива спрямована на забезпечення продовольчої безпеки громад та підтримку реалізації проєктів з садівництва та городництва. 

 

Більше про продовольчу безпеку громад

 


[1] Спільно з КП “Агенція розвитку Пирятинської громади” та ГО “Інститут громадянського суспільства” було підготовлено проєктну пропозицію “Розбудова ланцюжків доданої вартості у молочному та ягідному кластерах Пирятинської громади для розширення економічних можливостей молоді та сільських жителів та еко-орієнтованого зростання”. Проєкт подали на конкурс, який проводився Ініціативою “Мери за економічне зростання” в рамках Східного партнерства ЄС. Буквально перед початком повномасштабної війни громада отримала підтвердження, що стала переможцем.

[2] Конкурс проводився у 2022 році ініціативою Сади Перемоги проєкту SURGe Project та Фондом "МХП-Громаді" за підтримки Міністерства аграрної політики та продовольства України.

15.08.2023 - 12:02 | Переглядів: 3443
Розвиток під час війни: Як працюють Сади Перемоги в Пирятинській громаді

Теги:

продовольча безпека історії війни

Область:

Полтавська область

Громади:

Пирятинська територіальна громада

Джерело:

Читайте також:

22 січня 2025

Субвенція для професійного розвитку вчителів НУШ: ключові деталі

Субвенція для професійного розвитку вчителів...

У 2025 році на підвищення кваліфікації вчителів «Нової української школи» виділили 150 млн грн....

22 січня 2025

Політика згуртованості ЄС після 2027 року: що пропонує Польща і чому це важливо для України

Політика згуртованості ЄС після 2027 року: що...

З 1 січня по 30 червня 2025 року Польща головує в Раді Європейського Союзу. Одним із ключових пріоритетів польського...

21 січня 2025

У Черкасах обговорили реформу старшої школи: створення мережі академічних ліцеїв

У Черкасах обговорили реформу старшої школи:...

17 січня в Черкасах відбулося громадське обговорення реформи старшої школи. У заході взяли участь представники...

21 січня 2025

Молодь з прифронтових територій та малих міст і сіл отримає гранти до $1500 на розвиток бізнесу: які умови

Молодь з прифронтових територій та малих міст і...

Громадська організація uBoost, за підтримки фонду Razom, запускає безкоштовну освітню програму «Створюй тут!» для...