15 червня 2024
Децентралізація
Виграти грант. Історії успіху громад заходу України

Історії успіху Косівської, Кутської та Зимноводівської громад із залучення грантової допомоги.


 

 

Як туристичний регіон став прихистком для переселенців

 

Косівська міська територіальна громада, що в Івано-Франківській області, до повномасштабного вторгнення росії ― це мальовнича гірська туристична зона, з популярними маршрутами та відпочинковими базами, адже 54 відсотки площі громади перебуває під лісами.

 

 

«З перших днів війни ми не стали винятками, у нас відбувся спонтанний приїзд внутрішньо переміщених осіб. Багато з них вже колись тут бували й по хорошій пам`яті повернулися саме до нас», ― розповідає голова Косівської міської територіальної громади Юрій Плосконос.

Кількість зареєстрованих осіб становила орієнтовно 6700. Тож перед громадою постало важке завдання ― прийняти усіх і створити комфортні умови. Частина переселенців поселилися в садибах зеленого туризму, у приватному секторі, турбазах.

«Ми ж організували прийом внутрішньо переміщених осіб у шести школах громади. На піку одномоментно тут перебувало понад 400 людей. Всього через комунальні заклади в нашій громаді пройшло понад 1000 внутрішньо переміщених осіб», ―  пригадує сільський голова.

Та наприкінці літа уряд оголосив про відновлення навчального процесу. Тож та кількість внутрішньо переміщених осіб, яка проживала в школах, мусила швидко знайти альтернативу.

«У нас пустувало одне приміщення, але воно, на жаль, повністю було непридатним для життя. Тож ми звернулися до давнього партнера ― Програми «U-LEAD з Європою», які допомогли написати грантовий проєкт і, в результаті, виграти», - говорить Юрій Плосконос.

Невдовзі в приміщенні, яке не мало жодних комунікацій, зможе комфортно проживати до 40 переселенців. Голова Косівської міської територіальної громади переконаний, що косівцям не вдалося б так швидко досягти цього результату, якби не допомога експертів «U-LEAD з Європою» та міжнародних фондів.

 

Медицина для горян. Як кутівці отримали реанімобіль

 

Кутська селищна територіальна громада, що на Івано-Франківщині, утворилась лише кілька років тому, але за цей час встигла подолати багато викликів. Один з них ― доступ кутівців з гірської місцевості до медицини.

 

 

«В Кутах функціонує міська лікарня, але багатьом людям похилого віку з гірських населених пунктів, які живуть на присілках, важко туди дістатись», ― розповідає Дмитро Павлюк, голова Кутської селищної ради

Тож громада звернулась до Івано-Франківського офісу «U-LEAD з Європою», які запропонували написати грантовий проєкт для отримання реанімобіля.

«Нам дуже допомогли консультаційно. Молода ефективна команда допомогла отримати справжню мобільну бригаду», - говорить Дмитро Павлюк.

Вже понад три місяці реанімобіль працює не лише в Кутській територіальній громаді, а й в сусідніх населених пунктах.

«Ми, ще на місці складаємо план виїзду, щотижнево детальний маршрут, обговорюємо його з працівниками фельдшерсько-акушерських пунктів, амбулаторій. Робимо виїзди двічі-тричі на тиждень не лише на до них, а й на дім, до важкохворих та лежачих», ― розповідає Василь Бурнюга, керівник мобільної бригади.

Реанімобіль укомплектований усім потрібним і, що важливо, адаптований до вимкнень електроенергії. За один виїзд бригада може прийняти 50-60 людей: оглянути, зробити УЗД, кардіограму, визначити рівень цукру крові.

«За три місяці мобільна бригада оглянула понад 800 осіб, з них 120 внутрішньо переміщених осіб. Ми максимально зробили все можливе, аби переселенці почували себе як вдома не лише в побуті, а й в плані свого здоров'я», - говорить Василь Бурнюга.

Кутська територіальна громада має в складі 7 сіл і п'ять із них має статус гірського населеного пункту. Тож сільський голова переконаний, що завдяки отриманій допомозі з`явилась можливість охопити максимально медичними консультаціями кутівців.

 

Не їжею єдиною. Чи потрібні перукарні та пральні в сільських громадах

 

Зимноводівська територіальна громада, що на Львівщині, за населенням є однією з найбільших в Україні сільських громад. Чого не скажеш про її територію. Адже на 30 квадратних кілометрах проживає понад 22 000 населення. З повномасштабним вторгненням росії кількість людей зростала щоденно.

 

 

«Наша громада почала приймати внутрішньо переміщених осіб. Основна частина з них зупинялася в нас на короткий час, зупинялася в готелі, в садочках, перебуваючи від декількох днів до тижнів», ― пригадує начальник відділу соціально-економічного розвитку Зимноводівської територіальної громади Левко Ванькович.

Громада не розгубилась і була готова надавати внутрішньо переміщеним особам речі першої потреби: харчі, одяг, засоби гігієни. Згодом зрозуміли, що цього недостатньо.

«Люди не мали можливості постригтися чи навіть випрати одяг. Тож у нас виникла ідея організувати соціальну пральню та перукарню для внутрішньо переміщених осіб та для малозабезпечених груп нашої громади», - говорить Левко Ванькович.

Організація Зимноводівської громади «Добра ініціатива» звернулася до Програми «U-LEAD з Європою», з якими мали успішний досвід співпраці ще з 2019 року, з проханням допомогти написати грантову заявку. Левко Ванькович переконаний, що завдяки допомозі спеціалістів «U-LEAD з Європою» громада змогла виграти цей грант.

«Ми стараємося тримати оборону, допомагати всім, хто цього потребує. А завдяки допомозі західних партнерів наша мотивація до роботи на шляху до перемоги лише підсилюється», - зазначає Левко Ванькович.

Переглядів: 3364
Коментарі:
*Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Новини на тему: історії війни
Читайте також: