17 червня 2024
Децентралізація

Громада Запорізької області впроваджує комплекс заходів для зміцнення громадського здоров’я

У Чернігівській громаді Запорізької області у 2022 році реалізуються одразу кілька програм та проєктів, спрямованих на підтримку громадського здоров’я та підвищення обізнаності мешканців щодо профілактики, вакцинації та надання першої домедичної допомоги.


Як повідомили у Регіональному офісі «U-LEAD з Європою» у Запорізькій області, Чернігівська громада стала однією з 12 громад України та єдиною в області, команда якої взяла участь в менторській програмі U-LEAD «Громадське здоров’я для громад», яку реалізовувала Школа охорони здоров’я Києво-Могилянської академії.

А по завершенню навчання громада успішно захистила перед менторами проєкт «Покращення охоплення скринінговими програмами первинної медичної допомоги жителів громади», який реалізовуватиме коштом місцевого бюджету.

- Сфера громадського здоров’я дотична до всіх напрямків життєдіяльності громади. Щоб вибудувати ефективну систему, наші фахівці долучаються до різних навчальних програм та курсів. Однією з таких програм була менторська програма U-LEAD, в результаті якої ми напрацювали проєкт і програму підтримки громадського здоров’я, - розповіла Людмила Веремій, заступниця голови Чернігівської селищної ради Запорізької області.

Чернігівська громада об’єднала 41 населений пункт, на території яких проживають 15,8 тисяч населення. У громаді є Центр ПМСД, який включає 4 амбулаторії загальної практики / сімейної медицини і 9 ФП, лікарня вторинного рівня (колишня районний заклад). При цьому спостерігається перенавантаження лікарів та невдоволення жителів громади медичним послугами та станом свого здоров’я.

Саме тому тут вирішили працювати на упередження хвороб та підвищення обізнаності мешканців щодо їх профілактики. Одним з основних завдань проєкту є інформаційно-роз’яснювальна робота щодо вчасних скринінгів, обстежень, вакцинації та попередження захворювань.

Завдання лікарів - налагодити інформаційно-роз’яснювальну роботу, напрацювати разом із активістами пам’ятки для пацієнтів відповідно до патологій, які вони мають, а також скласти інформаційні картки щодо вакцинацій, профілактики ускладнень.

Окремим блоком в проєкті йде робота із школярами.

- Учнів 5-6 класів пілотного опорного закладу з вересня будемо вчити вимірювати тиск, температуру та розпізнавати ознаки серцевого нападу або загострення інших хвороб. Дитина має розуміти, що робити, коли в бабусі тиск 160 або підвищилася температура, і вчасно викликати швидку або подзвонити батькам, або дати пігулку і воду. Це для того, щоб у непередбачуваних ситуаціях дитина не панікувала, а мала чіткий план дій, - розповіла Людмила Веремій.

Заняття для школярів проводитимуть сімейна медсестра амбулаторії та лікар, а навчання будуть проходити на базі місцевої амбулаторії.

В рамках програми підтримки громадського здоров’я у 2022 році буде забезпечено фінансування фельдшерів, які будуть більше уваги приділяти профілактичній роботі, – передбачено 1,9 млн гривень з місцевого бюджету на зарплату.

Для лікарів, які будуть задіяні в «скринінговому проєкті», також передбачено стимулювання, в залежності від їх активності та залученості до роботи.

- Участь у менторській програмі допомогла нам систематизувати ідеї та ініціативи, які ми хочемо втілити в громаді. До навчання наш проєкт підтримки громадського здоров’я був дуже об’ємним, розлогим і вартісним. Ментори порадили йти до мети поступово, крок за кроком. І тому вирішили почати з малого проєкту, - пояснила Людмила Веремій.

У команді разом із представниками самоврядування та медичної сфери працювали і громадські активісти. Одна з них - Альона Синєпольська, представниця ГО «Платформа розвитку».

- Окрім ґрунтовних знань у сфері охорони здоров’я, менторська програма U-LEAD «Громадське здоров’я для громад» дала хорошу базу з комунікацій та проведення інформаційних кампаній. Я зрозуміла, як говорити з людьми про вакцинацію, пояснювати складні медичні терміни простою мовою. І завдяки цьому склалися всі пазли нашого проєкту, який передбачає залучення і лікарів, і громадських активістів, а згодом і освітян, - розповіла Альона Синєпольська.

Ще одним напрямком підтримки громадського здоров’я серед мешканців є участь у проєкті «Розбудова спроможності громад до розвитку системи громадського здоров’я», реалізується ГС «Культурна Ліга Сходу» за підтримки Федерального уряду Німеччини через GIZ.

В рамках цього проєкту створили пункт здоров’я на базі бібліотечного ХАБу в селищі Чернігівка. Тут можна виміряти тиск, рівень цукру та кисню в крові, отримати інформаційні буклети про принципи та способи здорового способу життя, відвідати інформаційні заходи щодо профілактики захворювань.

Крім того, в рамках проєкту «Школа Амбасадорів Громадського Здоров'я» 13 представників громади пройшли навчання разом із помічниками, і вже з лютого будуть проводити інформаційні зустрічі з жителями.

Втім, громада не збирається зупинятися лише на цих проєктах та програмі. Вже у лютому відбудуться громадські слухання з обговорення проєкту Стратегії здоров’я Чернігівської громади на період 2022-2027.

- Чернігівська громада є активним учасником всіх наших заходів з моменту добровільного об’єднання. Створення працюючої системи надання медичної допомоги мешканцям як в сфері первинної медицини, так і в певній частині вторинної медицини, здійснювалося в громаді завдяки синергії всіх: голови громади, медиків, бізнесу. Тому зараз мова йдеться вже не про створення медичної сфери, а про її розвиток. Ми в регіональному офісі дуже пишаємося, що Запорізька область була представлена в цьому проєкті саме Чернігівською громадою, сподіваємося, що досвід, отриманий під час нього, допоможе громаді під час боротьби з викликами, - зазначила керівниця Регіонального офісу «U-LEAD з Європою» у Запорізькій області Тетяна Бордюг.

09.02.2022 - 12:11 | Переглядів: 6404

Приєднані зображення:

Теги:

медицина міжнародна підтримка

Область:

Запорізька область

Громади:

Чернігівська територіальна громада

Джерело:

Поділитися новиною:

Коментарі:
*Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Читайте також:

14 червня 2024

Нове просторове планування дає друге дихання для розвитку Міжгірської громади

Нове просторове планування дає друге дихання...

Міжгірська громада — одна із найбільших за площею у Закарпатській області, втім, 72% її території — це ліси і лісові...

14 червня 2024

«Працюємо – перемагаємо!» Як шкільний громадський бюджет допоміг громаді на Одещині під час війни

«Працюємо – перемагаємо!» Як шкільний...

Авторка: Марія Булейко (Марковська) Спорт-зони для активного відпочинку, медіатека, інноваційна лабораторія...

11 червня 2024

У Вишнівецькій громаді відкрили молодіжний простір за підтримки Програми USAID DOBRE

У Вишнівецькій громаді відкрили молодіжний...

У приміщенні Старовишнівецького ліцею, що у Вишнівецькій громаді на Тернопільщині, відкрився молодіжний простір...

10 червня 2024

Шумська громада створила молодіжний простір за підтримки Програми USAID DOBRE

Шумська громада створила молодіжний простір за...

У приміщенні Публічної бібліотеки Шумської громади, що у Тернопільській області, відкрився сучасний молодіжний...