У 2020 році у 18 громадах Донеччини та Луганщини не проводили місцеві вибори. Тоді в деяких з них одразу створили військово-цивільні адміністрації, а інші чекали на відповідний Указ президента. Голова держави підписав необхідні документи. Та ВЦА не тільки з’явилися там, де їх не було. Вже затверджені та існуючі — змінили свої межі.
Укази № 61/2021 та 62/2021 опублікували на офіційному сайті голови держави 19 лютого.
Які військово-цивільні адміністрації створили та реорганізували на Донеччині і Луганщині
Так, в Донецькій області тепер затверджені такі ВЦА:
Суттєві зміни на півночі Донеччини торкнуться військово-цивільної адміністрації Зайцевого. Адже цю територію включили до Світлодарської ВЦА. А от на півдні регіону значно розширили межі Сартанської адміністрації (сюди включили колишні ВЦА сіл Широкине та Бердянське Волноваського району, а також сіл Комінтернове, Водяне та Заїченко того ж району).
Для довідки:
В 2020 році мали провести чергові місцеві вибори по всій Україні. Не було їх у 18 громадах Донецької та Луганської областей. Обласні військово-цивільні адміністрації повідомили Центральну виборчу комісію, що не можуть гарантувати безпеку для волевиявлення громадян. Тож там, де вже були створені ВЦА — вони залишилися працювати. Водночас були населені пункти, де функції місцевої влади залишилися на депутатах, обраних ще у 2010 році. Зокрема, мова про Світлодарськ. В місті виникли проблеми з ухваленням бюджету, адже там чекали на Указ про створення військово-цивільної адміністрації ще минулого року. Детальніше про ситуацію, яка виникла ми розпитали міського голову та місцевого депутата.
Тоді ж журналісти Вільного радіо направили інформаційний запит в Офіс президента з копією матеріалу зі Світлодарська та питанням: “Коли будуть створені ВЦА?”. Відповіді ми наразі ще не отримали, але дату вже знаємо.
Що ж стосується Луганщини, то тут офіційно утворені тепер такі адміністрації:
Тут розширили межі Гірської міської військово-цивільної адміністрації (сюди приєднали місто Золоте, село Катеринівка, селище Новотошківське, село Жолобок та село Кримське). Укрупнили також Щастинську ВЦА (в її підпорядкуванні тепер будуть села Трьохізбенка, Кряківка, Лобачеве, Лопаскине та Оріхово-Донецьке). А села Нижня Вільхова, Верхня Вільхова, Малинове, Плотина та Пшеничне приєднали до Станиці Луганської.
Що означає створення нових військово-цивільних адміністрацій та для чого це потрібно (роз’яснення)
З 2021 року вся Україна поділена на об’єднані територіальні громади. Якщо коротко: зараз змінюється система управління і більше повноважень та грошей залишають в місцевих бюджетах, а не забирають у державний. Керувати цими грошима мають місцеві ради. Якщо вони не виконують свою роботу, то владу заміняють військово-цивільною адміністрацією. Подекуди адміністрації працюють вже по 6 років.
Для довідки:
У військово-цивільної адміністрації є керівник та підлеглі. Саме вони розподіляють бюджетні кошти, які є в громади. Поки є ВЦА, то на виділення коштів не потрібні голоси депутатів. Керівника ВЦА призначають з-поміж військових. Ця людина не має виборців, а підпорядковується вищому керівнику — очільнику обласної ВЦА, який і призначає підлеглих.
Під час розмови з міністром розвитку громад та територій, журналістка Вільного радіо запитала посадовця про перспективи прифронтових територій в рамках реформи. Олексій Чернишов відповів, що вписувати ВЦА в закон про децентралізацію не планують, тож шукатимуть інші можливості фінансувати прифронтові території за новою системою. Так, рішенням стало створення адміністрацій там, де мали б після виборів з’явитися ОТГ. І в таких самих межах. Тобто, реорганізація ВЦА потрібна, щоб нині прифронтові територіальні громади були об’єднані хоча б умовно та мали спільне майно і бюджет вже зараз. Коли в громадах біля лінії розмежування проведуть вибори, то додатково об’єднувати ради або бюджети не доведеться. Депутати продовжать роботу військово-цивільної адміністрації.
Теги:
Область:
Донецька область Луганська областьДжерело:
Вільне радіо
23 грудня 2024
Завершення закупівельного 2024 року з...
Експерти Програми USAID DOBRE підготували розʼяснення на тему «Завершення закупівельного 2024 року з урахуванням...
23 грудня 2024
Децентралізація 2024: підсумки року
Децентралізація 2024: підсумки року
Чим запам’ятається 2024 рік учасникам процесу реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади?...
23 грудня 2024
«Агенції регіонального розвитку мають проявити...
Плани та пріоритети Міністерства розвитку громад та територій щодо діяльності агенцій регіонального розвитку (АРР),...
20 грудня 2024
Вакансія: Полісі Координатор/-ка (англ.)
Вакансія: Полісі Координатор/-ка (англ.)
Опис контексту SALAR International завершила свої поточні проєкти в Україні (DSP та PROSTO), які були...