Під час конференції “На шляху до Лугано: Децентралізація”, що відбулася в Києві 29 жовтня, експерти та представники місцевого самоврядування говорили про ресурси для громад: де їх знайти і як використовувати ефективно.
«Головна цінність громад – люди, але ситуація з людськими ресурсами на загал негативна. У Києві, Львові, Харкові, Дніпрі, Одесі та інших великих містах населення зростає і зростатиме далі, навіть якщо місцева влада нічого не робитиме для цього. Бо життя у мегаполісі часто розглядають як вершину соціального ліфта. Однак у сільських громадах, у яких немає центру тяжіння населення, є великі проблеми. Багато хто вважає, що шукати треба роботодавців і боротися за них. Насправді роботодавці боряться за громади, у яких є робоча сила. Коли ми намагаємося відповісти на питання, що потрібно, щоб люди залишилися у громаді, то потрапляємо у певну пастку. З одного боку, потрібна інфраструктура, зокрема дороги, без яких життя громади взагалі виключене. Однак добрими дорогами людина цілком може виїхати працювати до іншого міста. Якби ми могли сконцентрувати свої зусилля на створення економічного центру у кожній громаді, тоді люди залишаться. Бо тоді у жителів і у громади будуть спільні інтереси», - сказала Елла Лібанова, директорка Інституту демографії та соціальних досліджень ім. М. В. Птухи НАН України.
Анатолій Ткачук, директор з питань науки та розвитку Інституту громадянського суспільства, також вважає, що головний ресурс громади – людина.
«Якщо немає людини, решта непотрібно. Причина виїзду людей з громади не тільки у робочих місцях. Причини різні. От на Чернігівщині я був на фермі, де доярки отримують від 15 тис. грн і при цьому виїжджають до Чернігова на нижчі зарплати. Чому? Бо у цьому селі вони не мають можливості вийти заміж, а у Чернігові така можливість є. Тож скільки робочих місць не створюй, люди виїжджатимуть. Це факт. Колеги в громадах, пам’ятайте, що основний ваш ресурс – люди. Боротьба йде за людей. Інвестуйте в людей, в їхній мозок, тому що практика показує – головне гальмо розвитку – в голові», - вважає Анатолій Ткачук.
«Я представляю великий бізнес, який створює багато робочих місць. Заробітна платня – не головне. Коли у нас почали виїжджати люди, виявилося, що ми платимо більше, ніж у Польщі. Але люди їдуть і надалі, бо, кажуть, там безпечніше. Але ми робимо все можливе, щоб залишити людей на місцях, і у цьому ми партнери з громадами», - говорить Олена Колеснікова, заступниця виконавчого директора Федерації металургів України.
Усю розмову можна послухати ТУТ.
23 грудня 2024
Децентралізація 2024: підсумки року
Децентралізація 2024: підсумки року
Чим запам’ятається 2024 рік учасникам процесу реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади?...
23 грудня 2024
«Агенції регіонального розвитку мають проявити...
Плани та пріоритети Міністерства розвитку громад та територій щодо діяльності агенцій регіонального розвитку (АРР),...
20 грудня 2024
Вакансія: Полісі Координатор/-ка (англ.)
Вакансія: Полісі Координатор/-ка (англ.)
Опис контексту SALAR International завершила свої поточні проєкти в Україні (DSP та PROSTO), які були...
20 грудня 2024
Ветеранська політика в громадах: як це працює та які можливості може використати місцева влада
Ветеранська політика в громадах: як це працює...
Після демобілізації, поранення, повернення додому, ветеранів та ветеранок зустрічають громади. За те, щоби військові...