Експерти Дніпропетровського офісу реформ підготували пам’ятку для місцевих органів управління освітою та об’єднаних територіальних громад області, яка може стати у пригоді усім громадам, що об'єдналися.
На думку експертів офісу, для належної організації функціонування навчальних закладів, розміщених на території новоутворених об’єднаних територіальних громад, враховуючи, що законодавством у сфері освіти не прописано повноваження об’єднаних територіальних громад стосовно управління навчальними закладами, необхідно:
1. Визначити перелік делегованих повноважень.
Експерти пропонують:
1.1. У разі ліквідації управління (відділу) освіти райдержадміністрації, функції місцевих органів виконавчої влади в галузі загальної освіти, (зокрема виписані ст. 37 закону України «Про загальну середню освіту») має виконувати створений ОТГ орган управління освітою.
1.2. У разі існування відділу освіти райдержадміністрації, до штатного розпису виконавчого органу ОТГ вводяться посади, що за своїм функціоналом відповідатимуть за забезпечення реалізації державної політики у сфері загальної освіти на відповідній території. Зокрема, щодо:
В частині виконання даних функцій підзвітні управлінню (відділу освіти) райдержадміністрації.
1.3. У разі створення ОТГ власного органу управління освітою необхідно забезпечити чіткий розподіл функцій між органами управління освітою ОТГ та райдержадміністрації. В частині виконання делегованих функцій орган управління освітою ОТГ підзвітні органу управління освітою райдержадміністрації.
2. Здійснити заходи щодо передачі навчальних закладів з комунальної власності районних рад до власності ОТГ.
3. Забезпечити належну організації проведення зовнішнього незалежного оцінювання (державної підсумкової атестації) випускниками загальноосвітніх навчальних закладів, отримання документів про освіту.
З цією метою потрібно в першу чергу:
4. Вирішити питання щодо атестації педагогічних працівників навчальних закладів, розміщених на території ОТГ.
Згідно з пунктом 2.1. Типового положення про атестацію педагогічних працівників, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 06 жовтня 2010 року № 930 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.12.2010 року за №1255/18550 (зі змінами), до 20 вересня 2015 року для організації та проведення атестації педагогічних працівників у навчальних та інших закладах, органах управління освітою було створено атестаційні комісії І, ІІ і ІІІ рівнів.
З метою врегулювання порядку атестації педагогічних працівників закладів освіти, які з 01.01.2016 року переходять у підпорядкування об’єднаних територіальних громад, та для яких не є можливим, згідно із визначеною законодавством датою утворення після 20.09.2015 нових атестаційних комісій, доцільним буде:
Атестацію інших педагогічних працівників провести атестаційними комісіями І рівня.
5. Врегулювати трудові відносини з педагогічними працівниками навчальних закладів, розміщених на території ОТГ.
У разі перейменування навчальних закладів об’єднаних територіальних громад та залишенням без змін їх штатних розписів, до трудових книжок педагогічних працівників вноситься тільки запис про перейменування закладу.
У разі скорочення чисельності або штату працівників, ліквідації, реорганізації закладів, установ освіти, врегулювання трудових відносин здійснюється згідно з пунктом 1 статті 40 КЗпП України.
У разі згоди окремих працівників на переведення до іншого навчального закладу врегулювання трудових відносин здійснюється згідно з пунктом 5 статті 36 КЗпП України.
6. В кожній ОТГ створити освітній округ з метою належної організації надання освітніх послуг та оптимізації матеріально-технічних та кадрових ресурсів.
7. Вирішити питання щодо функціонування навчальних закладів, які розміщені на території ОТГ та обслуговують дітей (учнів) всього району.
Можливі варіанти: передати у власність ОТГ за територіальним розміщенням, як правило це територія, з якої найбільше обслуговується дітей (учнів); залишити в оперативному управлінні відділу освіти райдержадміністрації (якщо можливо); ОТГ спільно фінансувати, виходячи з модульного розрахунку вартості однієї дитини.
8. Вирішити питання підвозу дітей, учнів (вихованців) та педагогічних працівників до місця навчання, роботи та зворотному напрямку.
8.1. При наявності відділу освіти райдержадміністрації вирішити питання щодо спільного складання маршрутів руху автобусів та затвердити видатки на їх обслуговування за рахунок коштів, передбачених плановими асигнуваннями на 2016 рік ОТГ та відділів освіти.
8.2. Необхідно вирішити питання передачі шкільних автобусів на баланс ОТГ, з цією метою першочергово отримати дозволи відповідних органів виконавчої влади або відповідних договорів щодо зберігання з подальшим використанням транспортних засобів.
Теги:
освіта створення спроможних громад
Область:
Дніпропетровська областьДжерело:
Дніпропетровський офіс реформ
Поділитися новиною:
19 листопада 2024
Прогрес чи регрес? Як Європейська Комісія...
30 жовтня Європейська Комісія оприлюднила свій щорічний звіт про розширення ЄС, де було детально проаналізовано...
19 листопада 2024
МОП та Мінсоцполітики запускають освітню...
Для забезпечення якісного догляду за малюками та підтримки новоспечених батьків у 2019 році в Україні було...
19 листопада 2024
Магніт для інвестицій: як Жовківська громада створює привабливі умови для бізнесу
Магніт для інвестицій: як Жовківська громада...
Підприємництво та інвестиції є пріоритетним напрямком у стратегії розвитку Жовківської громади, яка розташована на...
18 листопада 2024
Аналіз реверсної дотації на 2025 рік: експертний огляд
Аналіз реверсної дотації на 2025 рік:...
У контексті активних обговорень під час розгляду державного бюджету на 2025 рік Ігор Онищук, експерт...