Авторка: Катерина Резнікова, експертка Програми DOBRE
з питань управління земельними ресурсами та просторового планування громади
«Земельна конституція», «Дерегуляція землеустрою», «Земельна децентралізація» - все це народні характеристики Закону «Про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо удосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин». Документ тільки-но набув чинності, і навколо нього точаться чимало інтриг та непорозумінь. Так, це складний закон, багато нового вносить в життя громад, представників професійної спільноти та органів виконавчої влади. Для вірного трактування та розуміння всіх норм, даний закон варто розглядати в комплексі з цілим пакетом законів та законопроектів земельної реформи. В цій статті розглянемо можливості саме для органів місцевого самоврядування.
Наприклад, новий Закон, у поєднанні з інструментами комплексного просторового планування території територіальних громад, які визначені іншим Законом «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо планування використання земель», дає можливість стати повноцінними господарями на своїй території:
Новий Закон регламентує такі інструменти, які в комплексі створюють сприятливі умови для розвитку територій громад, зокрема:
Передача земель громадам:
Про що треба пам’ятати:
Не переходять у власність громади наступні землі:
Контроль за землею:
Перший рівень – органи місцевого самоврядування здійснюють контроль за найпоширенішими порушеннями на своїй території (самовільне захоплення та не цільове використання земель).
Другий рівень – Держгеокадастр здійснює нагляд за діяльністю ОМС, а також контроль у громадах де ОМС не здійснює контрольні функції. Віднині органам місцевого самоврядування надано можливість прийняти до свого штату інспекторів з контролю за використанням і охороною земель (там де їх не буде, функції виконуватимуть інспектори Держгеокадастру)
Регулювання землеустрою:
Пам’ятайте! Надані органам місцевого самоврядування повноваження – це велика відповідальність за ресурси своєї громади. Підходьте комплексно до вирішення питань управління територією та не забувайте, що ресурси громади - це джерело задоволення потреб мешканців вашої громади та створення привабливих умов проживання на вашій території.
26 грудня 2024
Детальний чи загальний регламент місцевої ради:...
Уявіть собі громаду, де прийняття рішень ради затягується на місяці, а мешканці не розуміють, за якими правилами...
26 грудня 2024
Розширення ЦНАПу та придбання нового сміттєвоза: учасники конкурсу Громада на всі 100
Розширення ЦНАПу та придбання нового...
10 листопада завершилося голосування та вибір 40 фіналістів серед територіальних громад, які подалися на конкурс...
26 грудня 2024
Партнерство і співпраця влади і бізнесу на місцевому рівні – запорука успішного розвитку громад
Партнерство і співпраця влади і бізнесу на...
Деякі соціально-психологічні аспекти взаємодії місцевої влади та бізнесу Територіальні громади в Україні...
26 грудня 2024
Антикорупційний потенціал ОМС: чому він важливий для відбудови і як його підсилити?
Антикорупційний потенціал ОМС: чому він...
Авторка: Олександра Койдель, зовнішня експертка Програми "U-LEAD з Європою" Довгострокове відновлення України...